Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci. Niestety, schorzenie to bywa często bagatelizowane przez osobę chorą, jak i przez jej otoczenie. Dobrze byłoby więc znać charakterystyczne symptomy tej uciążliwej choroby, aby móc w porę wdrożyć odpowiednie leczenie. Okazuje się jednak, że depresja niejedno ma imię, a jej objawy mogą mieć różne nasilenie.
Jakie są przyczyny oraz objawy depresji?
Jeżeli chcemy w porę rozpocząć leczenie, dobrze byłoby wiedzieć, jakie depresja objawy posiada. Warto mieć świadomość tego, że choroba ta może mieć gwałtowny, jak i powolny początek. Na jej rozwój mają wpływ rozmaite okoliczności. Bezpośrednią przyczynę depresji może stanowić śmierć bliskiej osoby, a także poważna choroba somatyczna czy utrata pracy. Wreszcie, źródłem tego schorzenia mogą być problemy adaptacyjne czy kłopoty w związku. Wśród przyczyn depresji wyróżnia się także zmiany biochemiczne w mózgu czy zaburzenia osobowości. Bardzo często ciężko jest jednoznacznie wskazać, co przyczyniło się do rozwoju depresji u danego pacjenta. A jak objawia się ta podstępna choroba? Najbardziej znamienny dla depresji jest obniżony nastrój utrzymujący się ponad dwa tygodnie. Przygnębienie, płaczliwość oraz obniżone poczucie własnej wartości to kolejne symptomy tego uciążliwego schorzenia. Najniebezpieczniejszym objawem depresji są myśli i tendencje samobójcze. Stanowią one bezwzględne wskazanie do pilnej konsultacji psychiatrycznej.
Jakie są rodzaje depresji?
Warto mieć nie tylko świadomość tego, co to jest depresja, ale również tego, jakie są jej rodzaje. Podział ten nie jest jednak prosty i jednoznaczny. Niemniej jednak można dokonać pewnej próby klasyfikacji rodzajów tego schorzenia. Najczęściej wyróżniane rodzaje depresji to bez wątpienia: dystymia, depresja poporodowa, depresja sezonowa czy depresja psychotyczna.
Dystymia
Pod pojęciem dystymii kryją się takie objawy jak przygnębienie czy smutek. Charakteryzują się one długim czasem trwania. Aby można było mówić o dystymii, uciążliwe symptomy muszą trwać minimum dwa lata. Zazwyczaj dystymia jest łagodniejsza niż inne rodzaje depresji. Nie jest to jednak regułą i należy mieć tego świadomość. Choroba ta może być często leczona przy pomocy samej psychoterapii. W niektórych przypadkach chory wymaga jednak wsparcia farmakologicznego.
Depresja poporodowa
Ten rodzaj depresji jest powszechny u kobiet, które urodziły dziecko. Do jej rozwoju przyczyniają się często zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po urodzeniu dziecka. Przyczynę depresji poporodowej mogą stanowić również zmiany, z którymi wiąże się pojawienie się nowego człowieka w rodzinie. Nie każda matka jest na nie gotowa. Objawy depresji poporodowej nie powinny być bagatelizowane przez otoczenie, a chorą matkę należy otoczyć szczególną troską. W przeciwnym razie ucierpi nie tylko ona, ale i nowo narodzone dziecko.
Depresja sezonowa
Szczególną odmianę depresji stanowi także ta sezonowa. Wówczas objawy nasilają się jesienią i zimą, gdy na dworze jest coraz zimniej. Ponadto, podczas tych pór roku mamy ograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego, co także skutkuje pogorszeniem nastroju. Charakterystyczne objawy depresji sezonowej to również wzmożona senność, a często także zwiększony apetyt. Chorobę tę nierzadko leczy się fototerapią.
Depresja psychotyczna
Wiele osób zastanawia się nad tym, co to jest depresja psychotyczna. Okazuje się, że to bardzo poważny rodzaj depresji, który charakteryzuje się dużym nasileniem objawów takich jak przygnębienie, znaczny spadek nastroju, a także myśli autodestrukcyjne. Ponadto, w przebiegu depresji psychotycznej pojawiają się urojenia nihilistyczne. Chory jest przeświadczony o swojej grzeszności oraz o tym, że poniesie karę za swoje postępowanie.
Jak przebiega leczenie depresji?
Leczenie depresji jest konieczne i nie należy się go obawiać. Im szybciej podejmiemy skuteczną terapię, tym lepsze rezultaty uda nam się uzyskać. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak leczyć depresję. Okazuje się, że proces leczenia najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza psychiatry. Specjalista przeprowadzi badanie i zbierze wywiad, na podstawie którego możliwe będzie postawienie odpowiedniej diagnozy. Psychiatra zaordynuje także leczenie farmakologiczne, o ile będzie ono konieczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że leki nie zadziałają od razu. Efekty leczenia farmakologicznego pojawią się najwcześniej po dwóch tygodniach. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że niemal wszystkie rodzaje depresji powinny być równolegle leczone metodą psychoterapii. Najlepiej sprawdza się psychoterapia w nurcie poznawczo – behawioralnym. Spotkania z terapeutą powinny odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Niekiedy jednak, leczenie depresji w warunkach ambulatoryjnych nie jest wystarczające. Jeżeli choroba jest zaawansowana i występują silne myśli samobójcze, konieczne może okazać się leczenie w warunkach szpitalnych. Nie należy się przed nim bronić, bo w szpitalu lekarze dysponują szeregiem możliwości profesjonalnej pomocy.