Alkoholizm stanowi niestety wciąż popularny problem osób na całym świecie, w tym również w Polsce. Terapia uzależnień nie należy do łatwych ani szybkich. Wymaga dużej motywacji, samozaparcia i wsparcia najbliższych osób. Opiera się na całkowitej zmianie życia, co nigdy nie jest proste. Zwłaszcza że rzucanie nałogu wiąże się z wystąpieniem licznych, przejściowych objawów zdrowotnych. Terapię alkoholizmu wspiera wspólnota AA.
Czym jest wspólnota AA?
Tzw. Anonimowi Alkoholicy (AA) to wspólnota kobiet i mężczyzn w różnym wieku, mających jednak ten sam problem – utracili oni kontrolę nad swoim piciem. W rezultacie popadli w różne kłopoty – zawodowe, prywatne, zdrowotne. Uczęszczając na spotkania, chcą zmienić swoje życie, rezygnując z picia alkoholu. Są zdeterminowani, potrzebują jednak wsparcia i pomocy innych osób.
Jak wyglądają spotkania anonimowych alkoholików?
Osoby szukające pomocy dla siebie lub bliskiej osoby często zastanawiają się, jak wyglądają spotkania anonimowych alkoholików. Jest to temat tabu, o którym nie rozmawia się publicznie. Ciężko więc niekiedy znaleźć wiarygodne źródło informacji. Mitingi AA mają ten sam cel i ogólny przebieg, ale w zależności od placówki mogą różnić się szczegółami. Aby wyrobić sobie zdanie na ten temat, najlepiej jest udać się na kilka różnych spotkań. Podobnie nie należy zrażać się, jeśli pierwsze spotkanie nie przebiegnie po naszej myśli. Do podstawowych rodzajów takich spotkań należą mitingi:
- otwarte – przyjść mogą nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, ale również ich najbliższa rodzina, dzieci czy osoby wspierające,
- zamknięte – przychodzą wyłącznie alkoholicy,
- spikerskie – krótkie wystąpienie jednego z uczestników stanowi formę dzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami w terapii nałogu.
Bez względu na rodzaj spotkania, przyjść może zarówno osoba uzależniona, która pierwszy raz w życiu decyduje się na terapię, jak również osoba powracająca do terapii po przerwie lub kontynuująca ją. Uczestnicy wymieniają się problemami, spostrzeżeniami i komplikacjami – tak w życiu codziennym, jak i uzależnieniu. Mając kompleksowe wsparcie innych, zmagających się z alkoholizmem osób, lepiej radzą sobie z całą terapią.
Zasady spotkań AA
Do wspólnoty anonimowych alkoholików można wstąpić w dowolnym momencie życia, po stwierdzeniu u siebie problemu z nadużywaniem alkoholu. Uczęszczanie na spotkania jest bezpłatne, po spotkaniach zbiera się jedynie niewielkie kwoty, których celem jest pokrycie wydatków na przekąski, kawę i herbatę. Jednak i te zbiórki są całkowicie dowolne. Jedyną zasadą wstąpienia do AA jest chęć zerwania z nałogiem. Uczestnik musi być pewny, że ma problem i że chce się go pozbyć. Z klubu AA można się w dowolnym momencie wypisać.
Na spotkaniach obowiązuje pełna anonimowość. Uczestnicy rozumieją powagę problemu oraz jego intymność, dlatego podczas spotkania znajomej osoby nie ma się czym przyjmować. Jest ona na mitingu z tego samego powodu i z pewnością uszanuje prywatność drugiej osoby, licząc na wzajemność. Na spotkaniach nie podaje się imion ani nazwisk, co ułatwia zachowanie anonimowości.
Skuteczność spotkań AA
Nowicjusze zastanawiają się również, czy spotkania AA są skuteczne. Spotkania prowadzą często byli alkoholicy, którym udało się wyjść z nałogu. Uczestnicy mają więc jasny obraz sytuacji – istnieją osoby, którym mimo trudności udało się porzucić nałóg i wrócić do normalnego życia. Niekiedy są to ludzie, którzy nie wypili ani kropli alkoholu przez wiele lat. Dzięki temu członkowie AA mają znacznie większą motywację do działania, popartą realnymi przykładami. Spotkania AA są skuteczne, jednak od uczestników wymaga się dużej motywacji (porzucenie alkoholizmu wcale nie jest takie proste) i regularności (częste spotkania wspierające leczenie zwiększają szansę na odrzucenie nałogu).
Leczenie alkoholizmu
Alkoholizm jest poważną i wciąż nierozumianą przez społeczeństwo chorobą. Najtrudniejszy jest moment, w którym osoba uzależniona musi się przełamać i przyznać do problemu. Osobista motywacja jest podstawą udanej terapii. Leczenie alkoholizmu musi być kompleksowe – nie może ograniczać się jedynie do spotkań AA, choć stanowią one podstawę. Wszystko jednak zależy od stanu zdrowia, motywacji i stopnia uzależnienia. W niektórych przypadkach konieczne bywają wlewy i kroplówki witaminowe oraz detoksy. Pomocna bywa zmiana diety oraz indywidualna terapia z psychologiem. Zwłaszcza na początku drogi, gdy alkoholik wstydzi się otworzyć przed grupą osób, nawet jeśli zmagają się oni z podobnym problemem. Rozmowa w 4 oczy z psychoterapeutą zajmującym się takimi przypadkami pomoże znaleźć osobie chorej właściwą drogę i wzmocni jego motywację do działania.
Jedną z najważniejszych zasad podczas leczenia jest bezwzględne unikanie alkoholu. Należy pozbyć się wszystkich domowych zapasów, w sklepach omijać regały z trunkami oraz nie uczęszczać do knajp i barów. Trudne może się okazać odmówienie bliskim wspólnego wyjścia na miasto, jednak warto zrezygnować z takich rzeczy na początku, aby później móc cieszyć się życiem wolnym od uzależnień.