Życie z osobą uzależnioną od alkoholu potrafi być naprawdę ciężkie i skutecznie zaburzyć domowy spokój. Pierwszym i zarazem milowym krokiem, który powinna podjąć osoba znajdująca się w sidłach nałogu, jest zapisanie się na odwyk alkoholowy. Warto jednak wiedzieć, że leczenie uzależnienia jest procesem wieloetapowym i wymagającym dużo cierpliwości zarówno ze strony pacjenta jak i jego bliskich. Jak zatem postępować z alkoholikiem na odwyku?
Akceptacja
Pierwszym krokiem, który powinna zrobić osoba, której bliski znajduje się na odwyku, jest zrozumienie, że alkoholizm to choroba i zaakceptowanie tego faktu. Uzależnienie od alkoholu, podobnie jak wiele innych nałogów, ma swoje podstawy głęboko w psychice i wynika z wielu uwarunkowań środowiskowych. Zazwyczaj chory na początku pije, żeby zamaskować pewne problemy lub uczucia, a następnie nie jest w stanie przestać. Może się więc okazać, że terapia odwykowa będzie procesem, który naprzemiennie będzie wypełniony porażkami i sukcesami, a alkoholik będzie doświadczał polepszeń i pogorszeń swojego stanu, niejednokrotnie będzie także wątpił w sukces i powodzenie leczenia. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby osoby z otoczenia uzależnionego miały świadomość, że nałogi są chorobą, a terapia stanowi bardzo ważny element złożonego leczenia – z tego względu nie zawsze należy spodziewać się sukcesów, a choremu mogą towarzyszyć wątpliwości i gorsze momenty.
Samodzielność
Osoby z otoczenia alkoholików często same wpadają w sidła współuzależnienia, ponieważ obsesyjnie próbują chronić i rozumieć swoich bliskich, dla których najważniejszy jest alkohol. Jest to błąd, bowiem kontrolując i narzucając ograniczenia alkoholikom, w rzeczywistości jeszcze bardziej prowokuje się ich do picia, a próby przemówienia do rozsądku i wyperswadowania jak alkohol źle wpływa na pożycie małżeńskie czy rodzinę nie są skuteczne, zwłaszcza w sytuacji gdy nałóg jest już na znacznym stopniu zaawansowania. Z tego względu najlepszą rzeczą, jaką bliscy mogą zrobić dla uzależnionego, jest nieograniczanie mu swobody i pozostawienie go samodzielnym, przynajmniej w pewnym zakresie. Należy pamiętać, że detoks alkoholowy powinien być zawsze dobrowolną decyzją alkoholika i w znacznej mierze to on decyduje o przebiegu samego leczenia.
Zainteresowanie
Leczenie alkoholizmu jest procesem wieloetapowym i trudnym, a alkoholik bardzo często będzie się czuł niezwykle samotny. Z tego względu niezwykle istotne jest żeby osoby z otoczenia chorego interesowały się przebiegiem leczenia i uzyskiwały regularne informacje na temat stanu zdrowia alkoholika oraz starały się być wsparciem dla uzależnionego na każdym etapie detoksu. Wbrew temu, co wielu współuzależnionym się wydaje, ochrona i dbanie o uzależnionego nie polega na chowaniu butelek czy tłumaczeniu sobie jego rozmaitych zachowań na wiele sposobów. Bycie wsparciem dla alkoholika powinno opierać się na zdawaniu sobie sprawy z faktu, że nałóg jest chorobą i że osoba uzależniona powinna sama podejmować decyzje o podjęciu leczenia, ale także na temat kolejnych jego etapów.