Padaczka alkoholowa wielu osobom tak naprawdę nie kojarzy się z chorobą. Zwykle uważamy, że jest to przypadłość dotykająca osoby uzależnione od alkoholu i mija samoistnie. Niemniej jednak padaczka alkoholowa jest niezwykle niebezpieczną chorobą, która dotyka osób, którym udało się wyjść z nałogu lub drastycznie zaprzestały one spożywania trunków. Towarzyszy ona głównie chorobie alkoholowej i szacuje się, że cierpi na nią około 25% osób z problemem alkoholizmu. Co robić w przypadku padaczki alkoholowej i jakie są jej przyczyny?
Padaczka alkoholowa i jej objawy
Padaczka alkoholowa i jej objawy są niezwykle podobne do tych, które dotykają chorych cierpiących na zwykłą padaczkę. Nic więc dziwnego, że bardzo trudno obie dolegliwości ze sobą pomylić. Niemniej jednak do podstawowych objawów padaczki alkoholowej możemy zaliczyć:
- silne skurcze mięśni zarówno kończyn górnych jak i dolnych
- utrata przytomności
- napięcie mięśni twarzy
Czym zatem różni się padaczka alkoholowa od zwykłej padaczki? Otóż w przypadku tej pierwszej, możemy mieć do czynienia również z:
- wystąpieniem nagłej biegunki
- nadmierną potliwością
- nagłą, przyspieszoną i nieregularną akcją serca
- nudnościami
- ogromnymi skokami ciśnienia krwi
W przypadku trwania napadu padaczki alkoholowej, osoba chora może charakteryzować się dużą nadpobudliwością, a także ogromną lękliwością, co więcej pojawiają się również zaburzenia snu i koncentracji. Warto wiedzieć, że objawy padaczki alkoholowej mogą utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu dni. Co więcej, nie da się przewidzieć nadchodzącego ataku, gdyż nie towarzyszą mu żadne inne symptomy. Pierwszy atak padaczki alkoholowej może jednak wystąpić już na kilka godzin od nagłego odstawienia alkoholu.
Padaczka alkoholowa- co robić?
Padaczka alkoholowa może wystąpić u pacjenta nagle i niespodziewanie, a co więcej stanowi ona poważne zagrożenie zarówno zdrowia jak i życia. W tym celu warto wiedzieć co robić przy padaczce alkoholowej. Pierwsza pomoc w razie nagłego ataku, może uratować komuś życie. Przede wszystkim przy napadzie padaczki alkoholowej należy zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. W tym celu w pierwszej kolejności niezbędne jest zabezpieczenia miejsca, w którym znajduje się chory i w którym wystąpił nagły atak. Najlepiej poukładać na podłodze poduszki i miękkie koce, a także zabezpieczyć wszystkie ostre kanty mebli i stoły. Następnie należy skupić się na tym, by uchronić chorego przed urazami, których może on doznać w trakcie trwania napadu. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie głowy pacjenta. W tym celu należy objąć ją dłońmi i w żadnym wypadku nie unosić jej do góry. W niezwykle intensywnych atakach warto objąć głowę chorego kolanami. Nie powinniśmy jednak stabilizować głowy na siłę, a jedynie zadbać o to, by nie doszło do urazu w jej obrębie. Nie podkładajmy także pod głowę pacjenta żadnych większych i miękkich przedmiotów. Zwykle w przebiegu padaczki alkoholowej, drgawki ustępują po kilku lub kilkunastu minutach, jednak nie oznacza to, że jest to koniec napadu. Niemniej jednak po ustąpieniu najostrzejszych objawów warto położyć chorego w pozycji bocznej ustalonej, czyli pozycji bezpiecznej. Dzięki temu zapewnimy mu jeszcze większy poziom bezpieczeństwa, a także zapobiegniemy niekontrolowanemu zakrztuszeniu się czy zachłyśnięciu własną śliną lub językiem. Pacjenta warto również nakryć kołdrą lub kocem, a następnie niezbędne jest wezwanie zespołu pogotowia ratunkowego. Pamiętajmy również o tym, że w tym okresie nie wolno podawać pacjentowi żadnych ciepłych lub zimnych napoi, a także nie wolno podawać mu absolutnie nic do jedzenia.
Co podać po ataku padaczki alkoholowej?
Jeśli pacjent zmaga się z chorobą alkoholową, to z pewnością ataki padaczki alkoholowej zostały również zdiagnozowane przez lekarza i zostało wprowadzone odpowiednie leczenie farmakologiczne. Wówczas, jeśli pacjent ustabilizował się samodzielnie i nie został on zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego, to po ataku padaczki alkoholowej warto podać mu leki przeciwdrgawkowe i przeciwpadaczkowe, które zostały mu uprzednio zapisane przez lekarza. Co podać po ataku padaczki alkoholowej? Cóż, niezbędne będzie zapewnienie pacjentowi równowagi elektrolitowej, a do tego wymagana jest specjalna kuracja, która nie tylko wspomnianą już równowagę przywróci, ale również pomoże usunąć z organizmu pacjenta pozostałości toksyn, a także metabolitów alkoholowych. Jak łatwo można się domyślić, wymaga to poddania pacjenta pod specjalistyczną opiekę medyczną. Ośrodki odwykowe dla alkoholików w Krakowie i innych miastach oferują wiele skutecznych i pomocnych rozwiązań. W takiej sytuacji warto postawić na sprawdzoną placówkę. Warto pamiętać, że nieleczona padaczka alkoholowa może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Według danych statystycznych i szacunków różnych instytucji medycznych, każdego roku około 1 do 2 procent pacjentów z chorobą alkoholową umiera właśnie na skutek ataku padaczki alkoholowej. Najczęściej ma to związek z różnego rodzaju powikłaniami, które pojawiają się na skutek napadu. Może to być przede wszystkim niewydolność serca, a także niedotlenienie pacjenta, co prowadzi to śmierci mózgu. Pacjenci z padaczką alkoholową obarczeni innymi dolegliwościami znajdują się w grupie najwyższego ryzyka.