W serialu „Pracujące mamy” jedna z bohaterek niecierpliwie zerka co kilka chwil na zegar, aż pokaże godzinę 17:00. To umowna pora, kiedy może odkorkować wino i zrelaksować się po dniu wykańczającej opieki nad dziećmi. W filmie „Pod Mocnym Aniołem” bohater przez alkohol traci kontrolę nad własnym życiem. Te dwie sytuacje tylko pozornie się różnią. W obu przypadkach mamy do czynienia z alkoholizmem, choć innego typu. To bardzo często występujące w Polsce uzależnienie, ale niejedyne. Każde jednak można leczyć. I zawsze można odzyskać panowanie nad swoim życiem. Nawet jeśli jest tak źle, że nie masz sił udać się do gabinetu terapeuty – możesz skorzystać ze wsparcia przez internet.
Co o terapii uzależnień online mówią badania?
Żaden lekarz nie złoży połamanych kości przez internet. Nie ma specjalisty, który wykona badania profilaktyczne zdalnie. Wielu z nich powątpiewa w zasadność teleporad, które w okresie pandemii COVID-19 zastąpiły wiele wizyt niewymagających pilnej interwencji.
Nic więc dziwnego, że kiedy w latach 90. XX w. wprowadzono pierwsze, próbne sesje z psychoterapeutą przez internet – sami psychologowie uważali, że taka forma leczenia nie pozwala zawiązać tzw. przymierza terapeutycznego – uniemożliwia zbudowanie zaangażowania i zaufania obu stron.
Tym większym zaskoczeniem były wyniki analiz publikacji naukowych i badań na temat skuteczności nowej formy terapii w stosunku do jej tradycyjnego wydania, przeprowadzone pod kierownictwem Baraka. Wyniki opublikowane w 2008 r. jasno dowodziły, że obie formy udzielania wsparcia pacjentom przynoszą pozytywne rezultaty jednakowo skutecznie.
Jak wynika z analiz z 2014 r. na temat nowych wyzwań w systemie lecznictwa uzależnień, przeprowadzonych przez Modrzyńskiego i Malinowską, dzięki terapii online pacjenci udzielają bardziej szczegółowych odpowiedzi niż podczas spotkań w gabinecie. To natomiast pozwala terapeucie dogłębnie poznać problem i lepiej pomóc potrzebującemu.
Dowiedz się więcej na temat terapii uzależnień: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/uzaleznienia.
Jakie są korzyści terapii uzależnień online?
Terapia online pozwala skorzystać z pomocy większej liczbie potrzebujących. Wiele osób, które dostrzegają u siebie uzależnienie od substancji czy zachowań i chcą skorzystać z pomocy, nie robią tego, ponieważ ogranicza ich tryb dnia. Opiekujący się innymi członkami rodziny (np. obłożnie chorymi), rodzice małych dzieci, pracujący w ciągu dnia i studiujący oraz często podróżujący – nie są w stanie wygospodarować czasu na regularne spotkania z terapeutą. Samodzielnie próbują stawiać czoła uzależnieniu. Najczęściej jednak nie zdają sobie sprawy, że to nie kwestia silnej woli i dyscypliny, ale pracy na emocjach. Wystarczy więc jeden gorszy dzień, aby ulec.
Terapia uzależnień zapewnia większa anonimowość. Jak wynika z badań EZOP II, kiedykolwiek w życiu z jakimkolwiek uzależnieniem zmagało się 11,63% Polaków. Mimo powszechności tego rodzaju zaburzeń postrzegane są one jako stygmatyzujące. W efekcie wiele osób potrzebujących rezygnuje z terapii, obawiając się, że ktoś dowie się o ich problemie. Są to szczególnie paraliżujące obawy przy uzależnieniu od wstydliwych zachowań.
Ze wsparcia często też obawiają się skorzystać osoby, które żyją w społecznościach piętnujących wszelkie odmienności i uleganie słabością, czego objawem, w ich mniemaniu, są wszelkie uzależnienia. W obawie przed ostracyzmem potrzebujący wsparcia wolą mierzyć się z problemem w samotności.
Sesje z psychologiem przez internet pozwalają umówić spotkanie w dowolny dzień tygodnia o preferowanej porze (także wczesnym rankiem i późnym wieczorem). Nie ma potrzeby organizowania zastępstwa dla wykonywanych w domu obowiązków ani tłumaczenia powodu wyjścia. Sesje odbywają się w zaciszu Twojego własnego domu, w otoczeniu dobrze znanych przedmiotów i zapachów. Dzięki temu łatwiej będzie ci się otworzyć i rozmawiać o emocjach i trudnościach, z jakimi się mierzysz. Bez obaw, że ktokolwiek będzie Cię oceniał.