Blog

Czy narkomania jest uleczalna?

Osoba uzależniona od narkotyków wytwarza negatywny wpływ nie tylko na samego siebie, ale również na osoby ze swojego bliskiego otoczenia. Uzależnienie jest uleczalne, a przy odpowiednim wsparciu możesz absolutnie być w stanie zbudować nowe, wolne od substancji życie. Obserwujemy, że dzieje się to każdego dnia.

Czytaj dalej

Czy depresja jest uleczalna?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemem zdrowotnym, jakim jest depresja. Depresja jest to nic innego, jak silne oraz długotrwałe utrzymywanie się stanu zaburzonego nastroju, jak również myślenia. Depresja może pojawić się u osób w różnym wieku i niezależnie od statusu społecznego. Ważne jest jednak, aby w odpowiedni sposób z takim stanem walczyć, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. 

Czytaj dalej

Jak pomóc dziecku dotkniętemu przemocą domową?

Przemoc domowa odciska się potężnym piętnem na życiorysie oraz psychice dziecka, którego struktury psychiczne i schematy poznawcze dopiero rozpoczynają swoje ugruntowywanie się. W wyniku wczesnego doświadczenia przemocy mogą wystąpić między innymi: zaburzenia lękowe, zespół lęku uogólnionego, depresja, zaburzenia osobowości oraz syndrom DDD – Dorosłe Dziecko z rodziny Dysfunkcyjnej. Z tego powodu tak ważna jest czujność wychowawców, placówek oraz instytucji, które mają za zadanie chronić najmłodszych przez jej przejawami. 

Czytaj dalej

Jak rozpoznać zaburzenia osobowości?

Popularyzacja wiedzy psychologicznej, która dotyczy chorób psychicznych i zaburzeń osobowości, może przynieść bardzo pozytywne efekty w postaci niwelowania przejawów stygmatyzacji społecznej. Dzięki temu nikt, kto potrzebuje opieki psychologa i psychiatry lub pobytu w szpitalu psychiatrycznym, nie będzie musiał obawiać się ostracyzmu, a będzie mógł zadbać w jak najlepszych warunkach o swoje zdrowie.

Czytaj dalej

Kogo najczęściej dotyka uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem. Niestety coraz więcej osób musi się z nim zmagać. Walka z nałogiem najczęściej jest nierówna i bardzo ciężka. Zadania nie ułatwia też brak wsparcia i chęci sięgnięcia po fachową pomoc. Kogo najczęściej dotyka uzależnienie od alkoholu? Jakie są tego przyczyny? Jak rozpoznać początki alkoholizmu? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Czytaj dalej

Czy można odziedziczyć depresję?

Depresję nazywamy czasem chorobą duszy. Trudno o jej jednoznaczną definicję, bowiem depresja ma wiele twarzy. To długotrwały smutek i brak chęci do życia, długotrwałe obniżenie nastroju. Z wyraźnym naciskiem na przymiotnik “długotrwałe”, bo przecież obniżenia nastroju miewa każdy. Depresja jest chorobą i nie da się nad nią zapanować jedynie wysiłkiem woli, tak jak nie da się zapanować w ten sposób nad cukrzycą czy nadciśnieniem.

Czytaj dalej

Menu

Przeczytaj także: