Wpaść w uzależnienie jest znacznie łatwiej, niż mogłoby się wydawać. Alkohol, narkotyki, leki, hazard czy nawet praca – działanie uzależniające mają liczne substancje i zachowania. Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po pomoc do profesjonalistów. Właśnie dlatego, dla pacjentów ze Szczecina i okolic przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień.
Formy pomocy w ośrodkach terapii
Ośrodki leczenia uzależnień w Szczecinie oferują pomoc w różnego rodzaju problemach, takich jak alkoholizm, narkomania, lekomania, seksoholizm uzależnienie od gier, Internetu czy hazardu.
Działają tutaj zarówno publiczne, jak i prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, dlatego warto wziąć je pod uwagę przed dokonaniem wyboru. Ośrodek na NFZ to dobre rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na darmowej terapii. W prywatnych klinikach panują za to lepsze warunki, a leczenie zazwyczaj można rozpocząć jeszcze tego samego dnia.
Szczecińskie ośrodki oferują pomoc w formie terapii stacjonarnej i dochodzącej, czyli ambulatoryjnej. Całodobowy pobyt w ośrodku jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala odciąć się od codziennego środowiska i skupić na pracy nad sobą. Jeżeli jednak nie możesz sobie na to pozwolić lub chcesz kontynuować leczenie po zakończeniu terapii stacjonarnej, spotkania z terapeutą doskonale się sprawdzają.
Terapia może różnić się także pod względem długości. Leczenie krótkoterminowe zazwyczaj trwa od miesiąca do dwóch, a długoterminowe od pół roku do nawet dwóch lat. W większości przypadków trwałe efekty pojawiają się po ok. sześciu tygodniach terapii. Dłuższe leczenie pozwala jednak przepracować problemy, które doprowadziły do uzależnienia.
Jak wygląda terapia w ośrodku leczenia uzależnień?
Ośrodki wykorzystują różne programy terapeutyczne, dlatego pojawiają się różnice w podejściu do pacjentów oraz organizacji dnia. Najważniejsze są oczywiście indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne. W wielu prywatnych ośrodkach dostępne są też dodatkowe aktywności, głównie sportowe, ale też np. artystyczne. Często można skorzystać również z tzw. treningów relaksacyjnych, aby po wyjściu z ośrodka lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami.
Jakie są koszty pobytu w prywatnym ośrodku terapii uzależnień?
Ceny za cztery tygodnie terapii stacjonarnej zaczynają się w zachodniopomorskim już od 5500 złotych, chociaż przy wyższym standardzie zakwaterowania sięgają raczej 7000-8000 złotych. Tydzień terapii dochodzącej to koszt ok. 1300 złotych. Można skorzystać również z konsultacji terapeutycznych – godzina indywidualnego spotkania to koszt ok. 130-150 zł. Spotkania grupowe są oczywiście tańsze i kosztują ok. 80 zł za sesję.
Co warto wiedzieć przed zgłoszeniem się do ośrodka?
Działające w Szczecinie ośrodki na NFZ nieodpłatnie przyjmują również osoby nieubezpieczone. Można posiadać skierowanie od psychiatry lub lekarza rodzinnego, ale w wielu placówkach nie jest to wymagane. Warto jednak sprawdzić zasady panujące w ośrodku np. dotyczące posiadania telefonu czy laptopa. W wielu prywatnych ośrodkach jest to dozwolone, ale w publicznych – już niekoniecznie.
Wyjście z uzależnienia oczywiście nie jest proste, ale pomoc profesjonalistów znacznie to ułatwia. Jeżeli więc szukasz dobrego ośrodka terapii w Szczecinie, skontaktuj się z nami po więcej informacji pod numerem telefonu: +48 535 040 470 lub adresem mailowym: [email protected].