W życiu większości osób uzależnionych od alkoholu przychodzi moment, w którym uświadamiają sobie, że uzależnienie to całkowicie niszczy ich życie, a także życie bliskich. Wówczas przy wsparciu rodziny decydują się podjąć terapię i walkę z uzależnieniem. Niemniej jednak bez odpowiedniego nakładu pracy i zaangażowania, ciężko będzie im wygrać. Jednak, by zmaksymalizować ich szanse na sukcesywne zdrowienia, alkoholizm można leczyć przy pomocy środków farmakologicznych, a jedną z metod jest terapia awersyjna.
Leczenie farmakologiczne alkoholizmu
Osoby uzależnione od alkoholu, które zdecydowały się na podjęcie walki z tym problemem, mogą skorzystać z leczenia farmakologicznego alkoholizmu. Jest to jedna z metod dostępnych współcześnie i jej głównym założeniem jest całościowy detoks organizmu. W związku z tym organizm zostaje oczyszczony z pozostałości po rozkładającym się alkoholu. Niemniej jednak następnym krokiem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień jest zdiagnozowanie podłoża uzależnienia, które tkwi w psychice pacjenta. Rozpoczyna się od tradycyjnych technik behawioralnych, a także psychoedukacyjnych. Wówczas istnieje możliwość włączenia terapii farmakologicznej, która ma wspierać terapię podstawową. Jednak kiedy można powiedzieć, że leczenie farmakologiczne alkoholizmu jest konieczne? Otóż ten rodzaj terapii włącza się w momencie kiedy:
- różnorodne działania terapeutyczne i psychoterapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych lub zadowalających rezultatów- takim przykładem może być np. brak możliwości utrzymania przez pacjenta abstynencji lub zdarzające się napady powrotu do picia,
- istnieje konieczność zwiększenia skuteczności prowadzonej terapii,
- terapia farmakologiczna była zastosowana już wcześniej i przyniosła ona tym samym pozytywne rezultaty,
- podczas leczenia uzależnienia od alkoholu pacjent cierpi również na inne choroby o podłożu psychicznym jak np. depresja czy schizofrenia,
- pacjent z różnych przyczyn nie może uczestniczyć w terapii przez pewien okres czasu,
- stan zdrowia osoby uzależnionej wymaga natychmiastowego zminimalizowania spożywania alkoholu, a także usunięcia jego pozostałości z organizmu.
Warto również wiedzieć, że każdy z farmakologicznych preparatów, są przepisywane pacjentom pod ścisłym nadzorem i konsultacją z terapeutą w ośrodku leczenia uzależnień, a także psychiatrą. Tabletki bowiem muszą zostać indywidualnie dobrane do potrzeb i stopnia uzależnienia pacjenta, a także po wykonaniu odpowiednich badań. Zanim takie środki mogą zostać wdrożone jako część leczenia, pod uwagę są brane między innymi:
- ogólny stan zdrowia pacjenta,
- ogólny stan zdrowia psychicznego pacjenta,
- dokładna analiza historii picia, a także wzorca,
- dokładna analiza historii dotychczasowego leczenia farmakologicznego alkoholizmu,
- leki, które pacjent już przyjmuje,
- tryb życia, który pacjent prowadzi.
Terapia awersyjna jedną z metod leczenia farmakologicznego uzależnień
Terapia awersyjna jest jedną z metod leczenia alkoholizmu o podłożu farmakologicznym. Polega ona głównie na tym, że przepisane pacjentowi leki awersyjne wchodzą w reakcję z alkoholem, a następnie powodują szereg nieprzyjemnych objawów, które przypominają zatrucie organizmu. Pacjent wówczas cierpi z powodu wymiotów, biegunek, silnych bóli głowy, dużych wahań ciśnienia tętniczego. Nie da się ukryć, że przyjmowanie takich środków nie jako wymusza na osobie uzależnionej zachowanie abstynencji, gdyż podczas okresu, w którym nie spożywa ona alkoholu, po prostu dobrze się czuje. Jednym z najpopularniejszych leków wykorzystywanych podczas terapii awersyjnej jest Dissulfiram, czyli Esperal. Niemniej jednak środki awersyjne, w żaden sposób bezpośrednio nie wpływają na źródło choroby alkoholowej i uzależnienia. Niestety większość osób uzależnionych przyjęła taktykę odliczania czasu, aż do momentu, w którym podane im leki awersyjne przestają działać w organizmie i będą mogli oni powrócić do picia. Terapia awersyjna w momencie kiedy zapadnie decyzja o jej wdrożeniu, a często dzieje się tak nawet mimo woli pacjenta, potrafi wywołać skrajne napady złości, agresję, stany nerwowe i irytację, które utrudniają kontakt pacjenta z terapeutą i najbliższymi. Terapia awersyjna nierzadko powoduje natłok myśli pacjenta, iż leczenie uzależnienia jest bezskuteczne, jednak wiele badań sugeruje, że jest to tym samym dość skuteczna metoda leczenia farmakologicznego alkoholizmu. Warto zwrócić uwagę na to, że wiele zależy również od sposobu myślenia pacjenta, który zdecydował się na podjęcie terapii awersyjnej. Otóż jeśli pokłada on całą nadzieję we „wszywce” i uważa, że pokona ona za niego problem, z pewnością nie wyniesie on pozytywnych rezultatów z tego rodzaju terapii. Co więcej, takie myślenie znacznie utrudnia zmotywowanie pacjenta do podjęcia walki z alkoholizmem i skłonienie go do zachowania abstynencji. Terapia awersyjna może być skuteczna, a jednocześnie niebezpieczna, jeśli uzależniony nie będzie zwracał uwagi na pojawiające się u niego objawy zatrucia organizmu. Wówczas może dojść nawet do poważnego uszkodzenia wątroby, a także zajdzie konieczność natychmiastowej pomocy lekarskiej.