Uzależnienia to bardzo poważny i niestety dość powszechny problem. Mogą one dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na ich wiek czy status społeczny. Dobrze byłoby więc wiedzieć, jakie są najczęstsze rodzaje uzależnień i w jaki sposób trzeba je leczyć. Okazuje się, że przydatne okazuje się zarówno leczenie w warunkach laboratoryjnych, jak i terapia w ośrodku zamkniętym. Jeśli interesuje nas drugie z rozwiązań, musimy zastanowić się nad tym, jaki ośrodek wybrać. Możemy skorzystać z pomocy ośrodka państwowego, bądź z ośrodka prywatnego.
Jakie są najczęstsze rodzaje uzależnień?
Uzależnić można się od wielu substancji, czynności oraz przedmiotów. Wśród najpopularniejszych rodzajów uzależnień wymienić można:
- alkoholizm,
- zakupoholizm,
- narkomanię,
- pracoholizm,
- seksoholizm.
Bez względu na to, od czego jesteśmy uzależniony, musimy ubiegać się o pomoc. Uzależnienia bardzo niekorzystnie wpływają bowiem na komfort naszego życia. Mogą pojawić się trudności w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Ponadto, uzależnienie bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Najgroźniejsze są uzależnienia, które wpływają zarówno na nasze ciało, jak i na nasz umysł.
Leczenie w warunkach ambulatoryjnych – na czym polega?
W niektórych przypadkach, uzależnienia mogą być leczone w warunkach ambulatoryjnych. Wystarczy znaleźć najbliższą Poradnię Leczenia Uzależnień w naszym mieście i zapisać się na wizycie. Jeżeli zależy nam na czasie, warto wybrać poradnię prywatną. W warunkach ambulatoryjnych możemy leczyć niektóre z uzależnień, zwłaszcza te, które nie są bardzo zaawansowane. W ośrodku, pacjent może liczyć na pomoc psychiatryczną oraz psychoterapeutyczną. Uzależnienia nierzadko maskują różnego rodzaju zaburzenia psychiczne czy zaburzenia osobowości. Może być to depresja, zaburzenia lękowe, a także osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline. Dobrze byłoby więc, aby pacjent został zdiagnozowany przez doświadczonego lekarza psychiatrę. Być może konieczne okaże się branie leków. Najlepiej będzie, jeżeli terapia farmakologiczna będzie prowadzona równolegle z psychoterapią. Psychoterapia może odbywać się w różnych nurtach. W przypadku uzależnień, doskonale sprawdzi się terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Trzeba jednak pamiętać o systematycznym uczęszczaniu na sesje, bo tylko wówczas będzie można mówić o efektywności leczenia.
Kiedy konieczne jest leczenie w ośrodku zamkniętym?
Wiele osób zastanawia się, kiedy konieczne jest leczenie w ośrodku zamkniętym. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od konkretnego przypadku. Co do zasady jednak, terapia w ośrodku zamkniętym jest zalecana osobom, które borykają się z zaawansowanym uzależnieniem. Na czym polega leczenie w takim miejscu? Warto nadmienić, że składa się ono z kilku ważnych etapów. W zdecydowanej większości przypadków, pierwszym etapem jest tak zwany detoks. Jeżeli pacjent jest uzależniony od alkoholu bądź narkotyków, na oddziale nie będzie miał do nich dostępu. Ponadto, jego organizm trzeba będzie oczyścić z toksycznych substancji. Niestety, jest to zazwyczaj bardzo nieprzyjemny dla pacjenta etap. Z tego właśnie względu, detoks powinien odbywać się w ośrodku zamkniętym. Personel będzie umiał pomóc pacjentowi w razie pogorszenia samopoczucia. Ponadto, pacjent będzie mógł liczyć na opiekę psychologiczną, a nierzadko również na terapię grupową. Bardzo wskazana może okazać się również terapia zajęciowa.
Jakie są zalety leczenia w ośrodku prywatnym?
Aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty, trzeba znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze takiego miejsca. Całkiem sporo osób decyduje się odbyć terapię w ośrodku prywatnym. Dlaczego? Powody mogą być naprawdę rozmaite. Przede wszystkim, na miejsce w prywatnym zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień nie trzeba czekać zbyt długo. Dzięki temu, osoba uzależniona może dość szybko uzyskać pomoc. Ponadto, ośrodki prywatne są doskonale wyposażone. Możemy więc liczyć na naprawdę komfortowe warunki pobytu. Dla zdecydowanej większości pacjentów jest to bardzo istotne.
A może ośrodek na NFZ?
Nie zawsze możemy zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych. Na szczęście, z pomocą przyjść nam mogą także ośrodki odwykowe NFZ. Na miejsce w ośrodku działającym w ramach NFZ trzeba jednak będzie poczekać. Pacjentów, którzy chcą skorzystać z pomocy, jest bowiem całkiem sporo. Ponadto, warunki panujące w ośrodkach państwowych nie są tak komfortowe jak warunki panujące w ośrodkach prywatnych. Nie ponosimy jednak takich wysokich kosztów pobytu. Jest to więc najlepsza opcja dla osób, które nie posiadają dużej kwoty pieniędzy. Jeżeli nie wiemy, jaki ośrodek wybrać, dobrym pomysłem będzie poczytanie opinii na temat poszczególnych miejsc. Im więcej pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć miejsce, w którym leczenie przebiegnie w odpowiedni sposób.