Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem. Niestety coraz więcej osób musi się z nim zmagać. Walka z nałogiem najczęściej jest nierówna i bardzo ciężka. Zadania nie ułatwia też brak wsparcia i chęci sięgnięcia po fachową pomoc. Kogo najczęściej dotyka uzależnienie od alkoholu? Jakie są tego przyczyny? Jak rozpoznać początki alkoholizmu? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!
Jakie są przyczyny alkoholizmu?
Przyczyny alkoholizmu ciężko jednoznacznie wskazać. Tak naprawdę uzależnienie może mieć bardzo różne podłoże. Jednak najczęściej w nałóg popadają osoby, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w stosunkowo niedługim odstępie czasu i tym samym tracąc poczucie bezpieczeństwa i stabilności życiowej. Duże znaczenie ma także genetyka. Jeżeli alkoholizm w rodzinie występował już wcześniej, to zwiększa się ryzyko, że problem pojawi się ponownie. Z tym, że nie jest to warunek konieczny. Nawet jeśli wśród bliskich nikt nie był uzależniony to także istnieje prawdopodobieństwo choroby. W takim przypadku przyczyny alkoholizmu mogą mieć podłoże środowiskowe, socjologiczne, pedagogiczne, psychologiczne lub hormonalne. W dużej mierze na uzależnienie od alkoholu najbardziej narażone są osoby, które przebywają w nieodpowiednim środowisku lub wykazują się słabą odpornością psychiczną. Przyglądając się bliżej, można zauważyć, że alkoholizm znacznie częściej dotyka tych, którzy nie radzą sobie z własnym życiem i trudami dnia codziennego oraz są bardziej podatne na wpływ innych ludzi niekoniecznie tych dobrych.
Kiedy rozpoczyna się alkoholizm?
Początki alkoholizmu mogą trwać nawet kilka lat. Choroba ma wpływ nie tylko na samego uzależnionego, ale również jego najbliższych. Niestety zmiany w zachowaniu nie są widoczne od razu. Nurtującym pytaniem jest – “kiedy zaczyna się alkoholizm?”. W pierwszej kolejności chory zaczyna odczuwać przyjemne działanie alkoholu takie jak, ograniczona świadomość, brak konieczności przejmowania się problemami, czy też wyidealizowane otoczenie. Kiedy trunki spożywane są regularnie, organizm zaczyna się do nich przyzwyczajać. Natomiast w momencie odstawienia zaczyna się buntować. Tym samym uzależniony staje się bardziej nerwowy, nieprzewidywalny, a nawet agresywny. Według ogólnodostępnych statystyk alkoholizm w rodzinie jest jedną z najczęstszych przyczyn przemocy. Zresztą skutki uzależnienia widoczne są nie tylko w sferze rodzinnej, ale też zawodowej. Chory bowiem zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, nie przestrzega ustalonych reguł, czy terminów. Co ostatecznie skutkuje utratą pracy. Dla osoby uzależnionej od alkoholu nie ma to większego znaczenia. Nie ma możliwości wskazania, kiedy rozpoczyna się alkoholizm, ale powyższe objawy są powodem do niepokoju i ostatnim momentem do podjęcia działania. Należy pamiętać, że alkoholik nie zdaje sobie sprawy z własnego uzależnienia. W związku z tym nie będzie szukał pomocy na własną rękę! Kluczową rolę odgrywają więc bliscy, którzy zauważą problem i nie będą pozostawali bierni. Szkoda, że wielu członków rodziny wstydzi się mówić o chorobie i starają się walczyć po cichu lub nie robią zwyczajnie nic. Jest to ogromny błąd. Już jakiś czas temu alkoholizm został zakwalifikowany jako choroba i tylko leczenie oraz wsparcie specjalistów może pomóc z niego wyjść. Możliwe jest to na dwa sposoby:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w warunkach szpitalnych.
Dodatkowo niezbędna jest psychoterapia i ustalenie przyczyn alkoholizmu. Chory powinien zrozumieć, jaki wpływ na niego i jego otoczenie ma jego uzależnienie oraz spojrzeć na świat z innej perspektywy – takiej, w której nie ma alkoholu.