Alkoholizm to bardzo poważny i niestety dosyć częsty problem. Wielu z nas chciałoby wiedzieć, kiedy właściwie można mówić o uzależnieniu od alkoholu. Warto jednak mieć świadomość tego, że symptomy mogące świadczyć o chorobie alkoholowej są na początku bardzo subtelne. Z tego też względu, sporo osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Postarajmy się więc zachować roztropność w sięganiu po napoje alkoholowe, a z dużym prawdopodobieństwem unikniemy uzależnienia. Obserwujmy bacznie swój stosunek do wysokoprocentowych trunków i reagujmy, jeżeli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój. Im wcześniej podejmiemy walkę z alkoholizmem, tym większe szanse mamy na pokonanie go.
Jak często można pić alkohol bez obaw o uzależnienie?
Na tak postawione pytanie niezwykle ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, choć nie jest to niemożliwe. Niemniej jednak musimy mieć świadomość tego, że wiele zależy od indywidualnego przypadku. W celu ustalenia bezpiecznej ilości alkoholu warto wesprzeć się danymi, które prezentuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zgodnie z nimi, mężczyźni powinni wypijać nie więcej jak 4 standardowe porcje alkoholu 5 razy w tygodniu. Jeżeli chodzi zaś o przedstawicielki płci pięknej, mogą one wypijać 2 standardowe porcje alkoholu 5 razy w tygodniu. Każdy z nas musi jednak liczyć się z tym, że nawet przestrzegając tych zaleceń, możemy popaść w uzależnienie. Jeżeli będziemy czuć przymus do sięgania po wino, piwo czy wódkę i będziemy temu przymusowi ulegać bez względu na okoliczności, może to być oznaka rozwijającego się uzależnienia. Należy pamiętać o tym, że alkohol jest trucizną nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Jeśli więc będziemy sięgać po duże jego ilości, stan naszego organizmu oraz samopoczucia ulegnie znaczącemu pogorszeniu.
Spożywanie alkoholu – co powinno nas zaniepokoić?
Jeżeli chcemy ustrzec się uzależnienia lub w porę je rozpoznać, musimy obserwować swój stosunek do alkoholu. Powinniśmy oczywiście liczyć się z tym, że ten stosunek może się zmieniać w ciągu naszego życia. Warto zaznaczyć, że tak zwana faza prealkoholowa może trwać nawet do kilku lat. Jeśli doświadczamy tej właśnie fazy, zaobserwujemy najprawdopodobniej, że nasz stosunek do alkoholu uległ przemianie. Traktujemy go jako coś wyjątkowego, jako środek umożliwiający dobrą zabawę. Warto zaznaczyć, że w fazie prealkoholowej nie sięgamy po wysokoprocentowe trunki w samotności. Wręcz przeciwnie! Poszukujemy jak największej ilości pretekstów do sięgnięcia po wino, wódkę czy piwo. Nie unikamy więc różnego rodzaju spotkań towarzyskich, ale czujemy głębokie rozczarowanie, jeżeli nie sprzyjają one konsumpcji alkoholu. Możemy wówczas doświadczać frustracji i znudzenia. Najprawdopodobniej będziemy także czuć się niepewnie, zwłaszcza jeżeli mamy kontakt z nowo poznanymi osobami. Zanim doświadczymy poważnych objawów alkoholizmu, możemy zaobserwować swoją zwiększającą się tolerancję na alkohol. Jeśli do tej pory potrzebowaliśmy jednego kieliszka, aby się rozluźnić, teraz będziemy potrzebować dwóch.
Jakie objawy uzależnienia świadczą, że potrzebujesz terapii alkoholowej?
Jeżeli nie zareagujemy w porę, faza prealkoholowa może przechodzić w kolejne fazy uzależnienia, które wiążą się już z poważnymi objawami. Najprawdopodobniej, na objawy alkoholizmu będą nam wówczas zwracać uwagę osoby z naszego otoczenia. Wśród symptomów rozwijającego się uzależnienia wymienić można, chociażby:
- zmianę zachowania po alkoholu,
- picie w samotności,
- ukrywanie faktu spożywania alkoholu przed innymi,
- lukę pamięciową po spożyciu alkoholu,
- utratę zainteresowań pracą, rodziną, życiem towarzyskim,
- utratę kontroli nad konsumpcją alkoholu.
Wyżej wymienione objawy alkoholizmu mogą pojawiać się w różnych momentach i mieć rozmaite nasilenie. Jeżeli zaobserwujemy je u siebie sami lub zaobserwuje je u nas bliska nam osoba, rozsądnie będzie udać się po pomoc.
Gdzie poszukiwać pomocy? Kiedy udać się do ośrodka odwykowego?
Walka z uzależnieniem od alkoholu jest bez wątpienia trudna, ale i konieczna. Warto rozpocząć ją od uświadomienia sobie tego, że mamy problem. Kolejnym krokiem będzie udanie się do lekarza, najlepiej psychiatry. Doskonale będzie także odbyć wizytę u psychoterapeuty uzależnień. Być może terapia w warunkach ambulatoryjnych okaże się wystarczająca. Nie zawsze da się jednak przewidzieć jej skuteczność. Wsparciem dla osoby uzależnionej od alkoholu mogą być także spotkania AA oraz rzecz jasna osoby bliskie. Warto mieć świadomość tego, że konieczne jest wykluczenie ze swojego życia alkoholu we wszelkiej postaci. Nie sięgajmy nawet po cukierki czy batoniki z nadzieniem alkoholowym. Jeżeli jednak nie potrafimy poradzić sobie z alkoholizmem w ramach terapii prowadzonej w warunkach ambulatoryjnych, rozważmy skorzystanie z pomocy ośrodka zamkniętego. Do dyspozycji mamy zarówno ośrodki leczenia uzależnień NFZ, jak i prywatne. Na miejsce w tych pierwszych trzeba jednak poczekać zdecydowanie dłużej. Kuracja w ośrodku odwykowym będzie przebiegać wielotorowo. Osoba chora będzie pozostawać pod opieką doświadczonych lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Będzie mogła także uczestniczyć w terapii grupowej. Specjalistyczne ośrodki leczenia odwykowego przeprowadzają detoks alkoholowy w Warszawie i wielu innych miastach Polski.