Większość osób spożywających alkohol stara się to robić odpowiedzialnie. Jednak spora część społeczeństwa nadużywa alkoholu, co prowadzi do wielu nieodwracalnych zmian. Spożycie napojów alkoholowych ma wpływ nie tylko na człowieka pijącego, ale również najbliższych z jego otoczenia. Podczas walki z alkoholizmem istotną rolę odgrywa zauważenie problemu.
Czy alkoholizm jest chorobą?
Alkoholizm został uznany za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia. Alkoholizm to uzależnienie od nadmiernego picia alkoholu, inaczej określany jest mianem choroby alkoholowej. Spożywanie alkoholu regularnie powoduje, że ludzki organizm zarówno psychicznie, jak i fizycznie uzależnia się od niego. Cierpiący na chorobę alkoholową spożywają napoje procentowe na poprawę nastroju, Alkohol przejmuje kontrolę nad człowiekiem, który nie potrafi przestać pić.
Alkoholizm jest uznany za chorobę śmiertelną i pierwotną.
Nieleczone uzależnienie od alkoholu może prowadzić do powstawania szeregu innych chorób, które mogą prowadzić nawet do śmierci.
Wpływ alkoholizmu na rodzinę chorego
Czasami wielu chorych nie zdaje sobie sprawy, że ich uzależnienie może doprowadzić do dysfunkcji rodziny. Podczas trwania choroby alkoholowej najbliżsi również odczuwają jej skutki. Bardzo często całość życia codziennego skupia się na problemie pijącego. Inne problemy oraz potrzeby przestają mieć znaczenie, ponieważ liczy się tylko chory. Powoduje to wiele nieprzyjemnych skutków. W rodzinie alkoholowej bardzo często zabrania się mówić o problemie. Najczęściej cierpią na tym dzieci, które przestają integrować się z rówieśnikami w obawie przed wyjawieniem tajemnicy. Alkoholizm jednego lub obojga rodziców ma także wpływ na ich naukę, czy moczenie w nocy przez mniejsze dzieci. Natomiast nastolatkowie znacznie częściej się buntują, uciekają z domu bądź sami sięgają po alkohol lub inne używki. W ten sposób starają się zapomnieć o problemach.
Choroba alkoholowa w rodzinie powoduje również negatywny wpływ na późniejsze życie dzieci. Wkraczając w świat dorosłych, nie potrafią się odnaleźć, często są wycofani i nie potrafią nawiązać bliższej relacji.
Nierzadko w domu, w którym występuje alkoholizm, dochodzi również do psychicznej i fizycznej przemocy.
Niestety na chorobę alkoholową nie ma lekarstwa. Można jednak skorzystać z pomocy grupy wsparcia, czyli AA.
Czym jest AA?
AA to skrót od Anonimowych Alkoholików. To grupy ludzi, które tworzone są na całym świecie. Spotkania AA są dobrowolne i uczęszczają na nie osoby, które nie mogą poradzić sobie ze spożywaniem alkoholu. Grupy AA powstają po to, by ludzie zmagający się z problemem alkoholowym otrzymali wsparcie i pozostali w trzeźwości. Podstawą do wyjścia z nałogu jest program “dwunastu kroków AA”.
Jest to spis 12 kroków, które wyznaczonej kolejności musi przejść uzależniony, by całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Program wymaga od chorego wysiłku, który musi włożyć w stosowanie się do zasad. Ma również pozwolić na ocenę siebie i otaczającego świata z innej perspektywy.
Co daje uczęszczanie na mitingi AA?
Bardzo często uzależnieni od alkoholu wypierają problem i twierdzą, że nie potrzebują pomocy. Dlatego pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest przyznanie się do choroby i wykazanie chęci leczenia.
Warto więc zacząć uczęszczać na mitingi AA. Podczas spotkania w grupie, uzależniony może zobaczyć, że nie tylko on zmaga się z problemem alkoholowym. Pozna historie innych chorych, którzy z różnych powodów sięgnęli po alkohol, a teraz starają się wyjść z nałogu. Na mitingach AA można spotkać również osoby, które przestały pić, ale czasami wątpią, że pozostaną przy swoim postanowieniu.
Główne założenie grup AA to okazywanie wsparcia innym członkom i doceniania ich sukcesów, które osiągnęli podczas walki z nałogiem. Podczas spotkań nikt nikogo nie osądza i nie potępia.
Dla osób uczęszczających na mitingi bardzo ważna jest także anonimowość.
Jak wygląda miting AA?
Spotkania anonimowych alkoholików najczęściej odbywają się w kilku lub kilkunastoosobowych grupach we wcześniej wyznaczonym miejscu. Bardzo często są to wynajęte sale. Niekiedy miting AA prowadzony jest również przy kościołach, by chorzy mogli przy okazji poczuć bliskość z Bogiem. Za prowadzenie spotkania odpowiedzialny jest jeden z uczestników. To jego zadaniem jest pilnowanie porządku bądź udzielanie głosu innym. Podczas trwania mitingu AA zebrani z reguły zasiadają w okręgu i opowiadają swoje historie. Zazwyczaj zaczynają opowieść od podania swojego imienia, wieku i długości trwania nałogu. W następnej części mówią o tym, co doprowadziło ich do sięgnięcia po alkohol i jak szybko choroba przejęła kontrolę nad ich całym życiem.
Jednak dla niektórych uczestników zaletą jest to, że nie trzeba nic mówić. Nie każdy jest gotowy opowiadać o swoich problemach obcym osobom, choć z czasem może się to zmienić. Słuchając o życiu innych, uzależniony powoli zaczyna rozumieć, że nie jest sam ze swoim problem i zaczyna się powoli otwierać.
Czasami na mitingach pojawiają się również ludzie zdrowi, np. członek rodziny zmarłego alkoholika. Opowiada o tym, jak ciężko żyć z uzależnionym i jaki wpływ jego choroba ma na bliskich.
Do niektórych spotkań dołączają również lekarze, którzy informują zgromadzonych o tym, jakie skutki wywołuje nadmierne picie alkoholu.
Alkoholizm to nie tylko choroba, która dotyka pijącego, ale również jego bliskich. Należy jednak pamiętać, że nie można ukrywać problemu i trzeba rozpocząć walkę z nałogiem.