Alkoholizm to niezwykle trudna i złożona choroba, której nie można całkowicie wyleczyć. Człowiek, który raz dostał się w racę tego zgubnego nałogu, jakim jest alkohol, już zawsze będzie alkoholikiem. Nawet gdy przez wiele lat udaje mu się powstrzymać od spożywania alkoholu, pozostaje wtedy tzw. trzeźwym alkoholikiem, który może wrócić do nałogu w każdej chwili. Istnieje wiele sposobów powstrzymania się od picia, od terapii w gabinecie psychiatrycznym po środki medyczne. Jednym z nich jest terapia esperalem, potocznie nazywana wszywką alkoholową. Jak działa ten rodzaj leczenia farmakologicznego alkoholizmu, jakie są jej skutki i jak skorzystać z tej możliwości dowiesz się, czytając dalsza część tekstu.
Esperal – co to takiego?
Esperal jest środkiem stosowanym w leczeniu farmakologicznym alkoholizmu. Jego substancja główna, czyli disulfiram blokuje w organizmie enzym odpowiadający za rozkład alkoholu. Z tego powodu spożycie alkoholu tuż po zażyciu esperalu lub przy obecności wszywki alkoholowej w skórze powoduje, że trunek rozkłada się na zdecydowanie bardziej szkodliwy aldehyd zamiast kwasu octowego. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest tzw. reakcja disulfiramowa, która w odczuciu przypomina niezwykle spotęgowany kac. Objawami mogą być: pulsujący ból głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, wymioty i nudności. W przypadku spożycia dużej dawki alkoholu może dojść do zaburzeń rytmu serca, lęków, spadku ciśnienia tętniczego, a nawet drgawek. Nic zatem dziwnego, że każdy zastanawiający się nad tym, co się stanie jeśli wypijesz po zażyciu esperalu, dowiadując się o skutkach stara się unikać alkoholu jak ognia.
Esperal jest lekiem dostępnym zarówno w formie tabletki doustnej jak i wszywki. Terapia tabletkami polega zazwyczaj na przyjmowaniu jednej pigułki rano przez najbliższe dwa tygodnie, a następnie po pół tabletki przez dalszy okres wskazany przez lekarza. Należy jednak pamiętać, że taki sposób przyjmowania esperalu wiąże się z maksymalnym czasem leczenia równym 6 miesiącom. Po tym czasie należy udać się na ponowną konsultację z lekarzem prowadzącym. Ten rodzaj terapii niesie ze sobą również pewne ryzyko w postaci celowego pomijania tabletki przez uzależnionego.
Wszycie esperalu pod skórę, a dokładnie pod powięź mięśnia pośladkowego, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na podanie tej substancji, gdyż wyjęcie jej w chwili słabości jest praktycznie niemożliwe. Dawka leku powinna być zawsze dostosowana do masy ciała pacjenta, co ma dosyć istotny wpływ na to jak długo wchłania się esperal. Substancja ta rozpuszcza się stopniowo przez 8 do nawet 12 miesięcy. Jest to, więc okres stosunkowo długi, który gwarantuje efekt długotrwałej awersji do alkoholu i pozwala na ujarzmienie nałogu.
Psychologiczne działanie wszywki alkoholowej
Szereg niezwykle nieprzyjemnych objawów, przypominających spotęgowanego kaca to niezwykle skuteczna broń w walce z chęcią napicia się alkoholu. Osoba uzależniona świadoma tych przykrych konsekwencji spożycia powoli wyrabia w sobie pewnego rodzaju awersję i strach przez alkohol. Dodatkowo awersja na pozwala uświadomić alkoholikowi, jak negatywny wpływ na jego organizm ma spożywanie alkoholu, dzięki czemu łatwiej jest mu powstrzymać się od picia. Dodatkowym wspomagaczem jest fakt, że negatywne objawy spożycia alkoholu utrzymują się nawet do 10 godzin, co sprawia, że każdy uzależniony z wszywką alkoholową dwa razy zastanowi się, zanim sięgnie po jakikolwiek trunek.
Nie należy się jednak oszukiwać. Nawet najbardziej zintensyfikowane skutki uboczne picia nie odstraszą osoby, która nie będzie chciała przestać pić. Do wygranej z uzależnieniem potrzeba zaangażowania i dużej dozy determinacji ze strony alkoholika oraz jego najbliższych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również przejście detoksu alkoholowego przed rozpoczęciem kuracji esperalem oraz pozostawanie w ciągłym kontakcie z terapeutą lub psychiatrą. Tylko takie kompleksowe podejście od strony fizycznej i psychicznej może dać nam pewność, że esperal spełni swoje zadanie w stu procentach i pozwoli uzależnionemu kontrolować swoje złe nawyki.
Należy przy tym pamiętać, że esperal jest środkiem farmakologicznym, dlatego nie każdy może skorzystać z tego rodzaju terapii. Przeciwwskazaniem do zastosowania wszywki bądź tabletek jest występowanie u pacjenta niewydolności serca, krążenia lub nerek, a także stany psychozy, zaburzenia psychiczne czy próby samobójcze w jego historii leczenia. Esperalu nie powinny stosować również osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, aspirynę, fenytoinę, diazepam oraz disulfiram.
Ile kosztuje wszycie esperalu?
Kuracja esperalem, chociaż niezwykle skuteczna, wiąże się z wydatkiem ze strony uzależnionego. Nie jest ona w żaden sposób finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a koszt wszycia esperalu jest różny i uzależniony od miejsca, w którym dokonywany jest zabieg oraz ilości substancji aplikowanej pod skórę. Cena zabiegu waha się w przedziale od 300 zł do nawet 1800 zł, jednak niektóre kliniki oferują pacjentom dodatkowo usługi powiązane z leczeniem choroby alkoholowej, takie jak detoksykacja.