Problem alkoholowy w Polsce dotyka około 3 milionów osób w różnym wieku. Problem alkoholowy nie powoduje natychmiastowych skutków chorobowych i nie jest postrzegany w początkowej fazie jako coś groźnego. Chory dopiero po długotrwałym spożywaniu alkoholu dostrzega jakie spustoszenie sieje w naszym organizmie, oraz także w naszym otoczeniu rodzinnym, społecznym i zawodowym. Łączy się to z niedostrzegalnym i autodestrukcyjnym wpływem alkoholu na naszą psychikę oraz zdrowie.
Odstawienie alkoholu- problem zdrowotny
W momencie kiedy alkoholik uświadomi sobie, że jest to dolegliwość, próbuje ją kontrolować i przestać pić. Po dłuższym ciągu spożywania alkoholu nagłe zaprzestanie spożywania i odstawienie alkoholu powoduje wiele dolegliwości i zaburzeń w organizmie jak i psychice. Problem ten dotyka nie tylko ludzi z długotrwałym uzależnieniem, ale także ludzi, którzy wypijają okazjonalnie. Łagodne objawy odstawienia alkoholu mogą wystąpić po jednorazowym upojeniu alkoholowym i nie powodują zagrożenia życia. W tym stanie jesteśmy wyłączeni z funkcjonowania od kilku godzin do kilku dni i nasz organizm wraca do normalnego funkcjonowania. Taki stan jest określany jako łagodny, ale szczególnie nieprzyjemny i uciążliwy. Natomiast groźnym stanem dla naszego zdrowia a nawet życia jest Alkoholowy zespół abstynencyjny, którego objawy mogą być różne i nasilenie może być zróżnicowane.
Jak definiujemy Alkoholowy zespół abstynencyjny?
Najczęściej stan ten jest określany jako nagle odstawienie alkoholu po długotrwałym jego spożywaniu, lub ograniczeniu ilości alkoholu dostarczanego do organizmu poprzez zmniejszenie dawek napojów z alkoholem. Stan ten to wspólna nazwa dla szeregu objawów, które towarzyszą odstawieniu alkoholu i są zróżnicowanie oraz trudne do jednoznacznego opisu. Objawy fizyczne i psychiczne są spowodowane wpływem etanolu na ośrodkowy układ nerwowy oraz na narządy w organizmie takie jak wątroba czy trzustka.
Alkoholowy zespół abstynencyjny przebieg łagodny objawy
Do charakterystycznego objawu należy wzmożone pragnienie, oraz wysuszone śluzówki nosa i ust. Nasze oczy są wrażliwe na ostre dzienne światło lub mocne oświetlenie pochodzące z telewizora lub żarówki. Szczególnie wrażliwi jesteśmy na dźwięki i hałasy. Odczuwamy niepokój i ogólne rozkojarzenie co skutkuje zaburzeniem snu oraz pobudzeniem psychoruchowym. Organizm wydalając szkodliwe substancje, poci się nadmiernie, występują wymioty, kołatanie serca, przyspieszony puls, podwyższone ciśnienie krwi oraz ból głowy. Ogólnie czujemy apatię i ogólne rozbicie organizmu. W tym stanie Alkoholowego zespołu abstynencyjnego leczenie to przede wszystkim uzupełnienie płynów i elektrolitów. Odświeżenie i oczyszczenie skóry przez letni prysznic. W razie silnego bólu głowy wskazane są leki przeciwbólowe łagodzące i uśmierzające ból. Spacer i świeże powietrze na pewno poprawią samopoczucie oraz dotlenią organizm. Alkoholowy zespół abstynencyjny w łagodnej formie trwa od kilku godzin do kilku dni i musimy go przeczekać. Nasz organizm musi usunąć szkodliwe związki etanolu poprzez nerki oraz wątrobę.
Alkoholowy zespół abstynencyjny przebieg ostry objawy
Zespół ten charakteryzuje się nasileniem objawów podstawowych z wysokim ryzykiem zagrożenia życia oraz wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Alkoholowy zespół abstynencyjny objawia się takimi zaburzeniami jak przy łagodnym odstawieniu alkoholu wraz z silnymi zaburzeniami psychicznymi takimi jak omamy, zwidy czy halucynacje. Zaburzenia psychiczne dotyczą halucynacji wzrokowych, słuchowych oraz dotykowych. Chory doświadcza mani prześladowczych, traci orientację w czasie i przestrzeni. Relacjonuje, że widzi zwierzęta (białe myszy), postacie lub upiory. Stan ten prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz zaburzeń w pracy serca co może prowadzić do utraty przytomności. Chory w tym stanie miesza rzeczywistość z urojeniami, co może prowadzić do samookaleczeń lub nawet prób samobójczych. Halucynoza alkoholowa to częsty objaw Alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Drgawki oraz padaczki alkoholowe to również jeden z częstych objawów tego stanu. Pojawiają się wraz ze zmniejszeniem ilości alkoholu we krwi i mają postać epilepsji. Jest to objaw neurologiczny i charakteryzuje się drżeniem rąk, nóg oraz napięciem mięśniowym szyi, twarzy oraz utratą przytomności. Warto wspomnieć o braku witaminy B1, która powoduje zaburzenia neurologiczne takie jak zaburzenia ruchu gałek ocznych czy brak reakcji na światło. Innym objawem braku tej witaminy są zaburzenia psychopatologiczne w postaci zaburzenia pamięci oraz konfabulacje. Ostry Alkoholowy zespół abstynencyjny leczymy zazwyczaj na oddziale leczenia alkoholowego i zastosowaniu detoksu poprzez podanie i wyrównanie elektrolitów oraz potasu i witamin. Należy monitorować pracę serca a w przypadku chorób współistniejących konsultować się z lekarzami innych specjalizacji. W przypadku nadpobudliwości należy chorego unieruchomić i zapewnić mu bezpieczeństwo. W celu uspokojenia i wyciszenia pacjenta można podawać leki takie jak Diazepam lub Klorazepat. Odstawienie i leczenie Alkoholowego zespołu abstynencyjnego trwa około 10 dni na oddziale szpitalnym. Długość terapii uzależniona jest od ilości jak i okresu, w jakim był spożywany alkohol.