Każdy z nas czasem gorzej się czuje i jest to naturalne. Emocje są nieodłącznym elementem ludzkiego istnienia. Sztuką jest nauczyć się z nimi radzić. Co, jeśli tego nie potrafimy? Co, jeśli negatywne emocje są tak silne i długotrwałe, że prowadzą do depresji i stanów lękowych? Czy sięganie po narkotyki jest dobrym rozwiązaniem na pokonanie trudności?
Jakie są objawy depresji?
Przewlekłe stany obniżonego nastroju, brak energii i pesymistyczne patrzenie w przyszłość mogą być oznaką depresji – choroby, której nie powinno się bagatelizować. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia ta dolegliwość jest najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce choruje na nią około 10% społeczeństwa. Depresja jest wstydliwym schorzeniem, do którego wiele osób się nie przyznaje. Wśród objawów choroby należy wymienić przede wszystkim:
- przewlekłe poczucie smutku,
- niskie poczucie własnej wartości i sprawczości,
- problemy z koncentracją i skupieniem uwagi,
- brak chęci do wykonywania codziennych czynności,
- myśli samobójcze,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia odżywiania (powodujące spadek lub wzrost wagi)
- uczucie ciągłego zmęczenia.
Jakie są przyczyny depresji?
Przyczyn depresji jest sporo, podobnie jak wiele jest jej rodzajów. Traumatyczne przeżycia i silny stres mogą prowadzić do depresji egzogennej. Dystymia to choroba, której podłożem jest niskie poczucie własnej wartości. Wyróżnia się depresję poporodową oraz endogenną, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego lub hormonalnego. Depresja pojawia się także u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych przy próbie zaprzestania ich stosowania.
Czy narkotyki są lekiem na całe zło?
Narkotyki są to środki wpływające na układ nerwowy. Mogą powodować uczucie uspokojenia, pobudzenia, uśmierzenia bólu, a nawet euforię. Osoby, które sięgają po narkotyki, najczęściej nie zdają sobie sprawy z konsekwencji ich zażywania. Kierują się chęcią chwilowego zapomnienia, odcięcia się od trudnych myśli i doznań. Szczególnie narażone na negatywny wpływ środków odurzających są osoby cierpiące na depresję, dla których wizja chwilowego uśmierzenia przykrych odczuć wydaje się kusząca. Ulga szybko znika, za to pojawia się chęć ponownego sięgnięcia po narkotyk, ponieważ rzeczywiste problemy nie zostały rozwiązane. Tak powstaje błędne koło, a osoby zmagające się z depresją, nie dość, że nie zwalczają choroby, to zyskują dodatkowy ciężar w postaci uzależnienia. Próby porzucenia nałogu są jedną z przyczyn powstawania lub nasilania się depresji.
Jak skutecznie poradzić sobie z depresją?
Skuteczną metodą poradzenia sobie z chorobą jest poddanie się specjalistycznej opiece medycznej. Dzięki psychoterapii osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe ma szansę dotrzeć do rzeczywistych przyczyn depresji i skutecznie ją pokonać. Błędem jest zażywanie leków antydepresyjnych bez konsultacji z lekarzem, od których także można się uzależnić. Z pomocą specjalistów osoby zmagające się z depresją uczą się obchodzić z trudnymi emocjami, wzmacniają poczucie własnej wartości i mają szansę rozwiązać dręczące ich problemy. W kwestii przyjmowania jakichkolwiek substancji, warto skonsultować się ze specjalistą i nie robić tego na własną rękę. Oprócz specjalistycznej opieki lekarskiej warto mieć na uwadze codzienne praktyki, które przyczyniają się do poprawy samopoczucia i lepszego stanu zdrowia. Techniki medytacyjne i oddechowe, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu korzystnie wpływają na dobrą kondycję psychiczną i fizyczną.
Skutki zażywania narkotyków
Niestety coraz więcej osób sięga po narkotyki, chcąc, chociaż na chwilę uśmierzyć smutki. Wzrasta liczba młodych ludzi, dla których branie środków odurzających jest formą rozrywki lub sposobem na bycie zaakceptowanym w grupie rówieśników. Dorastające osoby sięgają po narkotyki z ciekawości i z chęci przekraczania granic. Dlatego tak ważne jest poszerzanie świadomości społecznej o szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych. Skutki brania narkotyków są niezwykle groźne dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Potencjalnymi schorzeniami są uszkodzenia nerek i wątroby, napady padaczkowe, udar mózgu czy zawał serca. Osoby biorące narkotyki powinny być świadome możliwych psychicznych dolegliwości, takich jak psychoza, zaburzenia osobowości czy wspomniana już depresja. Warto wyraźnie zaznaczyć, że przyjmowanie narkotyków prowadzi do uzależnienia. Z każdą kolejną dawką organizm przyzwyczaja się do substancji, wskutek czego żąda większej i częstszej porcji narkotyku. Narkomania to uzależnienie, które leczy się w grupach terapeutycznych oraz specjalistycznych ośrodkach odwykowych we Wrocławiu i innych miastach.
Depresja jest chorobą, której nie powinniśmy się wstydzić. To częsta dolegliwość, a przyznając się do niej i poddając się specjalistycznej opiece, mamy szansę ją skutecznie pokonać jak każdą inną dolegliwość. Należy pamiętać, że przyjmowanie narkotyków nie tylko nie pomaga pokonać depresji, ale też stwarza kolejny problem, którego rozwiązanie nie jest już tak proste.