Podatność na uzależnienia jest ostatnią rzeczą, o której pomyślelibyśmy w przypadku starszej osoby w rodzinie. Statystyki prowadzone w ośrodkach leczenia uzależnień wskazują na łatwość, z jaką osoby przebywające na emeryturze wpadają w destrukcyjną spiralę zależności od środków farmakologicznych, alkoholu i rozmaitych, szkodliwych zachowań. Z czego to wynika? Kiedy powinna załączyć się nam czerwona lampka ostrzegawcza i jak reagować w takich sytuacjach?
Źródła uzależnień u seniorów
Uzależnienia u osób przebywających na emeryturze mają podłoże czysto psychologiczne. Osoby te czują się niepotrzebne i wpadają w depresję. Borykają się z przekonaniem, że wszystko, co w życiu najlepsze już dawno jest za nimi. Taki stan ducha przybliża seniorów do kieliszka. Nadużywanie alkoholu przez osoby starsze może mieć fatalne skutki ze względu na niższą wydolność organizmu i zażywane leki.
Skoro skupiliśmy się na środkach farmakologicznych, warto dodać, że osoby starszy chętnie wykupują leki na własną rękę. Częstym zjawiskiem zaobserwowanym u seniorów jest “turystyka” po przychodniach w celu uzyskania właściwej recepty na dane schorzenie. Seniorzy wykupują chętnie środki nasenne ze względu na dręczącą ich bezsenność. Lekomania u osób starszych jest zjawiskiem niebezpiecznym, które może skutkować nasileniem problemów zdrowotnych. Mieszanie leków, kupowanych również bez recepty, może wpłynąć na fatalne pogorszenie stanu zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci.
Alarmujące zjawiska
Alkoholizm i lekomania u seniorów mogą być katastrofalne w skutkach i dlatego warto przeciwdziałać dalszemu rozwojowi tych uzależnień. Warto na marginesie wspomnieć o zjawisku niemającym nic wspólnego ze szkodliwymi substancjami. To uzależnienie od hazardu. Seniorzy decydują się na kompensowanie tym nudy wynikającej z braku zajęć. Zjawisko to nie tylko pogarsza stan psychiczny osoby uzależnionej, ale i również wpływa na domowy budżet. Widząc nadmierne zainteresowanie seniora przeróżnymi loteriami i grą za pieniądze lepiej porozmawiać z zainteresowanym i o ile to możliwe, skłonić do leczenia. Wyodrębnić można katalog objawów, które mogą wskazywać na problemy osoby starszej z uzależnieniem. Wymieńmy je pokrótce.
- Postępująca alienacja.
- Coraz częstsze domaganie się uzupełnienia kieliszka lub poukrywane opakowania po lekach. To drugie zjawisko jest często efektem podróży po przychodniach.
- Bezsenność i podatność na irytację, depresję i częste huśtawki nastrojów.
- Niewyjaśnione urazy mechaniczne jak siniaki. Problem z zachowaniem równowagi może być wynikiem mieszania leków i nadużywania alkoholu.
- Opóźnione reakcje i senność w ciągu dnia.
- Splątanie mowy.
Notując u osoby bliskiej takie objawy lepiej zainteresować się jej problemami, porozmawiać z nią i wspierać w dalszym leczeniu odwykowym. Biorąc pod uwagę podeszły wiek takich osób, zaleca się zadzwonić po pogotowie. Niestety, ale osoba uzależniona w starszym wieku nie ma organizmu równie wydolnego co osoba młodsza. Efekty uboczne wynikające z mieszania różnych leków mogą spowodować poważne problemy, a nawet zgon takiego człowieka.
Aktywność jest pomocna
Najważniejsza jest profilaktyka. Osoby starsze powinny czuć się potrzebne. To skuteczna tarcza antydepresyjna i remedium na skłonności do uzależnień. Pomoc w opiece nad wnukami, prace ogrodowe lub działkowe i szeroko pojęte oddawanie się swoim dotychczasowym pasjom pozwoli seniorom prawidłowo funkcjonować. Najgorsza w życiu człowieka jest pustka, której niczym się nie wypełnia. Wypadnięcie z zawodowego obiegu wpycha ludzi starszych w objęcia uzależnień i dlatego warto uzupełnić tę lukę czymś użytecznym.