Uzależnienia to poważny problem społeczny do tego stopnia, że niekiedy słyszy się już o prawdziwej epidemii. Chorzy nie są jednak sami ze swoim problemem – w Gdańsku działają liczne publiczne i prywatne ośrodki terapii, w których osoby uzależnione otrzymują wsparcie terapeutów i pomoc w wyjściu na prostą. Stworzyliśmy dla chorych z Gdańska krótki poradnik ze wskazówkami, jak rozpocząć leczenie uzależnień.
Jakiego rodzaju terapii uzależnień szukasz?
Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru jest oczywiście rodzaj uzależnienia. Niektóre ośrodki pomagają tylko alkoholikom, inne – tylko narkomanom, a jeszcze inne – wszystkim osobom uzależnionym. W Gdańsku znajdziemy przede wszystkim placówki prowadzące leczenie alkoholizmu, narkomanii, lekomanii, seksoholizmu, pracoholizmu, uzależnienia od gier i Internetu czy hazardu. Na ofertę ośrodka szczególnie warto zwracać uwagę w przypadku narkotyków, ponieważ niektóre placówki prowadzą terapię uzależnienia tylko od wybranych środków.
Na początek warto zdecydować, czy chcesz skorzystać z usług ośrodka prywatnego czy publicznego. W Gdańsku i okolicach działają ośrodki na NFZ, a ich największą zaletą jest darmowe leczenie. Niektóre z nich nie wymagają nawet posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Niekiedy trzeba się jednak liczyć z czasem oczekiwania na przyjęcie, który w maju 2022 w Gdańsku wynosił średnio 55 dni.
Terapia w prywatnym ośrodku jest oczywiście płatna, ale za to otrzymujesz większy komfort. Mniejsza liczba pacjentów pozwala terapeutom poświęcić więcej czasu każdemu z nich.
Prywatne ośrodki często oferują też dodatkowe udogodnienia, takie jak dowóz do placówki nieoznakowanym samochodem. W wielu ośrodkach pacjenci znajdują się pod całodobową opieką lekarską.
Dochodząca i stacjonarna terapia uzależnień
Wiele ośrodków leczenia uzależnień w Gdańsku oferuje terapię w formie stacjonarnej, ale też ambulatoryjnej (dochodzącej). Wybór jest zależny przede wszystkim od Twojego samopoczucia i możliwości. Terapia stacjonarna jest z reguły lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala odciąć się od codziennego środowiska, co znacznie ułatwia pracę nad sobą i utrzymanie trzeźwości. Jeżeli jednak nie możesz pozwolić sobie na pobyt w ośrodku, zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy w formie ambulatoryjnej, niż całkowicie z niej zrezygnować.
Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień – jak wygląda?
Ważną częścią terapii uzależnień jest dostosowanie się do reguł panujących w ośrodku, ponieważ pozwala to wypracować zdrową rutynę, sprzyjającą pracy nad sobą. Pacjenci przede wszystkim uczestniczą w indywidualnych i grupowych zajęciach terapeutycznych. Oprócz tego, w wielu ośrodkach dostępne są zajęcia artystyczne czy sportowe.
Koszt terapii uzależnień w Gdańsku
Koszty różnią się oczywiście w zależności od standardu placówki oraz długości leczenia. W większości gdańskich ośrodków terapii ceny za miesiąc leczenia mieszczą się w przedziale 5-8 tysięcy złotych. Koszt będzie wyższy, jeśli chcesz mieszkać w pokoju jednoosobowym. Terapia dochodząca jest oczywiście tańsza – miesiąc leczenia zazwyczaj kosztuje w tym przypadku ok. 3 tysiące złotych. Ceny indywidualnych spotkań z terapeutą uzależnień w Gdańsku zaczynają się od 100 zł za jedną konsultację. Żeby terapia była skuteczna, warto spotykać się ze specjalistą raz w tygodniu lub ewentualnie raz na dwa tygodnie.
Co warto wiedzieć przed zgłoszeniem do ośrodka terapii uzależnień?
Jeżeli placówka prowadzi również odtrucia, wiele gdańskich ośrodków leczenia nie wymaga trzeźwości w momencie przyjęcia. Warto zabrać ze sobą dokument tożsamości, dokumentację medyczną czy przyjmowane na stałe leki. W większości prywatnych ośrodków można też mieć ze sobą telefon, laptopa czy papierosy. Warto więc sprawdzić regulamin placówki przed zgłoszeniem się na leczenie.
Im szybciej rozpoczniesz terapię i zaczniesz walczyć ze swoim problemem, tym lepiej. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, odezwij się do konkretnego ośrodka lub skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 535 040 470 lub mailowo: [email protected].