Uzależnienie emocjonalne polega na byciu całkowicie lub w znacznym stopniu uzależnionym od swojego partnera. Osoba uzależniona traktuje swojego partnera jako osobę niezbędną do życia, bez której trudno jest jej normalnie funkcjonować. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą być one ofiarami tego uzależnienia. Często jest ono mylnie postrzegane jako oddanie czy wierność.
Jak objawia się uzależnienie emocjonalne?
Przypadłość ta może się objawiać na różne sposoby. Osoba uzależniona robi wszystko, aby zaspokoić potrzeby swojego partnera, często ignorując lub zaniedbując swoje własne potrzeby, plany, obowiązki czy aspiracje. Osobie uzależnionej wydaje się, że dzięki temu przedłuży związek i będzie on trwały. Wymaga bezgranicznej miłości od swojej drugiej połówki i sama oferuje jej aż zanadto. Osoby takie chcą jak najczęstszych interakcji, przebywania razem, często odcinając siebie i partnera od świata zewnętrznego, rodziny, znajomych i przyjaciół. Uzależnione osoby nie potrafią lub nie chcą stawiać wymagań swoim partnerom. Często nie umieją także samodzielnie podejmować decyzji i nieustannie zwracają się o radę do swojego partnera. Osoby uzależnione boją się także przejmować inicjatywę lub robić coś samodzielnie i wiąże się to z wątpieniem we własne możliwości, a nie z brakiem motywacji czy energii. Osoby takie panicznie boją się samotności i wyolbrzymiają swoje obawy. Myśl o zakończeniu związku jest dla nich paraliżująca. Jeśli jednak dojdzie do rozpadu związku, to osoba uzależniona będzie się starała jak najszybciej nawiązać nową relację, która zapewni jej opiekę i wsparcie.
Brytyjski socjolog, Anthony Giddens wyróżnia trzy cechy, którymi odznacza się uzależnienie od partnera:
– upojenie – relacja jest konieczna do dobrego samopoczucia,
– dawka – osoba uzależniona chce mieć swojego partnera na wyłączność, chce być cały czas uświadamiana, że jest dla partnera bardzo ważna i potrzebuje dowodów, które potwierdzą przywiązanie partnera do niej; osoba uzależniona źle reaguje na zwiększony dystans i chce się izolować od innych ludzi,
– utrata samoświadomości, czyli własnego “ja” – osoba uzależniona nie potrafi krytycznie myśleć ani oceniać siebie i swojego partnera; jej poglądy są silnie uzależnione od zdania partnera.
Skąd bierze się uzależnienie od miłości?
Uzależnienie od miłości może mieć różne przyczyny. Najczęściej ma swoje podłoże w dzieciństwie, kiedy to dana osoba miała trudności z budowaniem relacji. Takie doświadczenia mogą mieć ogromny wpływ na budowanie się tożsamości. Osoby, które w dzieciństwie nie miały dobrego kontaktu z rodzicami czy rówieśnikami, a ich podstawowe potrzeby (takie jak bezpieczeństwo czy akceptacja) nie były zaspokajane są dużo bardziej podatne na uzależnienie od partnera. Takie osoby często czują, że nikt ich nie docenia, nie czują się kochane, co może się przekładać na ich samoocenę. Często zaniżają one poczucie własnej wartości i będą się starały przypodobać drugiej osobie, aby poczuć, że w końcu ktoś je akceptuje i docenia.
Uzależnienie emocjonalne – jak leczyć?
Leczenie tej przypadłości nie jest proste. Wyjście z uzależnienia jest trudne, ale nie oznacza to, że nie jest możliwe. Przede wszystkim osoba uzależniona musi sobie zdać sprawę z istniejącego problemu. Musi przyznać się sama przed sobą, że jest uzależniona od swojego partnera, a ich związek jest toksyczny. Bez tego leczenie nie przyniesie pożądanych korzyści. Należy także pamiętać, że nie da się uświadomić osoby uzależnionej krzykiem czy awanturami. Jeśli chcemy jej pomóc i wytłumaczyć, że padła ofiarą uzależnienia to musimy do tego podejść na spokojnie. Najlepszą formą leczenia jest terapia. Pomoże ona osobie uzależnionej budować zdrowe związki i odzyskać poczucie własnej wartości. Podczas terapii osoba uzależniona dowie się jak swobodnie wyrażać emocje i poglądy. Terapia pomoże zrozumieć osobie uzależnionej, że jej potrzeby, pragnienia czy uczucia są tak samo ważne, jak jej partnera. Ważnym elementem terapii jest także znalezienie przyczyny zaburzenia. Terapeuta pomoże nam znaleźć źródło dolegliwości i naprawić schematy zachowania, które niesie ze sobą uzależnienie od partnera. Leczenie jest procesem długotrwałym i trudnym, ale pomoże zaburzonej osobie budować zdrowe relacje, które będą opierać się na autentyczności i partnerstwie. Terapia pomoże takim osobom zrozumieć, że związek nie polega na wiecznym zaspakajaniu partnera, a poczucie naszej wartości nie zależy od stopnia poświęcenia ukochanej osobie.