Osoby uzależnione od alkoholu często mają problem, by przyznać się przed samym sobą do tego, że wpadły w sidła nałogu. Co więcej, przed długi czas starają się to ukryć i upewnić siebie, że jest to tylko chwilowa niemoc. Okazuje się, że właśnie dla takich osób zostały stworzone grupy wsparcia jak np. AA, czyli Anonimowi Alkoholicy. Dzięki grupowym mitingom o wiele łatwiej jest wyjść z nałogu i powrócić do normalnego życia. Z myślą o wsparciu powstał również program 12 kroków AA. Na czym on polega?
Czym jest program 12 kroków AA?
Program 12 kroków wyjścia z alkoholizmu jest programem skierowanym do osób uzależnionych od alkoholu. To właśnie dzięki temu programowi, mają oni uzyskać odpowiednie wsparcie i opiekę na drodze do trzeźwego życia. Można więc śmiało powiedzieć, ze program 12 kroków AA jest swoistym zbiorem zaleceń skierowanych do trzeźwiejących alkoholików, które mają być realizowane stopniowo przy pomocy opiekuna. Metoda ta ma pomóc przede wszystkim w przezwyciężeniu nałogu i utrzymaniu abstynencji od alkoholu przez resztę życia. Program 12 kroków wyjścia z alkoholizmu został opracowany już w latach 30 wieku ubiegłego. Został on skrupulatnie przygotowany i stworzony przez osoby, które borykały się z uzależnieniem. Niemniej jednak program ten sukcesywnie działa po dziś dzień, a co więcej stale ewoluuje i zmienia się. W pierwszej kolejności warto zauważyć, że osoba uzależniona od alkoholu, która decyduje się przyjść i uczestniczyć w mitingu Anonimowych Alkoholików, dostaje sugestię, że w pierwszej kolejności musi ona znaleźć sobie tak zwanego sponsora. Kim jest sponsor? To określenie osoby, która sprawuje rolę opiekuna i pomaga uzależnionemu rozwijać się i wspiera go na każdym etapie walki z alkoholizmem. Co więcej, sponsor jest również niezbędny do pisania programu 12 kroków. Warto dodać, że sponsor jest osobą, którą dłużej trzeźwieje lub jest po prostu bardziej doświadczona. Wówczas pomaga ona nowemu uczestnikowi i prowadzi go przez cały program. Osoba trzeźwiejąca musi napisać odpowiedzi na pytania, a następnie je odczytać. Można więc śmiało nazwać program 12 kroków wyjścia z alkoholizmu swoistym duchowym przewodnictwem, a każdy z kroków jest opisany w specjalnej literaturze dla osób z problemem uzależnienia.
Na czym polega 12 kroków AA?
Wiele osób zastanawia się jak wyjść z alkoholizmu przy pomocy 12 kroków AA? Wówczas należy wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega ten program. Otóż wszystko zaczyna się od nawiązania relacji ze sponsorem na mitingu. Osoba uzależniona wybiera swojego sponsora, który jednocześnie jest swoistym przewodnikiem duchowym i podejmuje decyzję o wejściu w program na całe 12 jego kroków. W tym momencie warto przybliżyć to jak każdy z tych dwunastu kroków wygląda i co jest możliwe do osiągnięcia na każdym z nich. Okazuje się, że droga do trzeźwości jest długa. Sam program 12 kroków AA pomoże na początku trwać w abstynencji, jednak wraz z postępami, staje się on również podstawowym przewodnikiem do rozwoju osobistego, który pomaga zmienić codzienne podejście i spojrzenie zarówno na świat jak i na życie i samego siebie. Jak więc wyglądają poszczególne kroki i etapy na drodze do trzeźwego życia? Otóż:
- pierwszy krok traktuje o uznaniu swojej własnej bezsilności wobec nałogu. Ma on na celu pomóc osobom uzależnionym zaakceptowanie rzeczywistości i pokazanie im, że chory jest normalnym człowiekiem, który najzwyczajniej w świecie potrzebuje pomocy.
- drugi krok to z kolei seria pytań, które są przygotowane w ten sposób, by nakierować osobę uzależnioną na to, by mogła ona odzyskać wewnętrzną równowagę, a także zaczęła racjonalnie myśleć.
- trzeci krok jest skupieniem się na umiejętności odpuszczeniu lęków, a także nadmiernego przymusu kontrolowania rzeczywistości. Tego właśnie doświadczają osoby po odstawieniu używek.
- krok czwarty to przede wszystkim praca nad charakterem osoby uzależnionej. Nie da się ukryć, że trzeźwiejący alkoholicy często są impulsywni i porywczy. Praca nad charakterem ma pomóc im zapanować również nad emocjami i popędami.
- krok piąty ma za zadanie pomóc otworzyć się osobie uzależnionej na drugiego człowieka. Może ona tego dokonać poprzez rozmowę o swoich wadach, a także braku umiejętności,
- krok szósty pomaga zdrowiejącym alkoholikom w zaakceptowaniu własnych niedoskonałości i doprowadza do zmiany percepcji własnych wad,
- krok siódmy ma pomóc alkoholikowi w otwarciu się na nieco większą siłę, jaką jest Bóg,
- krok ósmy to krok, w którym rozpoczyna się proces o wiele bardziej świadomy, który ma za zadanie przygotować osobę uzależnioną do stawienia czoła swojej przeszłości,
- krok dziewiąty polega na tym, że osoba uzależniona rewanżuje się osobom, które skrzywdziła podczas trwania w nałogu,
- krok dziesiąty polega na przyjrzeniu się swoim własnym poczynaniom,
- krok jedenasty polega głównie na rozwoju duchowym,
- krok dwunasty jest swoistym zamknięciem cyklu całego programu 12 kroków AA. W tym momencie trzeźwiejący alkoholik może wejść w rolę sponsora i tym samym pomagać innym uzależnionym.
Warto wspomnieć, że każdy z kroków jest ściśle ze sobą powiązany i jeden wynika z drugiego, dlatego ich kolejność w żadnym wypadku nie jest przypadkowa.