Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Poza tym zwykle już w kilka godzin po urodzeniu dziecka kobieta zaczyna zajmować się noworodkiem, co dodatkowo może wywołać wzmożony stres i poczucie przytłoczenia nadmiarem nowych obowiązków. Dlatego czasem w piątym lub w szóstym dniu po porodzie u kobiety może pojawić się obniżenie nastroju, które często mija samoistnie, ale niekiedy przeistacza się w depresję poporodową.
Depresja poporodowa — objawy
Pojawienie się na świecie dziecka to nowa sytuacja, na którą tak naprawdę nikt z nas nie jest do końca przygotowany. Wobec tego nie wiemy, jak zareagujemy, kiedy po raz pierwszy dziecko zacznie płakać lub pojawią się problemy z pokarmem. W takiej sytuacji stres jest normalną reakcją, jednak są pewne przesłanki, które powinny zaniepokoić najbliższych, ponieważ mogą świadczyć o pojawieniu się depresji poporodowej. Zatem najpopularniejsze depresji poporodowej objawy to:
- obniżenie nastroju,
- obniżona samoocena,
- utrata zainteresowań,
- poczucie winy i poczucie bezradności,
- problemy ze snem i zaburzenia odżywiania,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- stany lękowe,
- myśli samobójcze.
Co ważne depresja poporodowa to poważny stan, którego nie można lekceważyć. Ponieważ nie jest to tylko chwilowe załamanie nerwowe, ale ciężka choroba mogąca prowadzić do rodzinnych tragedii. Dlatego, jeśli zaobserwujemy u siebie lub bliskiej osoby kilka z powyższych objawów, powinniśmy niezwłocznie skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa.
Depresja poporodowa — przyczyny i czynniki ryzyka
Depresja poporodowa nie ma jednej określonej przyczyny i może dotknąć każdą kobietę niezależnie od tego, czy jest pierworódką, czy też rodzi kolejne dziecko. Jednak tym, co powinno wzbudzić naszą czujność, jest na przykład zdiagnozowana depresja ciążowa, niechciana ciąża, problemy osobiste i materialne, problemy z laktacją, czy presja społeczna. Czynnikiem ryzyka mogą być również wcześniejsze epizody depresyjne lub pojawienie się depresji poporodowej w najbliższej rodzinie. Nie bez znaczenia będzie również rys osobowościowy oraz dotychczasowe sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Depresja poporodowa — skuteczne leczenie
Skuteczne leczenie depresji poporodowej jest możliwe, jeśli szybko wychwycimy jej pierwsze objawy. Wówczas warto zapisać się na psychoterapię, w trakcie której kobieta otrzyma potrzebne wsparcie oraz pomoc adekwatną do obserwowanych objawów. Doświadczony terapeuta przeprowadzi odpowiednie testy i zdiagnozuje wstępną przyczynę problemu oraz zaproponuje cykl spotkań terapeutycznych. Jednak w przypadku, gdy depresja poporodowa ma wyjątkowo ciężki przebieg, warto sięgnąć również po farmakoterapię. Przy czym pamiętajmy, że leki antydepresyjne mogą przechodzić do pokarmu i oddziaływać również na dziecko. Dlatego przed podjęciem leczenia farmakologicznego, trzeba także skonsultować się z pediatrą.
Depresja poporodowa — wsparcie rodziny
Wsparcie rodziny i przyjaciół może być kluczowe dla osoby dotkniętej depresją poporodową. Dlatego w takiej sytuacji należy powstrzymać się od oceniających i negatywnych komentarzy, a zamiast tego powinniśmy służyć kobiecie pomocą i dobrą oraz chcianą radą. W tym celu można na przykład wyręczyć młodą mamę w niektórych obowiązkach domowych lub pomóc jej w opiece nad dzieckiem.
Najważniejsze, by nie bagatelizować depresji poporodowej i zawsze bacznie obserwować kobietę szczególnie w pierwszym miesiącu po porodzie. Ponieważ w tym właśnie okresie może się rozwinąć niebezpieczna dla zdrowia i życia depresja poporodowa.