Jesteś rodzicem? Chcesz wychować swoje dziecko bez stosowania systemu nagród i kar? Kluczem do sukcesu jest umiejętność rozmowy z dzieckiem na każdym etapie jego dorastania. Poznaj 3 poradniki dla rodziców, które ułatwią Ci komunikację zarówno z dzieckiem, jak i innymi osobami z Twojego otoczenia.
Marshall Rosenberg „Porozumienie bez przemocy: o języku życia”
Jak się komunikować, nie używając przemocy? „Porozumienie bez przemocy” autorstwa amerykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga to poradnik dla rodziców, chociaż nie tylko. Zawarte w nim wskazówki są na tyle uniwersalne, że skorzystać z nich może każdy, kto chce polepszyć swoje relacje z innymi i rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny.
Czego dowiesz się, sięgając po tę lekturę? Nauczysz się, jak komunikować się z innymi (dzieckiem, współpracownikiem, szefem, znajomymi), unikając jednocześnie przemocy. Aby osiągnąć ten cel, autor przedstawia główne założenia Nonviolent Communication (NVC), czyli Porozumienia Bez Przemocy (PBP). Poszczególne rozdziały poradnika są poświęcone m.in. następującym zagadnieniom:
- rozpoznawaniu i wyrażaniu uczuć,
- braniu odpowiedzialności za własne potrzeby,
- słuchaniu potrzeb innych,
- empatii – w tym empatycznego słuchania,
- wyrażaniu gniewu.
Liczne przykłady oraz opis narzędzi sprawiają, że lektura jest praktyczna i użyteczna. Zaproponowane przez autora ćwiczenia pomagają rozwinąć już posiadane umiejętności oraz zdobyć nowe. Rezultat? Zastosowanie metody NVC pozwala komunikować się bez osądu oraz zachowań przemocowych.
Carla Naumburg „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko”
Jednym z najbardziej poczytnych poradników dla rodziców jest lektura autorstwa Carli Naumburg – „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko”. Dlaczego? Niewystarczająca cierpliwość, zmęczenie, natłok obowiązków czy nieumiejętność narzucenia dziecku swojej woli – to tylko kilka z wielu powodów podnoszenia głosu przez rodzica. Mimo że to właśnie wówczas dziecko może zareagować w pożądany sposób, to w praktyce wielu rodziców odczuwa wyrzuty sumienia. Jak uniknąć tego scenariusza? Właśnie tego dowiesz się z poradnika „Jak nie krzyczeć na dziecko”.
W książce „Jak nie krzyczeć na dziecko” autorka porusza wiele wątków. Jako rodzic dowiesz się, jakie jest źródło złości i agresji. Ale to nie wszystko, bo poradnik:
- przedstawia techniki do wykorzystania przez rodziców, aby trzymać nerwy na wodzy,
- prezentuje metody pozwalające szybciej odzyskać równowagę po każdym wybuchu złości i agresji.
Autorka – jako matka dwóch córek – wielokrotnie dzieli się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniem, co nie pozostaje bez wpływu na jej wiarygodność. Jednocześnie, choć poradnik „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko” tłumaczy zarówno mechanizmy prowadzące do wybuchu gniewu, jak i podaje gotowe recepty, to autorka już na wstępie podkreśla, że nawet skrupulatna lektura nie wyeliminuje wybuchów złości. Pomoże je jednak znacząco ograniczyć, co jest jednym z powodów, dla których warto sięgnąć po tę pozycję.
Adele Faber, Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”
Na liście bestsellerowych poradników znalazła się też książka „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały” – szacuje się, że z zawartych w niej porad skorzystało ponad milion rodziców na całym świecie. Czego dowiesz się, sięgając po tę pozycję?
Adele Faber i Elaine Mazlish pokazują, jak stać się dla dziecka partnerem do rozmowy i jednocześnie wyeliminować utarte schematy mogące spowodować u dziecka m.in. problemy z samooceną. Jak rozmawiać z dziećmi? Autorki podręcznika podają wiele gotowych rozwiązań – proponują choćby:
- nazywać uczucia dziecka – wówczas dziecko czuje, że dorosły je rozumie i wie, jakie przeżywa ono emocje,
- pozwolić dziecku podejmować decyzje i wykonywać różne zadania samodzielnie – jednocześnie je chwaląc,
- słuchać dziecka – uważnie, aby nie miało ono poczucia, że jest lekceważone.
W zrozumieniu nieprawidłowych zachowań podczas komunikowania się z dzieckiem pomagają także zamieszczone w książce rysunki – przedstawiają one różne typowe problemy. Dzięki możliwości zobaczenia „z boku” niektórych sytuacji rodzice mogą wczuć się w rolę dziecka i w ten sposób dostrzec popełniane błędy.
W najnowszym wydaniu poradnika „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały” znalazło się posłowie Joanny Faber – córki jednej z autorek.