Uzależnienie od amfetaminy jest niestety problemem dość powszechnym. Borykają się z nim zarówno osoby młode, jak i starsze. Warto być świadomym tego, jakie są najczęstsze przyczyny oraz objawy uzależnienia od tego niebezpiecznego narkotyku. Dzięki temu będziemy mogli rozpoznać uzależnienie u swoich bliskich. Dobrze byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób walczyć z tym problemem. Istnieją skuteczne metody leczenia uzależnienia od amfetaminy, ale terapia jest zazwyczaj trudna i długotrwała.
Amfetamina – najważniejsze informacje
Amfetamina to jeden z najpopularniejszych narkotyków. Potocznie bywa określana mianem fety, proszku czy speedu. Występuje pod postacią proszku o gorzkim smaku i kolorze od białego do ceglastego. Środek ten ma niezwykle silne działanie psychostymulujące. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest efekt po jej zażyciu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najczęściej przyjmuje się amfetaminę donosowo. Efekt jej zażycia pojawia się już po kilku minutach. Osoba, która zażyła amfetaminę jest pobudzona, ale i silnie skoncentrowana. Niestety, po narkotyk ten bardzo często sięgają osoby, które mają dużo pracy czy nauki. Efektami zażycia środka są również bezsenność, nerwowość czy agresja. Warto zaznaczyć, że każdy może zareagować w nieco inny sposób. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że amfetamina raczej nie powoduje uzależnienia fizycznego, a jeżeli nawet to jest ono stosunkowo niewielkie. Prowadzi jednak do poważnego uzależnienia psychicznego, dlatego chory chce jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę środka psychostymulującego.
Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy uzależnienia od amfetaminy?
Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, jak pomóc osobie uzależnionej od amfetaminy, ale również z tego, jakie są najczęstsze przyczyny sięgania po ten narkotyk. Okazuje się, że przyczyn jest całkiem sporo i niezwykle ciężko byłoby wymienić wszystkie. Warto zaznaczyć, że najczęściej ofiarami uzależnienia padają osoby, które borykają się z różnego rodzaju problemami. Mogą być to problemy o zróżnicowanej etiologii. Uzależnienie u nastolatków wynika zaś często z chęci przypodobania się grupie rówieśniczej. Ponadto, po amfetaminę nierzadko sięgają osoby studiujące wymagające kierunki. Jako że amfetamina co do zasady nie uzależnia fizycznie, osoba uzależniona raczej nie doświadczy objawów abstynencyjnych. U niektórych osób mogą jednak pojawić się łagodne zawroty głowy czy dreszcze. Znacznie poważniejsze są jednak objawy ze strony psychiki. Uzależnieni mogą być rozdrażnieni, a nawet agresywni, jeżeli broni im się dostępu do narkotyku.
Jak przebiega leczenie w ośrodku zamkniętym?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak pokonać uzależnienie od amfetaminy. Jeśli problem jest poważny, najlepiej zdecydować się na leczenie w ośrodku zamkniętym. Może być to zarówno państwowy, jak i prywatny ośrodek. Trzeba zastanowić się nad tym, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze. Na wolne miejsce w ośrodku zamkniętym trzeba będzie zazwyczaj poczekać. Z kolei koszty pobytu w prywatnym ośrodku mogą być wysokie. Trzeba mieć na uwadze to, że terapia w ośrodku zamkniętym składa się najczęściej z kilku etapów. Pierwszym i zazwyczaj najtrudniejszym dla pacjenta etapem jest detoks. Pozbawienie dostępu do amfetaminy może powodować różnego rodzaju objawy. Pacjent może być agresywny, pobudzony czy silnie zaniepokojony. Na szczęście, personel czuwa nad tym, aby detoks przebiegał w bezpieczny i najmniej uciążliwy dla pacjenta sposób. Podczas terapii w ośrodku, osoba uzależniona od amfetaminy będzie mogła skorzystać z konsultacji psychiatrycznych. Być może, niezbędne okaże się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Trzeba będzie również oszacować, czy środki psychoaktywne nie spowodowały dolegliwości zdrowotnych. Szczególnie dużym zagrożeniem jest zanieczyszczona, pochodząca z niepewnych źródeł amfetamina. Najczęściej ma ona żółtawe zabarwienie. W placówce zamkniętej, pacjent będzie również poddawany systematycznej psychoterapii indywidualnej, jak i terapii grupowej. Jeśli potrzebujemy pomocy, warto sprawdzić, czy terapia dla narkomanów jest dostępna w naszym mieście.
Dlaczego kontynuacja leczenia po wyjściu z ośrodka odwykowego jest tak ważna?
Jeśli chcemy wiedzieć jak pokonać uzależnienie, musimy pamiętać o tym, że sam pobyt w ośrodku zamkniętym zazwyczaj nie wystarcza. Konieczne jest kontynuowanie zaleconego leczenia po opuszczeniu go. Można robić to już w trybie ambulatoryjnym. Wystarczy odnaleźć w swoim mieście Poradnię Leczenia Uzależnień bądź Poradnię Zdrowia Psychicznego. W takim miejscu zatrudnieni są doświadczeni psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci. Najważniejsza jest regularna kontynuacja psychoterapii. Najlepiej współpracować z terapeutą uzależnień. W niektórych przypadkach zalecana jest terapia grupowa. Kontynuacja leczenia po wyjściu z ośrodka zamkniętego zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że problem powróci. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że uzależnienia mają tendencję do nawracania. Warto także znaleźć sobie jakieś hobby i starać się odbudować relacje z bliskimi nam osobami. Wsparcie otoczenia jest bardzo ważne i wspiera proces zdrowienia.