Uzależnienie od alkoholu obecnie stanowi poważny problem w naszym społeczeństwie. Nie da się ukryć, że przez tak powszechny dostęp do tej substancji, coraz więcej osób wpada w sidła nałogu. Często jedynym rozwiązaniem staje się odwyk alkoholowy. Jednak ile trwa zamknięte leczenie alkoholika?
Czas trwania leczenia alkoholika
Odwyk alkoholowy jest niezwykle długotrwałym i wieloetapowym procesem. Nie da się ukryć, że wiele zależy od samej silnej woli i samozaparcia osoby uzależnionej. Niemniej jednak odwyk alkoholowy zawsze kojarzony jest z przerwą w ciągu picia. Wobec tego alkoholicy są umieszczeni w ośrodku zamkniętym, gdzie nie mają dostępu do alkoholu, a także mają wyznaczony czas na korzystanie z telefonów i kontakt z bliskimi. Detoks alkoholowy przebiega w warunkach zamkniętych. Warto jednak wiedzieć, że detoks rozpoczyna się po odtruciu alkoholowym i terapii wstępnej. Wówczas można powiedzieć, że trwa on kilka tygodni. Dopiero po nim następuje tak zwana terapia “właściwa”, która może trwać nawet przez wiele lat. Oczywiście nieco inaczej odwyk alkoholowy przedstawia się w momencie, kiedy pacjent został skierowany na przymusowe leczenie. Wówczas to bliscy występują o pomoc do miejskiej komisji, która zajmuje się leczeniem i rozwiązywaniem problemów osób, które są uzależnione od alkoholu. Skutkiem podjętych działań w tym zakresie, może być postanowienie sądu, które obliguje osobę uzależnioną do rozpoczęcia właściwego leczenia. Trzeba się więc przygotować na to, że odwyk może potrwać nawet około 2 lat.
Jak przebiega zamknięte leczenie alkoholika?
Leczenie alkoholika w zamkniętym ośrodku prowadzone jest wedle surowych reguł, których pacjenci muszą przestrzegać. Przede wszystkim detoks alkoholowy, którego zadaniem jest przerwanie ciągu alkoholowego u pacjentów. Chodzi o to, żeby ich organizm został oczyszczony z resztek toksycznej substancji, a także by złagodzone zostały psychiczne i fizyczne objawy gwałtownego odstawienia alkoholu. Nie da się również ukryć faktu, że terapia rozpoczyna się tuż po odtruciu i jest skutecznie wzmacniana przez psychoterapeutów od uzależnień. W momencie, kiedy alkoholik osiągnie stan pełnej trzeźwości i zrozumie istotę swojego problemu, a także jego głębię, specjaliści decydują się na przeprowadzenie tak zwanej terapii właściwej. Jest ona kolejnym etapem zamkniętego leczenia alkoholików. Głównie skupia się ona na uświadomieniu pacjenta odnośnie istnienia problemu, a także pokazaniu mu zmian, jakie alkohol wprowadził w jego życiu. Pacjent poznaje dezadaptacyjne mechanizmy alkoholowe i uczy się rozpoznawać objawy głodu alkoholowego. Przyswaja sobie również realia i zasady odnośnie tego jak powinien się on zachować w sytuacji, kiedy jest narażony na kontakt z alkoholem. Osoba uzależniona przez cały czas trwania terapii jest w pełni świadoma tego, że odwyk alkoholowy jest jedynie początkiem leczenia, a nie metodą na przerwanie ciągu picia. Wówczas specjaliści skupiają się na motywowaniu pacjenta do dalszego leczenia i trwania w trzeźwości.