Bardzo niepokojącym zjawiskiem, rozszerzającym się na całym świecie jest uzależnienie od narkotyków. Na czarnym rynku pojawia się mnóstwo różnorodnych, wciąż nowych i dotąd nieznanych substancji, co wielokrotnie ma olbrzymi wpływ na problemy w leczeniu pacjenta odurzonego w placówkach ratownictwa medycznego.
Uzależnienie od narkotyków – charakterystyka
Uzależnienie jest objawem fizjologicznej adaptacji układu nerwowego do pojawiania się w organizmie określonego środka odurzającego. Kolejnymi bardzo ważnymi elementami natury narkotyzowania się jest niekorzystny wpływ substancji na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Szkodliwość narkotyków po długotrwałej ekspozycji na środki psychoaktywne obserwuje się w organicznych uszkodzeniach mózgu, które w istotny i postępujący sposób wpływają na funkcje kognitywne, takie jak pamięć, uwaga, koncentracja oraz szybkość reagowania. Równocześnie pojawiają się dolegliwości fizjologiczne, które świadczą o wyniszczającym wpływie narkotyków na organizm człowieka. Uzależnienie od narkotyków bez udzielenia osobie chorej specjalistycznej pomocy może skończyć się zgonem pacjenta.
Narkotyki twarde i miękkie
Bardzo często można spotkać się z dzieleniem tego rodzajów substancji na twarde i miękkie narkotyki. Podział ten jest sztuczny i coraz częściej odchodzi się od niego, z uwagi na szkodliwość każdorazowego przyjęcia substancji psychoaktywnej. Co równie ważne, pojawić może się efekt uzależnienia psychicznego, jako element przeczący rozdziałowi substancji psychoaktywnych.
Miękkie narkotyki, wedle tej doktryny, miały być tymi, które nie powodują uzależnienia fizycznego jak np. marihuana. Do kwestii indywidualnych organizmu należy liczba oraz ilość dawek potrzebnych do osiągnięcia stanu uzależnienia psychicznego i/lub fizycznego.
Najgorsze narkotyki
Najniebezpieczniejszym narkotykiem, którego potencjał uzależniający plasuje się wyjątkowo wysoko jest heroina. Za sprawą stymulacji poziomu dopaminy w mózgu osób ją zażywających dochodzi do aktywacji “układu nagrody”. Z uwagi na stale zwiększającą się tolerancję organizmu na substancję, osoba uzależniona za każdym razem musi zwiększać dawkę, by doznać uczucia odurzenia w wystarczającym dla siebie stopniu. Jest to powodem wielokrotnego przedawkowywania substancji. Równie groźnym czynnikiem jest możliwość zakażenia się przez osoby, które borykają się z narkomanią, wirusem HIV, AIDS oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B, C i D – w wyniku korzystania z jednej strzykawki przez wiele osób.
Kokaina jest uznawana za narkotyk twardy. Jako stymulant ma sprawić, iż osoba która ją zażyje, będzie w stanie dłużej funkcjonować bez spania, posiadać więcej energii przy jednocześnie zwiększonej pewności siebie. Skutkami ubocznymi zażywania kokainy jest bezsenność, stan anhedonii, depresja oraz myśli samobójcze. Podobnie wygląda zażywanie cracku, czyli kokainy w jej krystalicznej formie.
Amfetamina i metamfetamina to substancje o bardzo wysokim potencjale wykształcenia uzależnienia psychicznego. Mają za zadanie pobudzić człowieka, hamować jego apetyt i podnosić ciśnienie. Skutkami ubocznymi jest znaczne wyniszczenie organizmu, osłabienie układu sercowo-naczyniowego, znaczna utrata wagi, upośledzenie procesów poznawczych oraz występowanie stanów psychotycznych.
Flakka, znana również jako alfa-PVP lub narkotyk zombie to syntetyczna mieszanka substancji o właściwościach silnie halucynogennych i stymulujących. Substancja doprowadza do wywołania jednoczesnego ogromnego przerażenia osoby zażywającej w połączeniu z jego dezorientacją i wyzwolonymi pokładami agresji.