We współczesnym świecie nałogi i uzależnienia stają się powszechnym zjawiskiem. Uzależnienie organizmu od substancji psychoaktywnej lub wykonywanej czynności może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu społecznego i finansowego oraz płci. Pozostawanie w nałogu związane jest z zaburzeniem czynności psychicznych i somatycznych, czego efektem jest odczuwanie nieustannej potrzeby przyjmowania substancji, od której organizm się uzależnił. Wśród wielu nałogów, najczęściej spotykanym jest alkoholizm. Uzależnienie od alkoholu jest obecnie uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę, co świadczy o powadze problemu. Warto dowiedzieć się, jak objawia się alkoholizm oraz jak leczyć chorobę alkoholową.
Alkoholizm – co warto wiedzieć o chorobie alkoholowej?
Choroba alkoholowa jest podstępnym rodzajem uzależnienia, które rozwija się bardzo powoli. Początkowo spożywanie niewielkich ilości substancji zawierających alkohol nie zwiastuje wagi problemu, niemniej jednak coraz częstsze sięganie po kieliszek zazwyczaj kończy się silnym uzależnieniem. Czym jest alkoholizm? To silne uzależnienie o podłożu psychicznym oraz fizycznym od substancji, które zawierają alkohol. Osoba uzależniona jest w stanie kontrolować swojego stanu i przestaje dysponować narzędziami, które pozwalają zaprzestać jego spożywanie. W początkowej fazie choroby, alkoholik nie zauważa swojego problemu, a wraz z rozwojem nałogu – stara się go wypierać. Efektem takich działań jest rozwój zachowań agresywnych oraz wykluczających z życia rodzinnego i społecznego, a także skutków zdrowotnych, które w skrajnych przypadkach kończą się śmiercią lub pojawieniem się ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Choroba alkoholowa rozwija się bardzo powoli, dlatego specjaliści wyróżnili kilka faz postępu nałogu:
- Faza wstępna – alkoholik zauważa, że przyjmowanie napojów wysokoprocentowych prowadzi do rozluźnienia i rozpoczyna poszukiwania okazji do częstszego spożywania alkoholu,
- Faza ostrzegawcza – osoba uzależniona spożywa coraz większe ilości alkoholu, co prowadzi do powstawania tak zwanych luk w pamięci oraz zmiany zachowania. Alkoholik rozpoczyna również spożywanie alkoholu w samotności i ukryciu.
- Faza krytyczna – spożywanie alkoholu staje się główną potrzebą osoby uzależnionej. W trakcie odstawienia substancji dochodzi do pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego, z którymi alkoholik nie jest w stanie sobie poradzić,
- Faza przewlekła – alkoholik nieustannie pozostaje pod wpływem substancji wysokoprocentowych. Działanie alkoholu na organizm staje się widoczne i dochodzi do uszkodzenia najważniejszych dla zdrowia organów, jak wątroby czy trzustki. Jeśli w fazie przewlekłej alkoholik nie otrzymuje pomocy, nadużywanie substancji bardzo często kończy się śmiercią.
Widoczne objawy uzależnienia od alkoholu powinny być wskazaniem do skierowania osoby chorej na leczenie odwykowe, które pozwoli mu uporać się z problemem. W niektórych przypadkach konieczne jest ubieganie się o sądowy nakaz przymusowego skorzystania z terapii.
Po czym poznać alkoholika? – objawy alkoholizmu
Wiele osób zadaje sobie pytanie, po czym poznać alkoholika? Odpowiedź na nie jest bardzo ważna i może pomóc rozpoznać nałóg u siebie lub najbliższej osoby w początkowej fazie jego rozwoju. Objawy alkoholizmu wiążą się z pojawieniem się symptomów o podłożu psychicznym i somatycznym, a należą do nich:
- częste, dziwne, niekontrolowane wahania i zmiany nastrojów,
- pojawienie się stanów o charakterze lękowym,
- drażliwość i nerwowość,
- wybuchy agresji, gniewu, przemocy fizycznej i psychicznej ze strony osoby uzależnionej,
- obojętność, apatia, osamotnienie, stany depresyjne,
- zaburzenia koncentracji i koordynacji psychoruchowej,
- izolacja od społeczeństwa,
- luki w pamięci oraz jej zaburzenia.
Warto również zwrócić uwagę na objawy alkoholizmu na twarzy. W czasie rozwoju nałogu zmienia się wygląd osoby uzależnionej, jego twarz staje się opuchnięta oraz silnie zaczerwieniona. Znaczne nadużywanie alkoholu może wiązać się z trwałymi uszkodzeniami pamięci, a także zespołu otępiennego.
Na czym polega leczenie alkoholizmu?
Wyjście z alkoholizmu jest długotrwałym, złożonym procesem, który wymaga całkowitego zaangażowania osoby chorej. Podstawą leczenia jest uświadomienie sobie problemu przez alkoholika, ze względu na zdolności do wypierania uzależnienia przez osoby chore. Wiele alkoholików nie jest w stanie przyznać się do popadnięcia w nałóg, co znacznie wydłuża okres wyjścia z choroby. Taki stan wiąże się z możliwością rozwoju dodatkowych chorób, które zaliczane są do skutków nadużywania alkoholu.
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nałogu alkoholowego jest skorzystanie z terapii, które oferują ośrodki leczenia uzależnień NFZ w Warszawie i wielu innych polskich miastach. Psychoterapia pozwala na trwałą zmianę nawyków alkoholowych, a także sposobu myślenia i własnych przekonań, co daje szansę na uporanie się z alkoholizmem. Warto pamiętać, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia, dlatego nauczenie się mechanizmów chroniących przed powtórnym popadnięciem w nałóg jest bardzo ważne.