Nikt nie zaczyna pić lub zażywać leki czy narkotyki, aby się od nich uzależnić. Niestety, niezależnie od tego, jak bardzo starasz się mieć sytuację pod kontrolą, są to substancje o silnym działaniu uzależniającym. Z nałogu da się wyjść, ale trzeba pozwolić sobie pomóc i skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Zespół Pewnej Terapii stara się to maksymalnie ułatwić, dlatego przygotowaliśmy poradnik dla pacjentów ze Szczecina i okolic, jak wybrać odtrucie alkoholowe, narkotykowe lub lekowe.
Jakie formy detoksu są dostępne?
Detoks zazwyczaj kojarzy się z pobytem w ośrodku i rzeczywiście jest to forma najczęściej wybierana przez osoby, które zmagają się z uzależnieniem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość całkowitego oderwania się od codziennego środowiska, które przypomina o piciu lub zażywaniu narkotyków czy leków. Warto wziąć pod uwagę, że dostępne są ośrodki prywatne i na NFZ. Leczenie w publicznej placówce jest bezpłatne, ale w Szczecinie działa stosunkowo mało takich ośrodków. Żeby dostać się na oddział szpitalny trzeba posiadać skierowanie od psychiatry lub lekarza rodzinnego. Jeżeli zależy Ci na wyższym standardzie i możesz pozwolić sobie na płatny detoks, lepszym wyborem będzie prywatny ośrodek. Niektóre placówki oferują nawet dowóz na miejsce nieoznakowanym samochodem.
Jeżeli jednak nie chcesz zgłosić się do ośrodka, możesz skorzystać z odtrucia w domu. W Szczecinie działają firmy, które prowadzą detoks z dojazdem do klienta, dlatego możesz otrzymać opiekę medyczną w domu, hotelu czy gdziekolwiek się znajdujesz.
Szybka pomoc w formie kroplówek na kaca
Tak zwana kroplówka na kaca nie jest detoksem w pełnym tego słowa znaczeniu. W ten sposób określa się doraźną formę pomocy dla osób, które przesadziły z alkoholem. Kroplówka zawierająca witaminy, elektrolity, płyny, składniki mineralne i odpowiednio dobrane leki może pomóc szybciej się zregenerować, jeśli kolejnego dnia zmagasz się z objawami zatrucia alkoholowego. Warto jednak pamiętać, że jeżeli taka sytuacja będzie się powtarzać, w końcu może dojść do uzależnienia.
Jak przebiega detoks?
Czas trwania detoksu jest bardzo różny. Prywatne firmy często oferują odtrucia trwające od kilku godzin do doby lub dwóch. Wszystko jest jednak zależne od długości ciągu, rodzaju substancji, którą zażywasz oraz ogólnego stanu zdrowia. W Szczecinie działają detoksy pomagające osobom uzależnionym od alkoholu, leków, narkotyków i dopalaczy. Właśnie dlatego, personel medyczny na bieżąco wykonuje badania krwi i sprawdza samopoczucie pacjenta, aby mieć pewność, czy można już zakończyć detoks. Według kryteriów stawianych przez NFZ, odtruwanie powinno trwać 7-10 dni. Odtrucie ma na celu przede wszystkim powrót do trzeźwości w bezpiecznych warunkach. Pacjentowi podaje się odpowiednio dobrane leki, aby zminimalizować objawy zespołu abstynencyjnego oraz płyny, elektrolity i witaminy dla szybszej regeneracji organizmu.
Ile kosztuje odtruwanie w Szczecinie?
W wielu szczecińskich ośrodkach cena kilkudniowego detoksu stacjonarnego mieści się w przedziale 2400-4000 złotych. W przypadku odtrucia z dojazdem do klienta, trzeba liczyć się z kosztami ok. 600 złotych za dobę opieki. Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście kroplówki witaminowe, przeznaczone dla osób, które jednorazowo przesadziły z piciem. Ceny za jeden wlew zaczynają się tutaj od 280 złotych.
O czym pamiętać przed detoksem?
Bardzo ważnym elementem detoksu jest kontrola stanu zdrowia pacjenta, dlatego warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, aby specjaliści mieli jak najpełniejsze informacje. Jeżeli zażywasz leki na stałe, koniecznie zabierz je ze sobą. Warto też sprawdzić regulamin konkretnego ośrodka, ponieważ wiele prywatnych placówek zezwala na posiadanie telefonu czy laptopa.
W Szczecinie działają publiczne i prywatne ośrodki prowadzące detoks od alkoholu, narkotyków i leków oraz firmy oferujące pomoc z dojazdem do klienta.