Alkoholizm to choroba, którą zwykło nazywać się chorobą XXI wieku. Coraz więcej osób w coraz młodszym wieku, decyduje się sięgnąć po napoje alkoholowe wierząc, że dzięki temu będą one w stanie rozwiązać problemy, z którymi się borykają lub po prostu zasłużyć na szacunek rówieśników. Uzależnienie od alkoholu może również dotykać osoby starsze i po przejściach. Czy lepszym sposobem na leczenie jest więc psychoterapia, czy leczenie farmakologiczne?
W czym pomaga psychoterapia?
Psychoterapia jest popularnym sposobem na leczenie alkoholizmu, jednak większość osób zgodnie twierdzi, że powinna być ona tylko i wyłącznie uzupełnieniem farmakoterapii. Pomaga ona przede wszystkim w poradzeniu sobie z problemami życia codziennego. Terapia może być prowadzona przez specjalne ośrodki odwykowe dla alkoholików w Warszawie czy innych miastach kraju, a co więcej może ona obejmować zarówno środowisko indywidualne jak i rodzinne, parowe czy też grupowe. Sesje zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu. Ten sposób leczenia alkoholizmu wymaga zaangażowania zarówno terapeuty jak i samego pacjenta. Tylko i wyłącznie aktywna postawa i zbudowanie zaufanej relacji, może przełożyć się na efektywność psychoterapii. Warto zwrócić uwagę, że psychoterapia może być zarówno krótkoterminowa, a jej działanie ogranicza się jedynie do kilku sesji lub długoterminowa- co jest o wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku problemów z alkoholem. Podczas sesji panuje poufność przekazywanych informacji, czyli pacjenci mogą mieć pewność, że nic, co zostało przez nich powiedziane na sali terapeutycznej, nie zostanie przekazane dalej. Podstawowymi celami, na których skupia się psychoterapia, jest przede wszystkim zachowanie stałej abstynencji, ale również i poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego oraz wypracowanie umiejętności, dzięki którym pacjent będzie mógł poradzić sobie z problemami życia codziennego, zarówno na płaszczyźnie społecznej jak i emocjonalnej.
Kiedy warto rozważyć psychoterapię?
Panuje wiele błędnych przekonań odnośnie psychoterapii, z tego też powodu pacjenci nie są skłonni do jej wypróbowania. Niemniej jednak jeśli pacjent czuje uzależnienie, które rujnuje życie jego i jego bliskich, a co więcej nie potrafi samodzielnie uporać się z problemami, to właśnie psychoterapia może okazać się przysłowiową pomocną dłonią. Niemniej, jednak jeśli zastanawiamy się również nad tym jak pomóc alkoholikowi to psychoterapia może być rozpoczęciem zmiany jego życia, bądź może być efektywnym wsparciem leczenia farmakologicznego. Pamiętajmy, że nigdy nie powinniśmy traktować samej psychoterapii jako “złotego środka”, który magicznie zdejmie ciążący na nas ciężar. Niemniej jednak, uzależnienie od alkoholu, może być czynnikiem informującym nas o tym, że powinniśmy rozpocząć tego typu leczenie.
Leczenie farmakologiczne – czy jest efektywniejsze?
Leczenie farmakologiczne w odniesieniu do leczenia alkoholizmu. Na pierwsze miejsce wybija się wszywka alkoholowa Esperal, która gwarantuje praktycznie 100% sukces i wyjście z uzależnienia. Wiele badań klinicznych wskazuje na ogromną skuteczność tego typu leczenia farmakologicznego, a swoisty implant wszczepiany pod skórę, pomaga pacjentowi wypracować pewną rutynę. W tej rutynie to alkohol powoduje największe “niewygody” w wykonywaniu codziennych czynności. Pamiętajmy, że istnieje również wiele innych specyfików i leków, których producenci również gwarantują wyjście z uzależnienia. Jednak tylko i wyłącznie wspomniana już wszywka alkoholowa daje największe możliwości na drodze ku całkowitemu wyleczeniu. Warto wspomnieć, że składniki implantu zostały dokładnie przebadane i przetestowane w warunkach klinicznych i jasno można wskazać, że odnosi on największe efekty.
Jak działa wszywka w walce z alkoholizmem?
W pierwszej kolejności należy wskazać na główny składnik wszywki alkoholowej, którym jest Disulfiram. To właśnie on posiada zdolność inicjowania relacji disulfiramowo-etalonowej w organizmie tuż po spożyciu alkoholu. Wówczas niektóre enzymy zostają po prostu zablokowane, a to prowadzi do odczuwania negatywnych i nieprzyjemnych objawów. Warto wziąć pod uwagę to, że symptomy powodowane przez wszywkę, zaraz po spożyciu alkoholu nie ograniczają się jedynie do zwykłego dyskomfortu, ale wpływają na organizm w znacznie większym stopniu. Jak pomóc alkoholikowi? Otóż wiele zależy od tego, czy on sam jest gotowy przyznanie się do problemu i zaakceptowania go, a następnie rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Nie da się ukryć, że tego typu uzależnienie będzie miało destrukcyjny wpływ na jego życie, a także życie jego najbliższych. Pamiętajmy również, że to leczenie farmakologiczne powinno być główną formą leczenia zastosowaną w problemie alkoholizmu. Psychoterapia jest łagodną i nieinwazyjną formą pomocy, dzięki której pacjent może poczuć się zrozumiany, a także wykształcić w sobie pewne umiejętności i nawyki, głównie traktujące o tym, że rozwiązanie danego problemu nie leży w alkoholu. Pamiętajmy też, że by terapia przynosiła pozytywne i pożądane efekty, uczestnictwo w niej powinno być dobrowolne i przede wszystkim długoterminowe.