Alkoholizm to bardzo ciężka i przewlekła choroba, z której wcale nie tak łatwo wyjść. Aby ją pokonać potrzeba dużo silnej woli oraz konsekwencji. Osoby, które nadużywają alkoholu, nie tylko tracą kontrolę nad swoim życiem, ale także wyniszczają swój organizm. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań i poprawić stan zdrowia, warto poddać się odtruwaniu oraz detoksowi. Warto wiedzieć czym charakteryzują się te dwie możliwości.
Na czym polega odtruwanie alkoholowe?
Tak naprawdę detoks i odtrucie to pojęcia, które mają bardzo podobne znaczenia. Detoks odnosi się do osób trzeźwiejących, natomiast odtruwanie do osób nietrzeźwych.
Odtrucie alkoholowe to zespół procedur, które stosuje się, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń wywoływanych przez zatrucie alkoholem. Nadmierne przyjmowanie alkoholu niesie bardzo poważne konsekwencje, takie jak:
- uszkodzenie układu nerwowego, w wyniku czego następuje stan upojenia, a także hamowane są różne funkcje mózgu,
- podniesienie ciśnienia krwi, a także zakłócenie pracy serca,
- zniszczenie śluzówki żołądka, co prowadzi do zgagi i innych tego typu objawów,
- osłabienie układu immunologicznego i zwiększenie podatności na choroby,
- uszkodzenie układu moczowego, niewydolność nerek.
Można więc powiedzieć, że alkohol ma bardzo negatywny wpływ na cały organizm. Odtruwanie dotyczy stanów tymczasowych, ma ono na celu zminimalizowanie bezpośrednich skutków upojenia alkoholowego, które nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie.
Odtrucie alkoholowe powinno być przeprowadzane we właściwych warunkach. Cały proces musi być nieustannie kontrolowany przez specjalistę z danej dziedziny. Jest to bardzo ważne, ponieważ lekarz powinien w odpowiedni sposób zareagować, jeśli pojawią się jakiekolwiek powikłania i problemy (np. padaczka, majaczenie alkoholowe itd.). Cały proces odtruwania organizmu powinien być także bardzo dobrze zaplanowany i rozłożony w czasie.
Warto zaznaczyć, że odtruwanie jest bezpiecznym procesem, należy jednak unikać tzw. odtruć ekspresowych. Bezpieczne i w pełni skuteczne doprowadzanie organizmu do trzeźwości, a także stabilizowanie poszczególnych parametrów biologicznych wymaga kilku dni systematycznych działań. Zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu we krwi może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje, a także może doprowadzić do powikłań zdrowotnych.
Warto także pamiętać, że lekarze, którzy przeprowadzają proces odtruwania, powinni w pierwszej kolejności uzyskać właściwe informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli nie są w stanie ich uzyskać, powinni przeprowadzić stosowne badania laboratoryjne.
Na czym polega detoks alkoholowy?
Detoks alkoholowy to forma leczenia osób uzależnionych od alkoholu, bez której dalsza terapia nie jest skuteczna. Człowiek, którego poddaje się detoksowi, powinien całkowicie odstawić alkohol, aby ciało miało szansę na stosowną regenerację. Warto zaznaczyć, że w czasie trwania kuracji chorzy, powinni też przyjmować stosowne substancje odżywcze, które pomogą wyeliminować przykre konsekwencje i skutki uboczne abstynencji oraz wzmocnią organizm, który jest osłabiony.
Warto zaznaczyć, że odstawienie alkoholu nie wystarczy, bardzo ważne jest także przetoczenie płynów infuzyjnych, aby usunąć z organizmu wszelkie substancje uzależniające. Takie działanie znacznie przyspiesza proces regeneracyjny.
Warto zaznaczyć, że czas trwania detoksu jest całkowicie indywidualny, lekarz ustanawia go na podstawie analizy historii choroby osoby uzależnionej.
Gdzie na detoks alkoholowy?
Osoby uzależnione od alkoholu, powinny zdecydować się na leczenie w specjalnych ośrodkach lub oddziałach. Dobrym miejscem są szpitalne oddziały ostrych odtruć. Detoksykacja, jak wspomniano wcześniej, powinna być przeprowadzana u osób, które mają bardzo mały poziom alkoholu we krwi lub jego brak. Dlatego w szpitalach nie przyjmuje się osób, które ciągle znajdują się pod wpływem alkoholu.
Niektórzy decydują się na detoks we własnym domu, jednak nie jest to najlepszy pomysł i z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów. Inni wybierają ośrodek odwykowy dla alkoholików we Wrocławiu lub innych miastach. Osoby nietrzeźwe mogą się także zgłosić do specjalistycznej placówki lub kliniki, która zajmuje się leczeniem uzależnień.
Warto zaznaczyć, że na detoksie pacjenci mogą się zetknąć z bardzo nieprzyjemnymi objawami. Dlatego tak ważne, jest przeprowadzanie tego procesu pod okiem lekarza czy innych specjalistów, którzy mogą znacznie złagodzić fizyczne objawy odstawienia. W pierwszej fazie zespołu abstynenckiego często pojawiają się bóle mięśni, bóle głowy, nadmierne pocenie, a także wymioty, nudności czy biegunki. Z kolei w drugiej fazie pojawia się dodatkowo rozdrażnienie, zaburzenia związane ze snem, a także napady lękowe oraz agresja.
Detoksykacja alkoholowa jest bardzo skomplikowanym i wymagającym procesem. Jest to jedyna droga, która pozwala na przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu oraz polepszenie swojego stanu zdrowia. Po przeprowadzaniu detoksu, należy zdecydować się na dalsze leczenie i terapię uzależnień. Dopiero pełne działanie może doprowadzić do uwolnienia się od problemu alkoholowego.