Telefon to przydatne narzędzie, które dzisiaj ma już praktycznie każdy. Niewątpliwie ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale może również prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Uzależnienie od telefonu jest możliwe i zdarza się coraz częściej. Jakie są objawy? Jak pokonać uzależnienie? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.
Objawy uzależnienia od telefonu
Uzależnienie od smartfona jest możliwe. Nie warto kłócić się z tym stwierdzeniem, chociaż wiele osób uzależnionych może mu zaprzeczać. Tak jak w przypadku innych uzależnień, często pojawia się wyparcie problemu. Warto pamiętać o tym, iż telefony są już nie tylko w rękach dorosłych, ale także dzieci. Niezależnie od wieku, można uzależnić się od smartfona. Objawy tego stanu są bardzo charakterystyczne, można je łatwo rozpoznać. Najbardziej typowy to nierozstawanie się ze smartfonem nawet na krótką chwilę. Osoba uzależniona zabiera ze sobą telefon dosłownie wszędzie. Korzysta z niego w domu, w pracy, a nawet w czasie pobytu w toalecie.
Kolejny objawy uzależnienie od smartfona, to ciągłe sprawdzanie powiadomień. Osoba uzależniona odczuwa silną chęć, a wręcz przymus ciągłego sprawdzania nowych powiadomień. Jeśli nie może tego zrobić, odczuwa złość i frustrację, co jest kolejnym wyraźnym objawem uzależnienia. Unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi również powinno wzbudzić czujność. Wolisz rozmowę telefoniczną lub sms-y zamiast spotkania? Czujesz niechęć i lęk przed bezpośrednim kontaktem z innymi? To niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od telefonu.
Osoby uzależnione od telefonu, często słyszą także dźwięki fantomowe. Wydaje im się, że słyszą sygnał powiadomienia lub wibrację, a w rzeczywistości telefon milczy. Charakterystyczny objaw uzależnienia od smartfona, to także rozplanowanie porządku dnia w taki sposób, aby móc spędzić z telefonem w ręce jak najwięcej czasu. Osobom uzależnionym trudno jest zachować umiar. Telefon staje się najlepszym źródłem rozrywki, informacji oraz kontaktu z innymi.
Osoby uzależnione najczęściej wypierają ten fakt. Telefon jest przecież doskonałym sposobem na relaks, komunikowanie się z innymi oraz rozrywkę. Jeśli ktoś wśród Twoich bliskich zachowuje się zgodnie z powyższymi objawami, warto zareagować jak najszybciej. Uświadomienie osobie uzależnionej problemu jest bardzo ważne, chociaż jest także niemałym wyzwaniem. Warto jednak próbować, aby pomóc bliskiej osobie w zerwaniu z nałogiem. Fonoholizm to uzależnienie, które jest niebezpieczne tak jak każde inne. Pamiętaj o tym i nie bądź obojętny na problemy osób w Twoim otoczeniu.
Skutki uzależnienia od telefonu
Fonoholizm, tak jak każe inne uzależnienie, niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. W przypadku osób dorosłych może to być:
- pogorszenie wyników w pracy, a nawet jej utrata,
- konflikty z bliskimi,
- problemy ze wzrokiem,
- bóle mięśni,
- problemy z zasypianiem i komfortowym snem,
- depresja,
- wahania nastroju,
- spadek motywacji.
W przypadku dzieci i nastolatków także istnieje ryzyko wystąpienia negatywnych skutków, takich jak:
- pogorszenie wyników w nauce,
- osłabienie lub zerwanie kontaktów ze znajomymi,
- brak umiejętności pozyskiwania nowych przyjaciół,
- trudności z bezpośrednią komunikacją z innymi,
- konflikty rodzinne,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia odżywiania,
- wahania nastroju,
- spadek ambicji.
Wymienione sytuacje to tylko niektóre z możliwych skutków uzależnienia od telefonu. Warto obserwować swoich bliskich i w przypadku zauważenia niepokojących objawów zacząć działać. Najlepszym sposobem na zerwanie z nałogiem jest odpowiednia terapia. Osoba uzależniona musi jednak być świadoma problemu i mieć chęci do jego rozwiązania. Jak pokonać uzależnienie od telefonu? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Pokonywanie uzależnienia od telefonu
Uzależnienie od telefonu na szczęście można pokonać, chociaż nie jest to łatwe. Tak jak w przypadku innych uzależnień, jest to niemałe wyzwanie. Jak pokonać uzależnienie od telefonu? Najlepszym wyjściem okaże się skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów, które można uzyskać w ośrodkach prowadzących terapię fonoholizmu. Osoba, która decyduje się na ten ważny krok, musi być świadoma, iż konieczny będzie odwyk od telefonu. Warto pamiętać o tym, iż fonoholizm jest tak samo niebezpieczny, jak każde inne uzależnienie.
Leczenie fonoholizmu wymaga czasu. Uzależnienie rozwijało się przez jakiś czas, nie zniknie więc od razu. Cierpliwość i zaangażowanie osoby uzależnionej są bardzo ważne w tym procesie. Zastąpienie złych nawyków pozytywnymi jest procesem. Warto mieć na uwadze fakt, iż skuteczność i przebieg leczenia zależy od osoby uzależnionej. Przede wszystkim powinna być ona świadoma tego, iż ma problem z uzależnieniem od telefonu.
Jeśli jesteś rodzicem i pozwalasz swojemu dziecku na korzystanie ze smartfona, pamiętaj o granicach. Twoja pociecha nie powinna sięgać po telefon zbyt często. Wyznaczenie konkretnych ram czasowych jest bardzo ważne. Każdy może uzależnić się od smartfona, niezależnie od wieku. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko miało inne pasje i zainteresowania, które pozwolą mu odłożyć telefon na bok.