Uzależnienia przybierają różne formy. Mogą być to zarówno substancje, takie jak alkohol, narkotyki, kofeina czy papierosy, jak i zachowania, na przykład zakupoholizm czy seksoholizm. Kto jest najbardziej podatny na uzależnienia? Odpowiedzi należy szukać w całokształcie życia danej osoby. O podatności na uzależnienia decyduje środowisko rodzinne, rówieśnicze, a także pewne cechy osobowości. W poniższym tekście dowiesz się, co stanowi decydujące czynniki o wpadaniu ludzi w uzależnienia.
Nałogowa osobowość – co to właściwie znaczy?
Zdarza się, że niektóre osoby są z natury podatne na uzależnienia. Oznacza to, że ich osobowość jest tak skonstruowana, że stanowi zespół cech wpływających na szybkie uzależnianie się od tego, co wydaje się z początku dobre i przyjemne. Nałogowa osobowość obejmuje następujące cechy:
- Uległość – osoba uległa szybciej daje się namówić tak zwanym „przyjaciołom” na spróbowanie tego, co uzależnia,
- Brak pewności siebie – sięgając po używki, osoba łatwo wpadająca w uzależnienia próbuje dodać sobie odwagi w relacjach z innymi,
- Obsesyjność i kompulsywność – dla osób, które mają wewnętrzne przekonanie, że muszą coś zrobić, bo jeśli tego nie zrobią, to stanie się coś złego, wpadanie w uzależnienia jest o wiele prostsze niż dla osób, które nie cierpią na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
- Trudności w samoregulacji – dla osób podatnych na uzależnienia sięganie po używki stanowi na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, uporanie się z problemami, z własnymi emocjami i tym, co wydaje się dla nich niemożliwe do przezwyciężenia.
Przewlekły stres powodem podatności na uzależnienia
Nie od dziś wiadomo, że stres jest niszczycielskim czynnikiem wielu aspektów życia ludzkiego. Chociaż, oczywiście, może mieć swoje dobre strony, bo mobilizuje do działania, to jednak w chwilach krytycznych, gdy dochodzi niekiedy do załamania nerwowego, stres może popychać człowieka w dół. To często prowadzi do zwiększonej podatności na uzależnienia. Ciężka praca, trudności w relacjach z innymi, brak czasu, przemęczenie czy skrajnie negatywne życiowe wydarzenia prowadzą do przewlekłego stresu. A to może prowadzić do uzależnień, po które sięgamy, by zapomnieć o problemach. Warto pamiętać, że żadna używka nie stanowi rozwiązania naszego kłopotu. Jeśli cierpisz lub widzisz, że ktoś w Twoim otoczeniu nie radzi sobie sam ze swoim życiem – poszukaj pomocy profesjonalistów! Z każdej trudnej sytuacji można wyjść, a nie musieć uciekać w uzależnienia. Terapia jest właśnie po to, by odmienić życie Twoje i Twoich bliskich na lepsze. Pozwól sobie pomóc, zwalczyć przewlekły stres i wygrać z uzależnieniami.
Wpływ traumy na psychikę
Traumatyczne wydarzenia pozostawiają nieodwracalne ślady w naszej psychice. Są jak tatuaże, których nie sposób wymazać z naszej pamięci. Osoby dotknięte traumą są niestety bardziej podatne na uzależnienia, ponieważ jest to dla nich sposób na uporanie się ze swoją przeszłością, wyrzucenie z pamięci niechcianych wspomnień, pogodzenie się z tym, co wydaje się niemożliwe do pogodzenia. Nie jest to jednak rozwiązanie, które przynosi jakiekolwiek korzyści. Wpadając w uzależnienia, osoby, które przeżyły traumę, tylko ją pogłębiają. Wpływ traumy na psychikę jest tak silny, że w wyniku uzależnień może ona powracać do nas ze zdwojoną siłą. Dlatego warto szukać pomocy u specjalistów. Każde traumatyczne wydarzenie w naszym życiu należy przepracować, by móc sobie je uporządkować w głowie i zacząć swoje życie na nowo.