Obecnie żyjemy w takich czasach, gdzie ludzie uciekają od swoich problemów, niektórym jest bardzo trudno się z nimi zmierzyć. Często sięgamy po różne używki, do których dostęp jest praktycznie nieograniczony, a tym samym nie potrafimy sobie powiedzieć: dość! Takim środkiem jest właśnie alkohol, sięga po niego bardzo duża część populacji. Alkoholizm jest bardzo poważnym problemem, który dotyka również całe otoczenie osoby uzależnionej. Często ten problem jest bagatelizowany, ale żeby z niego wyjść, należy zacząć działać.
Jak działa Anticol?
Lek występuje w postaci tabletek, ale też implantów, jest wydawany na receptę. Anticol w swoim składzie zawiera disulfiram stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Przy równoczesnym stosowaniu leku i konsumpcji alkoholu etylowego następuje znaczny wzrost stężenia w organizmie aldehydu octowego i objawy zatrucia tym związkiem. Objawy obejmują nudności, wymioty, niedociśnienie, zawroty głowy, tachykardię, uderzenia gorąca. Nasilenie objawów ma związek z ilością etanolu, którą spożyliśmy, zwykle trwają od 30 do 60 minut, a nawet do kilku godzin. Biorąc pod uwagę reakcję na disulfiram, u osób, u których stężenie alkoholu we krwi przekracza 150mg/100, może wystąpić niewydolność oddechowa, a nawet śmierć.
Anticol – gdzie kupić?
Wiele uzależnionych osób zastanawia się, w jaki sposób zdobyć ten lek. Preparat dostaniemy jedynie w aptekach, po uprzednim okazaniu recepty farmaceucie. Lek musi zostać przepisany przez lekarza, nie ma możliwości kupienia go bez recepty.
Ile czasu działa Anticol?
Okres półtrwania disulfiramu w organizmie jest długi, ale bardzo zmienny. Działanie leku może utrzymać się przez około dwa tygodnie od ostatnio zażytej dawki leku, po czym ilość substancji systematycznie zaczyna spadać. Jak podczas stosowania każdego leku, tutaj również mogą wystąpić skutki uboczne. Możemy mieć do czynienia z sennością, wymiotami, nudnościami, metalicznym posmakiem lub posmakiem czosnku w ustach, bólami głowy, przejściową impotencją, a także ciągłym zmęczeniem. Jeśli skutki uboczne po Anticolu są poważne, dawkę można zmniejszyć. Rzadko występowały reakcje psychotyczne, w tym stany depresyjne, schizofrenia i mania. Zgłaszano reakcje alergiczne skóry, zapalenie nerwów obwodowych i uszkodzenie hepatocytów.
Większość specjalistów w tej dziedzinie jednak uważa, iż Anticol nie poradzi sobie z leczeniem alkoholizmu. Lekarze jako jedyną drogę walki z tym nałogiem zalecają kontakt ze specjalistą, czy ośrodkiem leczenia uzależnień. Najczęściej nie zauważamy naszego problemu, a tak naprawdę wpadliśmy w nałóg, dlatego w odpowiednim momencie musimy powiedzieć sobie: dosyć, zaczynam nowe lepsze życie! Nie ulegajmy dalej naszym wymówką, bo „nie piję codziennie, tylko okazyjnie”, to i tak jest problem, z którym warto się zmierzyć. Odwiedzenie specjalisty wcale nie oznacza, że jesteśmy alkoholikami, jest to jedynie cenna wiedza dla nas, że mamy problem i powinniśmy zacząć działać, a także udowodnimy tym sobie, iż jesteśmy na tyle silni, by podjąć walkę z samym sobą.
Inne sposoby leczenia alkoholizmu
Jak już wspomnieliśmy, alkoholizmu nie da się wyleczyć lekami, najważniejszy jest kontakt z terapeutą, tylko ona jest w stanie pomóc nam w tej sytuacji. Jest to proces dość długotrwały, bo trwający nawet do 24 miesięcy, jednak po takiej terapii jesteśmy w stanie zmienić nasze życie o 180 stopni, i zacząć żyć normalnie. Jednak pamiętajmy o tym, iż osoba uzależniona zawsze nią pozostanie, jeśli nie będzie ona miała chęci walki, to są bardzo duże szanse, że wróci do nałogu.
Bardzo dobrą formą leczenia uzależnień jest uczestnictwo w grupowej terapii AA, gdzie możemy porównać nasze doświadczenia z innymi osobami, które również borykają się z tym samym problemem. Leczenie alkoholizmu oprócz uczestnictwa w tych spotkaniach, powinno głównie opierać się, jak już wspomnieliśmy, na indywidualnym kontakcie z terapeutą, który poprowadzi terapię przystosowaną pod daną osobę. Podczas takich zajęć w grupie, jak również na spotkaniach z terapeutą, są stosowane metody, które pozwalają poznać bliżej innych, często wykorzystuje się również techniki relaksacyjne, zaleca się prowadzić różnorakie zapiski, by poznać swoje zachowania, emocje, po prostu, by poznać siebie.
Co ważne, podczas takich terapii prowadzony jest detoks alkoholowy, który pozwala odtruć nasz organizm. Towarzyszą mu zazwyczaj nieprzyjemne skutki, jednak pamiętajmy, po co tam jesteśmy. Objawy te są łagodzone poprzez podawanie różnych witamin, elektrolitów, czy środków uspokajających.
W wielu przypadkach leczenie jest prowadzone jako element życia codziennego, bez konieczności odwyku, jednak zdarzają się przypadki, gdy jest to nieuniknione.