Uzależnienia to bardzo poważny problem, który często bywa jednak bagatelizowany. Najważniejsze jest skuteczne ich rozpoznawanie oraz rzecz jasna walka z nimi. Najpowszechniejsze są uzależnienia od alkoholu, narkotyków, Internetu czy zakupów. Nie da się jednak ukryć, że uzależnienie od alkoholu wysuwa się w naszym kraju na pierwszy plan. Dobrze byłoby więc wiedzieć, jak radzić sobie z tego rodzaju problemem. Można zdecydować się na psychoterapię, jak również na konsultacje psychiatryczne. Niekiedy wskazane może okazać się leczenie w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. W kryzysowych sytuacjach, alkoholicy mogą skorzystać z telefonu zaufania. Dzięki niemu, bardzo szybko można uzyskać niezbędną pomoc.
Jakie są przyczyny i skutki uzależnień?
Jak zaznaczono na wstępie, uzależnienia to bardzo poważny problem. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jakie są ich najczęstsze przyczyny oraz skutki. Wśród najczęstszych przyczyn uzależnień wyróżnić można między innymi:
- problemy osobiste,
- problemy zawodowe,
- chęć przypodobania się znajomym,
- zaburzenia psychiczne,
- skłonności genetyczne.
Trzeba mieć także świadomość tego, jakie są najczęstsze skutki uzależnień. Niekiedy skutki są dokładnie takie same jak przyczyny. Mowa tu przede wszystkim o problemach osobistych oraz zawodowych. Wśród skutków alkoholizmu czy narkomanii wyróżnia się także różnego rodzaju choroby, zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Warto zdawać sobie świadomość z tego, że wiele uzależnień prowadzi również do ruiny finansowej. Chory chce bowiem za wszelką cenę zdobyć środki pieniężne na przedmiot bądź substancję, od której jest uzależniony.
Znaczenie psychoterapii w uzależnieniu od alkoholu
Psychoterapia to jedna z metod leczenia uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy Internetu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapia odbywa się przynajmniej raz w tygodniu. Osoby uzależnione muszą więc uczęszczać na nią systematycznie. W przeciwnym razie efektów po prostu nie będzie. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, ale równie dobrze można postawić na inny nurt. Psychoterapia uzależnień jest raczej psychoterapią długoterminową, zwłaszcza jeśli uzależnieniom towarzyszą zaburzenia osobowości bądź zaburzenia psychiczne. Ważne jest zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w wielu przypadkach, psychoterapię musi poprzedzać detoks alkoholowy bądź detoks narkotykowy. Czasami musi odbywać się on w warunkach ośrodka zamkniętego.
Kiedy konieczne jest leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym?
Jak zaznaczono wyżej, czasami niezbędne jest leczenie w ośrodku zamkniętym. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, kiedy należy je podjąć. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że leczenie w ośrodku zamkniętym jest konieczne, jeżeli problem związany z uzależnieniem jest zaawansowany. Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że w niektórych przypadkach możliwe jest leczenie pacjenta bez jego zgody. Dotyczy to jednak niezwykle wyjątkowych sytuacji. Wiele osób zastanawia się także nad tym, jak właściwie przebiega leczenie w ośrodku zamkniętym. Na pewno trzeba byłoby pamiętać o tym, że takie leczenie jest wieloetapowe. Konieczny będzie na pewno detoks. Na tym jednak nie koniec. Istotne jest również to, aby odbywać konsultacje psychiatryczne i uczestniczyć w terapii psychologicznej. Przyda się również psychoterapia grupowa. Z tego rodzaju pomocy mogą być zadowolone przede wszystkim osoby, które lubią dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi.
Co warto wiedzieć o telefonie zaufania dla alkoholików?
Często ośrodki leczenia uzależnień udostępniają całodobowy telefon zaufania dla uzależnionych. Po skontaktowaniu się ośrodek oferuje dojazd do pacjenta i rozpoczęcie natychmiastowego leczenia. Warto mieć na uwadze to, że jest to nie tylko telefon dla osób uzależnionych, ale także telefon zaufania dla rodzin alkoholików. W ich przypadku bardzo często można mówić bowiem o współuzależnieniu. Jest niesamowicie poważny problem, a walka z nim do łatwych nie należy. Telefon zaufania jest to jednak doraźna forma pomocy i należałoby zdawać sobie z tego sprawę. Warto skorzystać z niej w awaryjnych sytuacjach, ale trzeba pomyśleć także o tym, w jaki sposób możemy pomóc sobie na dłużej. Wspomniana już wyżej psychoterapia, jak również leczenie w ośrodku zamkniętym mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie uzależnień bywa żmudne i niestety długotrwałe. Ponadto, uzależnienia mają tendencję do nawracania. Niekiedy więc leczenie trwa latami i nie zawsze bywa niestety skuteczne.