W dzisiejszych czasach społeczeństwo narażone jest na spożywanie (w dużej mierze) używek, czyli substancji, które nie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niestety coraz młodsi ludzie często sięgają po papierosy, alkohol czy narkotyki. Każda z tych substancji jest ogólnodostępna w naszym kraju — papierosy czy alkohol można kupić w sklepie, natomiast narkotyki (w tym słynne dopalacze) są masowo sprzedawane przez młode osoby, które chcą zarobić lub są wciągnięte w ten „interes” przez osoby trzecie. Populacja nie przyznaje się, że większość ma problem ze zbyt częstym spożywaniem alkoholu /narkotyków twierdząc, że panują nad całą sytuację, a ów substancję mogą zaprzestać przyjmować w każdym momencie. Oczywiście tak się nie dzieje. Coraz częściej możemy zaobserwować, iż szerzy się bezdomność czy prostytucja na ogromną skalę. Bardzo często używki + oba przypadki idą ze sobą w parze. Rodziny osoby uzależnionej nie są już w stanie zapanować nad taką osobą. W odwecie zostaje ona sama, bez jakichkolwiek środków do życia i dachu nad głową. Jak zatem pomóc takiej osobie i co zrobić, gdy ktoś bliski jest uzależniony? Odpowiedź jest prosta — zacznij od detoksu takiej osoby.
Co to jest detoksykacja organizmu?
Detoksykacja potocznie nazywana detoksem to nic innego jak pozbycie się z organizmu substancji toksycznej, czyli innymi słowy — trującej. Jeśli osoba zmagająca się z uzależnieniem, pije bądź przyjmuje narkotyki codziennie (przez długi czas) wtedy właśnie powstają w ciele ludzkim takie związki chemiczne, które należy wyeliminować, aby organizm zaczął funkcjonować normalnie. Oprócz tego osobie chorej uzupełnia się niedobór elektrolitów, witaminy z typu B oraz sole mineralne. W ten sposób przywracana jest równowaga metaboliczna.
Kiedy należy wprowadzić detoks alkoholowy?
Przede wszystkim, gdy zauważymy, że osoba chora ma problem z alkoholem i go w szczególności nadużywa, pijąc codziennie lub kilka razy dziennie. Niestety samodzielne zmaganie się z uzależnieniem jest niemalże niemożliwe. W poważnych przypadkach chorzy odczuwają tzw. głód, który nasila się podczas odstawienia substancji. Odtrucie alkoholowe przeprowadza się najczęściej w warunkach klinicznych, w klinikach terapii uzależnień. Tam mamy pewność, że uzależniony będzie pod opieką profesjonalistów i nie sięgnie po alkohol w czasie trwania terapii. Dlatego warto sprawdzić, gdzie znajdziemy odpowiednią pomoc i wsparcie specjalistów. Detoks alkoholowy we Wrocławiu lub innych miastach jest możliwy w wielu różnych wyspecjalizowanych placówkach.
Jak przebiega cały proces detoksykacji?
Alkohol spożywany w ciągłych, dużych dawkach wiąże się z wieloma zaburzeniami (samotyczne i psychiczne). Po przerwanym ciągu pojawia się głód biochemiczny, który wynika z nagłego odstawienia używki. Do jego objawów najczęściej zaliczamy: wymioty, biegunka, zawroty głowy, tiki nerwowe, drżenie mięśni, stany lękowe, zaburzenia osobowości, wahania ciśnienia czy brak snu. Aby złagodzić ów objawy, należy poddać się odtruciu. Proces ten oddziałuje na każdego pacjenta w różny sposób. Leczenie zaczynamy od:
- ogólnej diagnostyki pacjenta — czyli ogólny wywiad, jakie ma objawy, co mu doskwiera, jak bardzo jest uzależniony, jak spędził ostatnie dni. Pobierane są również potrzebne badania oraz sprawdzenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
- usunięcia szkodliwych i niebezpiecznych toksyn,
- nawodnienia organizmu za pomocą płynów i elektrolitów,
- uzupełnienia niedoborów składników odżywczych,
- podania środków wyciszających.
Po całym leczeniu stan pacjenta powinien być na bieżąco monitorowany. Dzięki temu można uniknąć niebezpiecznych jak i niepotrzebnych powikłań. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób pijących.
W przypadku osób, które uzależnione są od narkotyków, detoks narkotykowy wygląda niemalże tak samo. Osoba chora udaje się do ośrodka terapii uzależnień, tam przechodzi szereg badań medycznych. Na ich podstawie lekarz dobiera odpowiednie środki, których celem jest złagodzenie objawów odstawienia używek (głód narkotykowy). Następnie podawane są leki wyciszające, przeciwgorączkowe oraz kroplówki nawadniające i mineralizujące.
Oba przypadki są bardzo zbliżone do siebie, a więc objawy odstawienia są również podobne: ból głowy, drżenie rąk i ciała, biegunki, nerwowość, napady agresji, itp.
Co po detoksykacji?
Odtrucie organizmu w jednym i drugim przypadku nie jest formą terapii. Ten proces nie jest w stanie wyleczyć choroby alkoholowej czy narkomanii. Ma on jedynie na celu, pomóc pacjentowi zrobić jakiś krok i zacząć odpowiednie leczenie. W przypadku uzależnień alkoholowych — detoks trwa od 3 do 5 dni, natomiast w przypadku narkotyków — nawet do 2 tygodni. Po tym czasie osoba chora otrzymuje odpowiednie leki, które mają działanie wyciszające. Dalszym etapem jest skierowanie pacjenta na specjalistyczną terapię uzależnień, gdzie osoba chora będzie pod stałą kontrolą lekarzy oraz psychologów.
Proszę pamiętać, że ów choroby są poważnym schorzeniem, które dotyka bardzo dużo osób. Niestety bez podjęcia radykalnych kroków tacy ludzie nie są w stanie pomóc sobie samodzielnie. Miejmy na uwadze, że nasze wsparcie jest również bardzo ważne. W walce o „lepsze jutro” proszę uzbroić się w dużo cierpliwości i nie poddawać się!