Istnieje wiele sposobów na powrót do zdrowia. Najlepszym wyborem terapii będzie dostosowanie jej do posiadanych potrzeb. Jednym ze sposobów powrotu do zdrowia jest właśnie terapia, która zostanie omówiona w tym artykule. Czym dokładnie jest Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)? Co wyróżnia ten rodzaj terapii i czy warto się na niego zdecydować? Warto poznać jej założenia.
Terapia Poznawczo-Behawioralna – czym jest?
Ten rodzaj terapii stanowi bardzo elastyczne narzędzie umożliwiające stosowanie na wiele różnych sposobów. Inaczej nazywana jest kognitywno-behawioralną. To skuteczna metoda leczenia zaburzeń psychicznych, problemów o podłożu emocjonalnym, oraz trudnych zachowań. Jej głównym założeniem jest skupienie się na istniejących celach i związanych z nimi problemach. Poszukiwanie rozwiązań odbywa się we współpracy terapeuty i uczestnika terapii. Niektórzy określają ją też jako terapię rozmowną, ponieważ dwustronna szczegółowa rozmowa pozwala właśnie na zorientowanie się na cele i poszukiwanie rozwiązań problemów. Czym dokładnie jest Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)? Jest to sposób na pomaganie wielu osobom wyjść z trudności, jakie stanowią problemy emocjonalne, uzależnienia i trudności z zapanowaniem nad swoim zachowaniem.
Terapia Poznawczo-Behawioralna – czym różni się od innych terapii?
Omawiając to, czym dokładnie jest Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT), warto wspomnieć również, co wyróżnia tę metodę na tle innych. Terapia ta skupia się przede wszystkim na aktywnym poszukiwaniu rozwiązań, które efektywnie mają pomagać pacjentom przezwyciężać swoje trudności i poczuć się lepiej. Rozmowa pozwala na określenie celów i postawienie ich sobie, a przede wszystkim na ustaleniu dostępnych rozwiązań na dane problemy. Terapia ta podkreśla czas aktualny, a nie przeszłość. Może być dobrą częścią planu na uzdrowienie, skutecznie klasyfikując problemy i szukając rozwiązań. Zadaniem omawianej terapii jest wskazanie rozwiązań pacjentom, którzy chcą pokonać swoje problemy. Dzięki temu pacjenci pokonują swoje uzależnienia i wychodzą z chorób. Kiedy myślenie staje się klarowne, pewne rzeczy samoistnie zaczynają być widoczne, co znacznie ułatwia rozpoczęcie nowego rozdziału i wyjście z kłopotów. W terapii tej stosuje się określone kroki. Są to m.in.:
- dialog sokratejski, który polega na odpowiednim zadawaniu i konstruowaniu pytań przez terapeutę,
- zapis myśli, polegający na nauce zdystansowanego podejścia do własnych myśli,
- zadania domowe,
- ekspozycja skupiająca się na opanowywaniu lęków,
- przeformułowanie poznawcze, które opiera się na zastępowaniu starego podejścia nowymi schematami, które pozwolą się poczuć lepiej.
Terapia Poznawczo-Behawioralna, jako pomoc na uzależnienie
Omawiając, czym dokładnie jest terapia poznawczo-behawioralna, warto skupić się także na tym, jak pomocnym narzędziem okazała się w walce z uzależnieniami. Podczas terapii każdy pacjent analizuje przyczyny powodujące określone stany i zachowania, co pozwala zmienić swój sposób myślenia na bardziej otwarty na odnajdywanie najlepszych rozwiązań. Terapia zakłada, że odpowiednie podejście i rozmowa są w stanie pomóc drugiej osobie, która przestanie zmagać się z przeszłością i ruszy do przodu z uśmiechem na twarzy. Terapia poznawczo-behawioralna okazuje się bardzo efektowna, jeśli chodzi o leczenie nałogów różnego rodzaju. To właśnie dzięki zmianie podejścia, pacjent potrafi spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy i wyeliminować je.
Terapia Poznawczo-Behawioralna – czy jest skuteczna?
Warto wspomnieć także o skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej. Czy sprawdza się ona u każdego pacjenta? Warto skontaktować się z terapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni program leczenia i sposób prowadzenia terapii. Omawiana terapia sprawdziła się i pomogła wielu pacjentom, którzy mieli problemy emocjonalne, psychiczne, czy cierpieli z powodu uzależnień. Choć powstała ona z myślą o przezwyciężaniu depresji, dziś z powodzeniem pomaga pacjentom cierpiącym na lęk paniczny, czy chorobę dwubiegunową i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Dzięki podejściu, które skupia się na tym, że właściwe podejście potrafi bardzo skutecznie wpłynąć na samopoczucie i nastrój, wiele osób odzyskało dawny wigor. Terapia poznawczo-behawioralna może być bardzo skuteczna w wielu przypadkach. Jak wspomniano w artykule, pomaga na zaburzenia psychiczne i emocjonalne, ale również pomaga wychodzić z uzależnień przez uważną rozmowę i zmianę sposobu myślenia i podejścia do życia.
Jak ukazano w tekście, terapia poznawczo-behawioralna to forma psychoterapii, która w nietuzinkowy sposób pomaga zmagać się z problemami. Pomaga dostrzec rozwiązania na posiadane trudności i pokonanie swoich słabości, patrząc na życie z nieco innej strony. Pomogła wielu pacjentom i wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem w praktykach lekarskich. Omówiona terapia może okazać się świetnym rozwiązaniem dzięki podejściu do poszukiwania rozwiązań w zespole z terapeutą, który prowadzi odpowiednio rozmowę. Jej zaletą jest także różnorodność możliwości zastosowania.