Mówi się, że każdy człowiek jest od czegoś uzależniony. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto nie może żyć bez kawy, herbaty lub telefonu czy – co gorsza – ma problemy z papierosami lub alkoholem. Uzależnienie – szczególnie poważne – nie jest jednak powodem do wstydu. To po prostu jest choroba, którą koniecznie trzeba wyleczyć. Tak samo jest z osobami, które nie mogą poradzić sobie z nałogiem hazardowym.
Czy uzależnionemu od hazardu można pomóc?
Z leczeniem uzależnienia od hazardu jest jak z każdym innym – choremu musi zależeć na wyjściu z nałogu, aby kuracja przyniosła pożądane skutki. Leczenie nie skończy się pomyślnie, jeżeli osoba uzależniona sama nie zrozumie istoty swojego problemu i tego, że swoim postępowaniem szkodzi sobie i najbliższym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, by rodzina lub przyjaciele nakłaniali uzależnionego do wizyty u psychologa lub innego specjalisty. Wywiad przeprowadzony przez fachowca może okazać się kubłem zimnej wody na głowę pacjenta, który zrozumie, że jego postępowanie jest destrukcyjne i irracjonalne.
Najlepiej swoje kroki skierować do terapeuty uzależnień. Niezbędna może okazać się również pomoc psychiatryczna. Wychodzenie z nałogu wiąże się bowiem z koniecznością całkowitej modyfikacji swoich nawyków, otoczenia i z nauką kontrolowania własnych emocji. Taka transformacja może okazać się niezwykle wyczerpująca pod względem fizycznym i psychicznym dla chorego, dlatego może on potrzebować nie tylko wsparcia najbliższych, ale także pomocy farmakologiczne.
Uzależnienie od hazardu – gdzie szukać pomocy?
Oczywiście, można próbować szukać pomocy u specjalistów przyjmujących w ramach NFZ lub prywatnie. Czasem jednak stan chorego jest tak ciężki, że wymaga on ciągłej obserwacji i odcięcia od bodźców wystawiających na próbę jego nerwy. Wtedy trzeba przewieźć uzależnionego do ośrodka leczenia uzależnień w Warszawie lub innym mieście naszego kraju, w którym znajdzie opiekę wykwalifikowanego personelu. Tam będzie on mógł w spokoju uczestniczyć w sesjach terapeutycznych. Oczywiście, chory na własne życzenie może przerwać kurację. Jeśli jednak zobaczy, że jest wśród osób mających podobne lub nawet jeszcze poważniejsze problemy, może nabrać więcej zrozumienia dla istoty problemu i podjąć walkę o jego rozwiązanie.
Jak przebiega leczenie uzależnienia od hazardu?
Trzeba pamiętać o tym, że uzależnienie nigdy nie bierze się znikąd. Zawsze jest ono pochodną stresu, kompleksów czy złych nawyków wpojonych nam przez środowisko. Dlatego przed osobą prowadzącą terapię trzeba się otworzyć. Tylko szczera rozmowa może wskazać specjaliście możliwą przyczynę zachowań pacjenta. Z jednej strony, będzie to dla chorego niezwykle ciężkie i krępujące przeżycie. Z drugiej strony, może stać się swego rodzaju katharsis. Trzymanie uraz i lęków w sobie zawsze jest destrukcyjne. Kiedy pacjent opowiada swoją historię, sam może zacząć dostrzegać mechanizmy, które przywiodły go na skraj wytrzymałości. Dyskutując z terapeutą o wyznanych problemach, łatwiej znajdzie drogę poradzenia sobie z natłokiem negatywnych emocji.
Zrozumienie i realna ocena własnej wartości
Sesje mogą także przybierać, postać grupowych spotkań osób dotkniętych tym samym problemem. Wtedy uzależnieni mogą poznać historię innych ludzi, których trapi teoretycznie ten sam problem. To także pomaga w wypracowaniu w sobie trzeźwego oglądu sytuacji. Daje szanse na zrozumienie, że w takiej sytuacji jak my znajdują się setki innych ludzi. Czasem nawet ci, których nie podejrzewalibyśmy o zmaganie się z tego rodzaju problemami. Jest to dowód na to, że ten problem może dotknąć dosłownie każdego. Taki bodziec pozwoli również na, chociaż częściowe, wyzwolenie się z dojmującego poczucia wstydu. Uświadomienie sobie, że jesteśmy równi z innymi ludźmi, może nas zmotywować do wytężonej walki o siebie. Najważniejsze jest to, by pamiętać o tym, że każdy zasługuje na to, by skorzystać z drugiej szansy, jaką daje nam życie.
Walka uzależnieniem od hazardu – podstawowe kroki
Warto streścić powyższą część artykułu i w kilku punktach napisać, jak leczyć uzależnienie od hazardu:
- motywacja osoby uzależnionej do wyjścia z nałogu,
- wsparcie najbliższych,
- odcięcie chorego od bodźców motywujących go do oddawania się destrukcyjnym zachowaniom,
- zapewnienie mu bezpiecznego środowiska, spokoju i zrozumienia,
- zagwarantowanie dostępu do psychoterapii i – w razie konieczności – leczenia farmakologicznego,
- zapoznanie się z osobami w podobnej sytuacji i prowadzenie z nimi dialogu,
- nie wstydź się prosić o pomoc!
Zastanów się!
Każda osoba musi znaleźć swój sposób na uporanie się z własnymi demonami. Poddanie się fachowej kuracji na pewno okaże się pomocne. Jeśli wahacie się przystąpić do leczenia, warto postawić sobie pytanie:
Co jest lepsze? Przejście przez wymagającą drogę, na której końcu czeka nas lepsze życie, czy czekanie z założonymi rękoma aż stoczymy się na dno?
Odpowiedzcie sobie sami. A jeśli już zdobędziecie się na odwagę, skontaktujcie się ze specjalistami. Tym bardziej że uzależnienie od hazardu niszczy nie tylko naszą psychikę i drenuje portfel, ale w bardzo poważnym stopniu przekłada się na poziom życia najbliższych nam osób!