Świadomość tego, że depresja jest poważną i potencjalnie śmiertelną chorobą jest już w społeczeństwie coraz większa. Mimo to, osoby borykające się z tym zaburzeniem psychicznym, nierzadko są stygmatyzowane i boją się sięgać po pomoc. Dobrze byłoby więc wiedzieć, w jaki sposób wspierać osoby z depresją i jak zachęcać je do sięgnięcia po profesjonalne wsparcie. Okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać.
Zwróć uwagę na charakterystyczne objawy depresji
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak postępować z chorym na depresję. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, czym właściwie objawia się ta choroba. Jeżeli nasz bliski jest przygnębiony, smutny i pozbawiony energii do życia, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że cierpi na depresję. Aby można było mówić o schorzeniu, objawy muszą utrzymywać się przez okres minimum dwóch tygodni. Niesamowicie niepokojące są myśli samobójcze. Czasami mogą być one wypowiadane przez chorego bezpośrednio lub w zawoalowany sposób. Jeżeli zauważymy, że nasz bliski gromadzi zapasy leków lub ostre narzędzia, jest to symptom alarmowy, który powinien skłonić nas do udzielenia mu natychmiastowej pomocy. Wiele osób stara się jednak ukryć objawy depresji przed otoczeniem. Zdarza się więc, że osoby borykające się z tą chorobą są uśmiechnięte i sprawiają wrażenie pełnych życia. Zazwyczaj jednak ciężko jest udawać przez całą dobę, więc dokładnie przyglądajmy się zachowaniu bliskich, których podejrzewamy o depresję. Warto również zapytać wprost o samopoczucie. Często osoby chore właśnie na to czekają.
Depresja – zachęć do wizyty u specjalisty
Jeżeli chcemy pomóc osobie walczącej z depresją, najlepiej nakłonić ją do sięgnięcia po fachową pomoc. W wielu przypadkach może być to jednak bardzo trudne. Specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych, jest lekarz psychiatra. Będzie on wiedział, jak pomóc osobie z depresją. Niemniej jednak wizyta u tego specjalisty kojarzy się niektórym osobom bardzo źle. Tymczasem, wizyta u lekarza tej specjalności przebiega w pełnej zrozumienia atmosferze. Trwa ona dość długo, bo nawet do godziny. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i na tej podstawie go zdiagnozuje. Jeżeli osoba chora nie chce sama odwiedzać psychiatry, można pójść razem z nią. Czasami chory nie ma siły, aby zapisać się na wizytę. Warto więc zaproponować, że zrobimy to za niego. W większości przypadków, oprócz leczenia farmakologicznego, konieczne jest wsparcie psychoterapeutyczne. Dobrze byłoby więc zachęcić bliską osobę do tego, aby rozpoczęła regularne sesje z psychoterapeutą. W przypadku depresji najlepiej sprawdza się terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Zrozumienie i wsparcie osoby z depresją
Najważniejsze jest to, aby osoba borykająca się z depresją uzyskała fachową pomoc. Niemniej jednak, bez wsparcia najbliższego otoczenia osoby chorej, powrót do pełnego zdrowia nie będzie możliwy. Warto więc wiedzieć, co mówić osobie z depresją, a czego nie. Na pewno bardzo złym pomysłem jest robienie wymówek. Ponadto, absolutnym błędem są próby pocieszania osoby chorej takimi słowami jak: “inni mają gorzej”, “doceniaj to co masz” czy “wyjdź na spacer, a humor od razu Ci się poprawi.” Tego typu słowa wpędzają osobę z depresją w jeszcze większe poczucie winy. Skutkują także tym, że czuje się ona niezrozumiana. Jak żyć z osobą z depresją, aby poprawić jej samopoczucie? Na pewno przydatne będzie okazanie jej pełnego wsparcia. Powiedzmy osobie chorej, że zawsze może na nas liczyć. Ponadto, zapewnijmy ją o tym, że jesteśmy obok. Nie bójmy się także rozmawiać o myślach samobójczych. Taka rozmowa wbrew pozorom nie zachęci chorego do podjęcia próby samobójczej, ale przyniesie mu ulgę. Dobrze jest także kontrolować, czy osoba chora przyjmuje zalecone przez specjalistę leki. Wskazana jest także cierpliwość, bo efekty leczenia nie pojawią się od razu. Działanie leków antydepresyjnych jest najczęściej widoczne po trzech, czterech tygodniach codziennego ich przyjmowania.
Jak żyć z osobą z depresją? – Nie zapominaj o sobie.
Bardzo ważne jest to, aby bliscy osoby chorej wiedzieli jak żyć z osobą z depresją. Warto byłoby więc zdobyć wiedzę na temat tej choroby, a także w mądry sposób wspierać osobę borykającą się z tym zaburzeniem psychicznym. Niemniej jednak nie można podporządkować całego swojego życia bliskiemu cierpiącemu na depresję. Wówczas sami narażamy swoje zdrowie psychiczne na pogorszenie. Jeżeli psychiatra ocenia ryzyko samobójstwa jako wysokie, najprawdopodobniej zdecyduje o skierowaniu osoby chorej na depresję do szpitala psychiatrycznego. Większość chorych, a także ich bliscy boją się jednak tego typu placówek. Nie da się jednak pilnować osoby cierpiącej na depresję 24 godziny na dobę. Personel szpitala psychiatrycznego dysponuje natomiast takimi możliwościami. Jeżeli jest więc to konieczne, zachęćmy osobę chorą, aby wyraziła zgodę na przyjęcie do szpitala dla swojego własnego dobra. Ponadto, jako bliscy cierpiących na depresję, sami możemy zacząć odczuwać smutek i przygnębienie. Warto zwrócić się wówczas o pomoc do psychologa, który udzieli nam wsparcia w takiej sytuacji.