Zwykle mając na myśli uzależnienia, tak naprawdę rozumiemy przez to uzależnienie od narkotyków, alkoholu, a nawet leków czy seksu. Okazuje się, że co prawda są to główne rodzaje uzależnień, z którymi ośrodki terapeutyczne mają najczęściej do czynienia, jednak obok nich funkcjonuje jeszcze jedna grupa uzależnień, która nazywana jest niepozorną. Do tej grupy zaliczają się wszystkie te uzależnienia, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają nawet na problem. Co gorsze jednak, mogą nieść za sobą tragiczne skutki.
Uzależnienie od komputera
Pierwszym uzależnieniem z grupy tych niepozornych, jest uzależnienie od komputera. Dotyka ono w większości osoby młode, które powoli tracą kontakt ze światem rzeczywistym. Nie da się jednak ukryć, że tego typu uzależnienie często jest bagatelizowane. Twierdzimy, że obecnie spędzanie wolnego czasu przy komputerze jest czymś powszechnym i normalnym. Niemniej jednak w życiu osoby uzależnionej od komputera, to właśnie on zajmuje najważniejsze miejsce. Osoba zaczyna odczuwać silną i nieprzerwaną konieczność używania sprzętu, a każde jego wyłączenie będzie wiązało się z pogorszeniem samopoczucia. Towarzyszyć mu mogą napady lękowe, niepokój, a nawet agresja. Uzależnienie to niesie za sobą tragiczne skutki. Jednym z nich jest, chociażby utrata granic pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym. Do tego dochodzą problemy z pamięcią, koncentracją, izolowaniem się od społeczeństwa i depresja. Co więcej, uzależnienie od komputera jest również obarczone całym szeregiem skutków fizjologicznych jak np. bóle głowy, bóle kręgosłupa, pogorszenie się wzroku, a w szczególnych przypadkach nawet padaczkę ekranową.
Uzależnienie od telefonu
Kolejnym uzależnieniem, na które warto zwrócić uwagę, jest uzależnienie od telefonu. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy się z nim nie rozstaje, niemniej jednak uzależnienie niesie za sobą szereg charakterystycznych objawów. Osoba uzależniona czuje nagminną potrzebę sprawdzania swojego telefonu, a także czuje niepokój, rozdrażnienie czy nawet lęk, w przypadku kiedy nie ma go przy sobie. Jednym z są również omamy słuchowe, dotyczące dzwoniącego telefonu, które odczuwa osoba uzależniona. Podobnie jak w poprzednim przypadku, może pojawić się agresja i niekontrolowane napady złości, kiedy telefon zostanie takiej osobie odebrany. Skutki tego uzależnienia niosą za sobą poważne konsekwencje. Osoba stale narażona jest na presję psychiczną i stres, doświadcza ona także ataków paniki i lęków. Co więcej, taka osoba traci całkowity kontakt z rzeczywistością i oddala się od swoich bliskich. Dodatkowo osoba ta przeciąża swój organizm- mowa tu o tak zwanym przeciążeniu informacyjnym, a także problemy z koncentracją i pamięcią.
Uzależnienie od słodyczy
Niezwykle niebezpiecznym, zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego jest niepozorne uzależnienie od słodyczy. Dlaczego niepozorne? Otóż chęć zjedzenia czegoś słodkiego nie jest niczym niepokojącym, jednak może ona przerodzić się w obsesję, a finalnie w uzależnienie od słodyczy. Osoba uzależniona odczuwa nagminną chęć spożywania słodyczy w różnorodnej postaci. Brak takiej możliwości przeradza się w lęk, a także niekontrolowane wybuchy agresji. Jedynym uspokojeniem i ukojeniem dla osoby uzależnionej od słodyczy, jest zaspokojenie swojej żądzy. Jak łatwo się domyślić, to uzależnienie jest tragiczne w skutkach. Z fizycznego aspektu prowadzi ono do otyłości, próchnicy, zwiększa ryzyko zapadania na cukrzycę, a także choroby serca. Choć ludzki organizm z natury przystosowany jest do spożywania białego cukru, to jego obsesyjne konsumowanie może nawet doprowadzić do rozwoju problemów skórnych. Uzależnienie od słodyczy wywołuje również szereg negatywnych skutków z punktu widzenia zdrowia psychicznego. Osoba zauważa przyrost tkanki tłuszczowej i staje się zniechęcona, a także zrozpaczona. Finalnie doprowadza to do odizolowania się i unikania kontaktów z ludźmi. Co więcej, nadmiar cukru powoduje otępienie, problemy z koncentracją, a także poczucie ciągłego zmęczenia.
Uzależnienie od solarium
Równie niebezpiecznym uzależnieniem jest uzależnienie od solarium. Nie ukrywajmy, że piękna i zdrowa opalenizna jest atrybutem każdego z nas, niemniej jednak osoba uzależniona od solarium ciągle nie jest opalona wystarczająco. W głowie osoby uzależnionej zakorzenione zostało błędne przekonanie o tym, że jej skóra może zmieniać się coraz bardziej i to bez żadnych konsekwencji. Osoba taka nie zauważa różnić w karnacji, a także pigmentacji skóry, gdyż ma jeden cel- chce być jeszcze bardziej opalona. Takie uzależnienie niesie za sobą iście tragiczne skutki. Tak częste i niekontrolowane wizyty w solarium przyczyniają się do niezwykle groźnego i zdradliwego raka skóry. Co więcej, komórki naskórka zostają wręcz spalone, przez co skóra staje się wiotka i szybciej postępują na niej procesy starzenia. Osoba uzależniona od solarium cierpi również pod względem psychicznym. Stale bowiem porównuje się do innych i uważa, że nie jest wystarczająca. Brak możliwości odwiedzenia solarium, może zakończyć się nawet napadem szału i złości. Poczucie własnej wartości takiej osoby, zostało również mocno zaniżone.