Uzależnienie to bardzo poważny problem, z którym mierzy się wielu z nas. Niestety, walka z nim jest zazwyczaj długotrwała i ciężka. Z pomocą mogą przyjść nam zarówno zamknięte ośrodki odwykowe, jak i psychoterapia uzależnień prowadzona w warunkach ambulatoryjnych.
Jak wygląda psychoterapia uzależnień w ramach NFZ i ile może trwać?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób przebiega psychoterapia uzależnień i czy w ogóle można odbyć ją w ramach NFZ. Nie da się bowiem ukryć, że nie każdego stać na cotygodniowe prywatne sesje. Na szczęście, jak najbardziej możemy korzystać z tego rodzaju pomocy w ramach NFZ. Trzeba jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na psychoterapię na fundusz może być dość długi. Z góry określony jest także czas trwania tego rodzaju oddziaływań terapeutycznych. Co do zasady, NFZ refunduje 50 godzin psychoterapii w roku. Mowa tu jednak o terapii indywidualnej. Nieco inaczej rzecz ma się z psychoterapią grupową. Z tego rodzaju pomocy można korzystać przez mniej więcej 240 godzin w roku. Psychoterapia, zarówno indywidualna, jak i grupowa może bardzo pomóc w walce z uzależnieniami rożnego rodzaju. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach leczenie ambulatoryjne może nie być wystarczające. Należałoby wówczas dowiedzieć się, jakiego rodzaju ośrodki leczenia uzależnień NFZ funkcjonują w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Kuracja w ośrodku zamkniętym nie jest może najprzyjemniejsza, ale bywa niesamowicie skuteczna, o ile chory jest zaangażowany w proces terapeutyczny.
Jak przygotować się na pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień?
Do pobytu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień dobrze byłoby się w jakiś sposób przygotować. Najpierw należy postarać się o wybór odpowiedniego miejsca. Warto zatem przejrzeć dowolny ranking ośrodków uzależnień, zarówno tych prywatnych, jak i tych działających w ramach NFZ. Wówczas będziemy mogli ocenić, który z nich podoba nam się najbardziej. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że czas oczekiwania na wolne miejsce w zamkniętym ośrodku NFZ może być bardzo długi. Poza tym, nie każdemu mogą odpowiadać panujące tam warunki. Zdecydowanie lepsze warunki pobytu gwarantują nam ośrodki prywatne. Niestety, leczenie w nich jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Jakiego rodzaju oddziaływań terapeutycznych można spodziewać się w obydwu miejscach? Na pewno zostanie przeprowadzony detoks, który uchodzi z reguły za najmniej przyjemną część kuracji. Uzależnieni mogą liczyć także na wsparcie lekarzy psychiatrów, jak również na pomoc doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych. Wykwalifikowany personel służy pomocą osobom, które próbują wyjść z nałogów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w trakcie leczenia w ośrodku zamkniętym na pewno będą towarzyszyły nam trudne emocje. Możemy odczuwać tęsknotę za domem, bliskimi oraz za utraconym zdrowiem. Pobyt z reguły trwa kilka miesięcy, a po opuszczeniu ośrodka, leczenie należy kontynuować w warunkach ambulatoryjnych. Bardzo dużą rolę odgrywa wsparcie bliskich.