Alkoholizm należy do bardzo poważnych problemów, z którym zmaga się coraz więcej osób. Dotyka on nie tylko uzależnioną osobę, ale też całe jego otoczenie. Może mieć bardzo niebezpieczne skutki i prowadzić do innych niepokojących dolegliwości. Osoba uzależniona często nie widzi swojego problemu i kompletnie go bagatelizuje. Czym dokładnie jest alkoholizm i jak go rozpoznać? Jak walczyć z alkoholizmem? Czy istnieje na to jakiś złoty środek? Czym jest silna wola przy walce z alkoholizmem?
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm to bardzo szerokie pojęcie i może odnosić się do różnych kwestii. Powszechnie uznaje się, że alkoholizm to choroba, objawiająca się fizycznym i psychicznym uzależnieniem od alkoholu etylowego. W szerszym znaczeniu termin “alkoholizm” może odnosić się także do skutków nadmiernego używania tej substancji, zarówno chorobowych, jak i społecznych. Został oficjalnie uznany za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia, która określiła ją jako chorobę postępującą i śmiertelną. U osoby uzależnionej sięganie po alkohol dominuje nad innymi zachowaniami, które wcześniej mogły być dużo ważniejsze dla danej osoby.
Jakie są przyczyny alkoholizmu?
Nie ma jednego, konkretnego powodu, dla którego dana osoba zaczyna zbyt często sięgać po alkohol. Przyczyny mogą być różne – może to być ucieczka od problemów w życiu prywatnym czy zawodowym, czy mechanizm obronny przed stresowymi sytuacjami, a także może być to skutek nieprawidłowego przebiegu procesu socjalizacji czy wychowania.
Do czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój uzależnienia od alkoholu, zaliczamy:
– czynniki psychologiczne,
– czynniki genetyczne,
– czynniki środowiskowe,
– czynniki socjalne.
Objawy alkoholizmu
W zależności od stadium rozwoju choroby, objawy alkoholizmu mogą się znacznie różnić. We wczesnej fazie bardzo trudno jest rozpoznać rozwijający się alkoholizm. Początkowo taka osoba postrzega alkohol jako środek na poprawę humoru i sięga po niego, kiedy najdzie ją zły nastrój. Szuka okazji, żeby się napić. U osoby rozwija się coraz silniejsza chęć sięgania po alkohol, który traktuje jako środek na radzenie sobie z wewnętrznym napięciem. W późniejszych fazach zachowania u danego człowieka zaczynają się zmieniać. Nie szuka już okazji, żeby się napić i często pije potajemnie w samotności. Nawet jeśli zdaje sobie sprawę, że zbyt często pije alkohol to potrafi się szybko usprawiedliwić, mówiąc, że to nie jest nic złego i że każdy czasem sięga po alkohol. Pojawiają się także luki w pamięci. W późniejszych fazach jest już tylko gorzej – osoba uzależniona zaczyna tracić swoje zainteresowania, a jego życie zaczyna kręcić się wokół picia alkoholu. Niekiedy występują też zachowania agresywne, w tym również na krytykę. W najpóźniejszych stadiach choroby alkoholik traci kontrolę nad swoim piciem i nie potrafi normalnie funkcjonować bez dawki alkoholu. Próby odstawienia alkoholu kończą się różnymi dolegliwościami, takimi jak drżenie rąk, osłabienie, wymioty, bóle głowy czy zaburzenia snu. Jeśli zauważamy u siebie lub bliskich podobne objawy, warto jak najwcześniej rozpocząć leczenie alkoholizmu.
Jakie skutki może mieć nadużywanie alkoholu?
Nadmierne picie alkoholu niesie ze sobą szereg poważnych skutków. Mogą to być konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne. Część z nich jest nieodwracalna i może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. W przypadku układu pokarmowego mogą to być częste biegunki, wymioty, wzdęcia, zapalenie wątroby lub trzustki. Nadużywanie alkoholu może też pozostawić piętno na psychice. Osoba uzależniona może mieć halucynacje, problemy z pamięcią, a także depresję. Alkoholicy są także bardziej narażeni na niektóre nowotwory: piersi, jelita grubego, jamy ustnej, krtani, przełyku, trzustki czy wątroby.
Również w życiu społecznym mogą zajść poważne zmiany. Alkoholicy mogą zacząć izolować się od rodziny i znajomych, co prowadzi do utraty kontaktu, wyobcowania czy w wielu przypadkach – rozwodu. Alkoholizm może też mieć duży wpływ na życie zawodowe. Osoba uzależniona coraz częściej popełnia błędy i nie potrafi zrealizować powierzonych mu zadań, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty pracy.
Jak wyjść z alkoholizmu?
Alkoholicy potrzebują pomocy, chociaż często nie widzą swojego problemu. Mówią, że mogą przestać, kiedy tylko chcą i że mają kontrolę nad swoim piciem. Jak walczyć z alkoholizmem? Po pierwsze, należy zacząć od przyznania się do problemu. Jeśli ktoś z naszych bliskich zmaga się z uzależnieniem, nie możemy jej usprawiedliwiać i bronić. Należy uświadomić alkoholik, że ma problem. Najlepiej jest to zrobić, gdy jest trzeźwy i podejść do tego spokojnie. Krzyki i awantura mogą przynieść odwrotny skutek. Taką osobę trzeba uświadomić, że nie poradzi sobie z problemem sama i potrzebuje profesjonalnej pomocy. Leczenie alkoholizmu jest procesem wieloetapowym i długotrwałym. Konieczny będzie detoks, leczenie farmakologiczne i psychoterapia. Detoks pomoże alkoholikowi uporać się z fizycznymi problemami, które powstały przez nadmierne spożywanie alkoholu. Leczenie farmakologiczne pomoże złagodzić szkody, które wystąpiły w organizmie uzależnionej osoby. Dzięki psychoterapii osoba uzależniona będzie mogła uporać się ze swoimi problemami i uwolnić się od przymusu picia.
Leczenie alkoholizmu a silna wola
Alkoholizm to choroba o podłożu psychologicznym, ponieważ osoba uzależniona czuje przymus wypicia alkoholu, dlatego przy leczeniu bardzo ważna jest silna wola. Co to jest silna wola przy walce z alkoholizmem? Jest to bardzo ważny element każdego leczenia. Pacjent musi zrozumieć, że ma problem z alkoholem. Nawet jeśli będzie miał duże wsparcie ze strony rodziny czy znajomych, ale sam nie zdaje sobie sprawy z istniejącego problemu, to leczenie nie przyniesie pożądanych skutków. Tylko wtedy, gdy alkoholik przyzna sam przed sobą, że alkohol przejął kontrolę nad jego życiem, istnieje szansa na wyjście z uzależnienia i lepszą przyszłość. Bez tego leczenie alkoholizmu nie ma większego sensu.