Uzależnienia to bardzo powszechny problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Leczenie uzależnienia od alkoholu bądź substancji psychoaktywnych jest procesem długotrwałym. Musimy przygotować się na pobyt w ośrodku zamkniętym, a po wyjściu kontynuować terapię psychologiczną.
Jak wygląda pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień?
Wiele osób uzależnionych obawia się pobytu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to miejsce, w którym można liczyć na naprawdę fachową pomoc. Terapia prowadzona w warunkach ambulatoryjnych nie zawsze okazuje się tak skuteczna, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli więc borykamy się z uzależnieniem od alkoholu bądź narkotyków, rozważmy leczenie odwykowe w zamkniętej placówce. Najmniej przyjemny jest zazwyczaj pierwszy etap kuracji, zwany detoksem. Jest to nic innego jak odtrucie organizmu z toksycznych dla niego substancji. Przez cały czas trwania detoksu będziemy pozostawać pod opieką wykwalifikowanego i doświadczonego personelu medycznego, który będzie robił wszystko, aby zminimalizować przykre dla nas skutki odtrucia. Terapia odwykowa w ośrodku zamkniętym to również spotkania z psychologami i psychoterapeutami uzależnień. Prowadzona może być zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa. W trakcie grupowych sesji, będziemy mogli wymienić się doświadczeniami z osobami, które mają podobny problem. Możliwe będzie także uczestnictwo w tak zwanej terapii zajęciowej, która nauczy nas zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. Nadmierne napięcie emocjonalne można przecież rozładować poprzez rysowanie czy taniec. Pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień trwa zazwyczaj około sześciu miesięcy. W niektórych wypadkach może on jednak ulec skróceniu bądź wydłużeniu. Wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu.
Jak przebiega psychologiczna terapia uzależnień?
Po wyjściu z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień, kontynuowana powinna być terapia psychologiczna. Najlepiej byłoby prowadzić ją pod czujnym okiem doświadczonego psychoterapeuty uzależnień. Warto byłoby dowiedzieć się, jak wielu specjalistów świadczy tego rodzaju pomoc w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Jeśli chcemy wybrać dobrego specjalistę, porównajmy ze sobą poszczególne oferty. Warto byłoby także zapoznać się z opiniami pacjentów. Im więcej tych pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni. Należy przygotować się na to, że psychologiczna terapia uzależnień jest procesem dość długotrwałym. Na sesje psychoterapeutyczne powinniśmy uczęszczać minimum jeden raz w ciągu tygodnia. Niekiedy, konieczne będą dwie sesje w tygodniu. Wiele zależy od rozmiaru naszego problemu oraz od naszego samopoczucia. Jeżeli chodzi o efekty, na pewno nie pojawią się one od razu. Będzie można zauważyć je dopiero po kilku tygodniach. Wskazana jest więc cierpliwość. Przez cały okres terapii, a także po jej zakończeniu należy zachować abstynencję od alkoholu i narkotyków. W przeciwnym bowiem razie, istnieje ryzyko, że znowu wpadniemy w szpony nałogu.