Uzależnienia to bardzo rozpowszechniony problem, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak wyjść z uzależnienia. Niestety, walka z tego rodzaju problemem jest zazwyczaj żmudna i wymaga wiele cierpliwości od pacjenta i jego bliskich. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej podjąć. Uzależnienia można i trzeba leczyć. Warto byłoby więc dowiedzieć się, od czego uzależniamy się najczęściej i jakie formy terapii są dla nas dostępne. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym można walczyć z uzależnieniami.
Jakie są najczęstsze rodzaje uzależnień i kto może paść ich ofiarą?
Jak zaznaczono na wstępie, istnieje wiele rodzajów uzależnień. Najpowszechniejsze są bez wątpienia uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Wiele osób uzależnia się również od gier komputerowych, hazardu czy seksu. Wiele osób zastanawia się nad tym, kto jest najbardziej narażony na tego rodzaju problemy. Nie da się jednak udzielić na tak postawione pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę uzależnić może się bowiem każdy. Nie ma znaczenia wiek, płeć czy status społeczny. Istnieją jednak pewne czynniki predysponujące do rozwoju uzależnienia. Ofiarami uzależnień najczęściej padają osoby zmagające się z jakimiś trudnościami. Mogą to być problemy osobiste, jak i zawodowe. Uzależnienie nierzadko rozwija się u nastolatków, które pragną zostać dostrzeżone przez rodziców bądź środowisko rówieśnicze. Nie należy więc wychodzić z założenia, że uzależnienie to problem, który nigdy nie będzie nas dotyczył. Aby go uniknąć, należy w rozsądny sposób korzystać z używek oraz z różnego rodzaju rozrywek. Niestety, nawet wtedy nie da się w stu procentach wyeliminować ryzyka związanego z wystąpieniem uzależnienia.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak walczyć z uzależnieniem, ale i nad tym, jakie są właściwie jego objawy. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, osoby uzależnione mają problemy w życiu zawodowym, jak i osobistym. Zaniedbują pracę oraz najbliższych i większość swojego czasu poświęcają czynnościom bądź używkom, od których są uzależnieni. Niestety, osoby uzależnione bardzo często nie zauważają tego, że mają jakiś problem. Można więc stwierdzić, że zdecydowanie prościej można rozpoznać uzależnienie u kogoś innego niż u siebie. Ostateczna diagnoza problemu powinna jednak należeć do lekarza. Samodzielna próba zdiagnozowania problemu nie jest dobrym rozwiązaniem. Poza tym osoba uzależniona potrzebuje profesjonalnej pomocy.
Jakie metody leczenia uzależnień są dostępne w warunkach ambulatoryjnych?
Sposoby walki z uzależnieniem mogą być naprawdę bardzo różne. Z niektórych metod leczenia możemy skorzystać w warunkach laboratoryjnych. Wystarczy udać się do wybranej poradni leczenia uzależnień i zapisać się na wizytę. Najlepiej skorzystać zarówno z pomocy psychiatrycznej, jak i psychoterapeutycznej. Lekarz psychiatra będzie mógł zdiagnozować problem i w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Uzależnienia nierzadko bowiem maskują depresję lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne. Psychoterapia pomoże zaś zrozumieć przyczyny uzależnienia. Ponadto, pacjent będzie mógł nauczyć się zdrowych i konstruktywnych metod radzenia sobie z problemami. Najważniejsze jest to, aby terapeuta posiadał odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Najlepiej byłoby, więc gdyby współpracował już wcześniej z pacjentami z uzależnieniami. Warto więc poczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej tych pozytywnych, tym lepiej. Wizyty kontrolne u lekarza psychiatry, jak i sesje psychoterapeutyczne powinny odbywać się systematycznie. W przeciwnym bowiem razie istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że leczenie nie będzie w pełni skuteczne.
Pomóc może także ośrodek zamknięty
Nie zawsze udaje się leczyć uzależnienie w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli terapia okazuje się nieskuteczna bądź stan osoby uzależnionej jest bardzo poważny, pomóc może zamknięty ośrodek leczenia uzależnień. W ośrodku zamkniętym osoba uzależniona przechodzi najczęściej detoks. Jest to najmniej przyjemny etap leczenia. Później pacjent poddawany jest psychoterapii, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Spotkania z lekarzem psychiatrą, jak i terapia zajęciowa także mogą okazać się pomocne. Niestety, leczenie w ośrodku zamkniętym nie daje gwarancji pokonania problemu. Niemniej jednak daje nadzieję na wyjście z uzależnienia. Ośrodki terapii uzależnień w Krakowie i wielu innych miastach, służą wsparciem specjalistów każdego dnia – warto zgłosić się do nich po pomoc.
Dlaczego ciężko jest pozbyć się uzależnienia?
Metod walki z uzależnieniami jest całkiem sporo. Niestety, walka z nim nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim, warto zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyn uzależnień jest całkiem sporo. Będzie trzeba więc pokonać nie tylko samo uzależnienie, ale i jego przyczyny. W przeciwnym razie problem może nawracać. Uzależnienia niekorzystnie wpływają zarówno na nasze ciało, jak i na psychikę. Szczególnie niebezpieczne są uzależnienia od substancji psychoaktywnych, które wyniszczają organizm. Niestety, nie zawsze uda się odwrócić uszkodzenia, do których doszło w organizmie na skutek uzależnienia. Trzeba także pamiętać o tym, że walka z uzależnieniem jest długotrwała. Pacjent nie będzie więc mógł przez jakiś czas pracować czy aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym. Może więc czuć się wyalienowany. Osobom uzależnionym niezwykle ciężko jest odbudować relacje zawodowe i rodzinne.