Uzależnienie od hazardu zalicza się do chorób cywilizacyjnych i wymaga natychmiastowego wdrożenia odpowiedniej terapii. Nieleczony hazardzista może wpędzić się w nie lada kłopoty, których zwieńczeniem jest samobójcza śmierć. Czym jest hazard i jak rozpoznać osobę z problemem uzależnienia? W jaki sposób leczyć osobę uprawiającą patologiczny hazard? Co jest podstawą skutecznej terapii? Poznaj odpowiedzi na dość ważkie pytania oscylujące wokół uzależnienia od hazardu!
Jak rozpoznać hazardzistę?
Warto sprecyzować to zagadnienie, więc zacznijmy od podania definicji hazardu. Pod tym zjawiskiem rozumie się wszelkie gry za pieniądze lub inne kosztowności. Hazard nie jest problemem, gdy racjonalnie podchodzimy do szans i zagrożeń związanych z podejmowaniem gry. Zanik hamulców związanych z obstawianiem coraz wyższych sum pieniędzy powinien stanowić dla nas światło ostrzegawcze. Niewinna gra w kasynie może przerodzić się w festiwal czystego szaleństwa, w którego trakcie przegrywamy coraz wyższe kwoty pieniędzy i kosztowności. Przestajemy kierować się wówczas logiką. Myślimy tylko, o tym, żeby się odegrać. W międzyczasie zaniedbujemy relację interpersonalne, stajemy się nerwowi i popadamy w coraz większe kłopoty finansowe. Brak zainteresowania życiem poza hazardem prowadzi nas do utraty pracy, rodziny i przyjaciół. Spirala długów zdaje się nakręcać i tracimy grunt pod nogami. Narasta w nas poczucie winy, a skala problemów wynikających z uzależnienia nas przygniata. Często prowadzi to samobójczej śmierci. O uzależnieniu mówimy, gdy pojawiają się określone objawy. Wymieńmy je pokrótce.
- Uwaga skoncentrowana wyłącznie na grach hazardowych.
- Coraz wyższe stawki obstawiane przez człowieka.
- Problemy z odstawieniem hazardu.
- Próbom zerwania z grami losowymi towarzyszy uczucie rozdrażnienia.
- Hazard jako sposób radzenia sobie z problemami.
- Podejmowanie prób odegrania się za wcześniejsze niepowodzenia.
- Tuszowanie informacji o sumach utraconych pieniędzy przed rodziną.
- Zaciąganie pożyczek w bankach, u rodziny i przyjaciół.
- Próby pozyskiwania środków do dalszej gry w sposób nielegalny.
- Hazard traktowany jest priorytetowo.
Powyższe objawy uzależnienia od hazardu pokazują nam skalę problemu. Człowiek uzależniony od regularnego podejmowania ryzyka w grach losowych traci grunt pod nogami. Stopniowo traci rodzinę, przyjaciół, pracę, płynność finansową i szacunek do samego siebie.
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?
Patologiczny hazard prowadzi do życiowej zguby. Nałogowiec traci kontakt z rzeczywistością i przegrywa życie w ostatecznym rozrachunku. Erozja więzi rodzinnych może stanowić poważny problem w drodze do wyleczenia się z nałogu. Koniec końców mentalne wsparcie odgrywa niemałą rolę w procesie uzdrawiania ludzkiej duszy. W dużo lepszej sytuacji znajduje się człowiek, który mimo wszystko ma na kim się oprzeć. Jeśli któryś z naszych bliskich popadł w takie tarapaty, zrozumienie istoty tego uzależnienia okaże się pomocne. Poza naszą świadomością skali zagrożenia wiele zależy już bezpośrednio od ofiary uzależnienia. Skuteczne leczenie hazardu wymaga od nałogowca świadomości istnienia problemu i chęci poradzenia sobie z nim. Bez chęci wyjścia z nałogu osoby zainteresowanej niemożliwa jest jakakolwiek skuteczna pomoc. Jeśli obydwa warunki zostaną spełnione, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest hospitalizacja w specjalnym ośrodku. Pomoc udzielana w takich placówkach jest fachowa i dotyka źródeł zaistniałego problemu.
Leczenie hazardu w ośrodku uzależnień
Hazard kojarzy nam się z ogromną, a niespodziewaną wygraną. Projekcja wygranej, a rzeczywistość to dwa różne światy, światy kompletnie od siebie odległe. Miast wygranej jest przegrana, a długi rosną, odbierając chęci do życia. Uświadomiwszy sobie istnienie problemu i mając chęci do wyjścia z nich, warto, jest skorzystać z pomocy świadczonej przez konkretne placówki. Ośrodki leczenia uzależnień od hazardu zapewniają pomoc wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy stosują rozmaite techniki terapeutyczne. Osią leczenia hazardu są sesje psychoterapeutyczne. W ich trakcie wydobywane są źródła problemu. Współpraca między terapeutą a pacjentem ośrodka polega również na wypracowania nowych metod radzenia sobie ze stresem. W leczeniu opisywanego uzależnienia niepoślednią rolę odgrywa udział w terapiach grupowych, tzw. anonimowych hazardzistów. Uczestnicy takich spotkań dzielą się własnymi doświadczeniami i wspierają w procesie leczenia. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, uzależnienie od hazardu wymaga samodyscypliny i samoobserwacji. Zwiększa to szansę powrotu do normalnego stanu. Zaleca się pacjentom sporządzanie notatek czy prowadzenia dziennika. Dzięki temu zwiększa się świadomość emocji u pacjenta, które wpływają na zachowania patologiczne. Znając źródła problemu i wiedząc jak te emocje wyciszyć, nałogowiec jest w stanie z powrotem przejąć kontrolę nad własnym życiem. Droga od pełnego zniewolenia ku wolności jest długa i wyboista, ale uczciwe podejście do samego siebie i chęć podjęcia współpracy z profesjonalistami w określonych placówkach są gwarantem sukcesu.