Współczesne społeczeństwo stoi wobec znaczącego problemu uzależnień, zarówno od substancji psychoaktywnych, jak i uzależnień behawioralnych. Terapia uzależnień odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia i dobrostanu psychicznego. Czy po zakończonej terapii uzależnień warto rozważyć dodatkowe wsparcie w postaci hipnoterapii? W niniejszym artykule dokładniej przyjrzymy się czym jest hipnoterapia oraz odpowiemy na pytanie jaką rolę pełni hipnoza w terapii.
Co to jest test AUDIT?
Zanim jednak przejdziemy do rozważań o psychoterapii, warto zapoznać się z narzędziem diagnostycznym, które odgrywa ważną rolę w identyfikacji problemu uzależnienia od alkoholu – mowa tutaj o teście AUDIT. Jednym ze sposobów oceny uzależnienia od alkoholu jest test AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test). Jest to kwestionariusz składający się z 10 pytań dotyczących sposobu i częstotliwości picia alkoholu, a także jego skutków. Test AUDIT jest prosty w użyciu i może być przeprowadzony przez lekarza, psychologa lub samą osobę zainteresowaną. Test AUDIT pomaga ocenić ryzyko i stopień uzależnienia od alkoholu, dostarczając ważnych informacji, które stanowią punkt wyjścia dla skutecznej interwencji terapeutycznej.
Jak wygląda i ile trwa psychoterapia uzależnień?
Psychoterapia uzależnień to terapia, która ma pomóc osobie uzależnionej w zmianie swoich zachowań, myśli i emocji związanych z używaniem substancji. Psychoterapia uzależnień może być indywidualna lub grupowa, ambulatoryjna lub stacjonarna. Jej czas trwania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i nasilenie uzależnienia, motywacja do zmiany, wsparcie społeczne czy inne współwystępujące trudności psychiczne. Psychoterapia dostarcza także psychoedukacji i narzędzi do radzenia sobie w przypadku pojawienia się ochoty do sięgnięcia po substancję.
Wspierająca rola hipnoterapii – w czy może pomóc?
Hipnoterapia to z kolei narzędzie, które wykorzystuje hipnozę do wprowadzania pozytywnych zmian w podświadomości i chociaż nie jest terapią samą w sobie, może wspomagać standardową psychoterapię. Hipnoza określana jest jako stan głębokiego relaksu, skupienia i podatności na sugestie. Może być dodatkiem do psychoterapii, poprzez wsparcie między innymi w takich obszarach jak:
- Zwiększenie motywacji do zmiany, podjęcia leczenia, czy utrzymania abstynencji,
- Zwiększenie poczucia kontroli nad własnym zachowaniem,
- Poprawa samooceny i samoakceptacji,
- Wzmacnianie porządnych zachowań,
- Przetwarzanie i rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych,
- Wzmocnienie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
- Zmiana negatywnych przekonań i schematów myślowych,
- Wspieranie rozwoju osobistego.
Hipnoterapia to praca nad rozwojem osobistym, która może być ważna dla utrzymania motywacji i osiągania swoich celów. Hipnoterapia to narzędzie, które wykorzystuje pracę z podświadomością w celu indukowania zmian życiowych oraz rozwiązywania konfliktów wewnętrznych. Pomaga także na głębsze zrozumienie własnych emocji, schematów działania, oraz wszystkiego tego, co kryje się w głębszych warstwach psychiki.