Uzależnienia od różnego rodzaju substancji i nie tylko, są obecnie jednym z największych problemów współczesnego świata. Nie da się ukryć, że dla osoby uzależnionej, zupełnie nieświadomie stają się one powodem, dla którego porzucają one życie rodzinne i towarzyskie, a co więcej wycofują się ze swoich dotychczasowych, codziennych zajęć i obowiązków. Bez odpowiedniej pomocy i wsparcia np. rodziny i ośrodka leczenia uzależnień, ciężko jest taką przypadłość przezwyciężyć. Na czym więc polega i jak wygląda terapia uzależnień w ośrodku?
Czym jest i ile trwa terapia uzależnień?
Nie da się ukryć, że jedynym skutecznym sposobem na zatrzymanie destrukcyjnego uzależnienia od alkoholu, leków, czy innych substancji, jest leczenie kompleksowe. Zwykle składa się ono z:
- leczenia odwykowego
- leczenia uzależnienia
- terapii uzależnienia
Niemniej jednak powinno się to rozpocząć od zatrzymania ciągu przyjmowania danej substancji, a następnie powinna zostać zastosowana detoksykacja organizmu i jego pełne oczyszczenie. Jak łatwo można się domyślić, tylko i wyłącznie abstynencja z woli pacjenta, może sprawić, że zostanie on zaakceptowany i przyjęty do ośrodka terapeutycznego. Ile trwa terapia uzależnień? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji osoby uzależnionej. Na wstępie można wymienić niezwykle intensywny program terapeutyczny, który zazwyczaj trwa kilka tygodni. Wówczas pacjent powinien przebywać w placówce stacjonarnej, ze względu na możliwość sprawowania nad nim opieki. Im większy wysiłki zostaną podjęte na tym etapie, tym krótsze będzie leczenie. Terapia uzależnień zwykle składa się również z terapii indywidualnej i terapii grupowej. Ten okres nie może być krótszy niż 4 tygodnie w przypadku np. alkoholizmu, jednak okres ten może się znacznie wydłużyć w przypadku cięższych uzależnień. Kolejnym etapem, który może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy, jest pogłębiona terapia w warunkach ambulatoryjnych. Ma ona na celu zapobieganie nawrotom uzależnień. Wówczas niezbędne jest także uczestnictwo pacjenta w spotkania różnorodnych grup wsparcia.
Program leczenia uzależnień, czyli jak przebiega terapia osoby uzależnionej?
Pierwszym etapem programu leczenia uzależnień jest całkowity detoks organizmu i oczyszczenie go z resztek danej substancji. Następnie pacjent zostaje odpowiednio zmotywowany do podjęcia leczenia. Wówczas w psychice osoby uzależnionej zachodzą pierwsze zmiany, na podstawie których można podjąć dalsze etapy leczenia. Właściwy początek terapii rozpoczyna się już w ośrodkach leczenia uzależnień. Pacjenci uczestniczą w intensywnych zajęciach terapeutycznych, zarówno w grupach, a także indywidualnie. Pracują oni z terapeutą na podstawie przygotowanego dla niego wcześniej programu. Osoby uzależnione zostają również skonsultowane z lekarzem i zostają im przepisane odpowiednie leki. Kolejnym, drugim już etapem terapii jest nauka umiejętności, które są niezbędne do życia wolnego od uzależnień. Pacjenci na zajęciach dostają więc niezbędną wiedzę, a także nabywają szereg umiejętności, które pomogą im zachować abstynencję od alkoholu. Następnie mamy do czynienia z terapią pogłębioną. Opiera się ona w dużej mierze o warsztaty tematyczne, na których terapeuta, a także osoby z grup wsparcia pomagają pacjentowi wprowadzić niezbędne zmiany w życiu, a także je utrwalić. Ma to doprowadzić do tego, że pacjent będzie w stanie samodzielnie radzić sobie z nałogiem. Faza ta może trwać nawet 20 miesięcy i dłużej, w zależności od potrzeb pacjenta. Sesje terapeutyczne wówczas odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Pacjent musi również regularnie odwiedzać grupy wsparcia i monitorować wraz z terapeutą swoje postępy. W tym okresie najczęściej pojawiają się nawroty choroby, a chory musi umieć sobie z nimi poradzić.
Ile kosztuje terapia uzależnień?
Koszty terapii uzależnień są zróżnicowane. Otóż terapia może być pomocą w pełni refundowaną, jeśli chory dostanie skierowanie od lekarza rodzinnego, a także wyrazi chęć na uczestnictwo w zajęciach w ośrodku leczenia uzależnień NFZ. Okazać się jednak może, że to rodzina wraz z pacjentem zdecyduje się na rozpoczęcie leczenia. Wówczas muszą oni podjąć decyzję o umieszczeniu osoby uzależnionej w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie lub innym mieście Polski, co oczywiście wiąże się z kosztami. Ile kosztuje terapia uzależnień? Otóż wszystko w dużej mierze zależy od ośrodka i długości trwania terapii. Niemniej jednak można podać w przybliżeniu, że za prostą, dwutygodniową terapię motywacyjną, trzeba będzie zapłacić nawet 4 500 złotych. W przypadku zdecydowania się na 6 tygodniowy turnus terapeutyczny cena ta może wzrosnąć nawet do 6 500 złotych. Ciężko jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje terapia uzależnień? Warto wiedzieć, że każdy, prywatny ośrodek ma własny cennik i własne metody terapii. Niemniej jednak, w przypadku refundowanego leczenia uzależnień, na miejsce w placówce można czekać nawet do dwóch lat, a w przypadku osób uzależnionych, tak naprawdę każdy, pojedynczy dzień jest na przysłowiową wagę złota.