Depresja należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Z jej objawami boryka się znaczny odsetek populacji, co ukazuje konieczność wzmożonej profilaktyki oraz psychoedukacji społeczeństwa. Choroba ta niestety nadal spotyka się z przejawami stygmatyzacji, bagatelizowania jej oraz umniejszania – co wpływa bezpośrednio na opóźnianie czasu zgłoszenia się po pomoc do specjalisty.
Depresja – psycholog czy psychiatra
“Depresja – psycholog czy psychiatra” – takie pytanie często zadają sobie osoby, które chcą rozpocząć leczenie. Psycholog jest specjalistą, który poprzez przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, obserwacji oraz testów psychologicznych może dojść do przyczyny problemu i przeprowadzać takie działania terapeutyczne, które mają na celu:
- zrozumienie problemu przez pacjenta,
- odkrycie jego przyczyny,
- zrozumienie własnych emocji,
- ukazanie, jakimi zasobami dysponuje pacjent – jakie ma atuty, co jest jego mocną stroną w przezwyciężaniu sytuacji problemowych,
- przepracowanie traumatycznych, trudnych momentów z życia,
- wsparcie,
- pomoc,
- możliwość opowiedzenia o swoim przeżywaniu i problemach w bezpiecznym otoczeniu i w tajemnicy zawodowej.
Psychiatra ma za zadanie wdrożyć odpowiednie leczenie psychofarmakologiczne, w celu ustabilizowania neurotransmiterów takich jak: serotonina, dopamina i noradrenalina w mózgu osoby chorej. Leki na depresję są w stanie:
- zmotywować pacjenta do podjęcia dalszego leczenia,
- poprawić jego funkcjonowanie poznawcze obniżone w wyniku choroby – uwagę, pamięć, koncentrację, szybkość reagowania,
- podnieść nastrój,
- usprawnić kontakt z osobą chorą,
- zniwelować występujące myśli rezygnacyjne i suicydalne.
Jak wyjść z depresji?
Psychiatra i psycholog to specjaliści, którzy stosują różne metody pracy z pacjentem. To właśnie oni bardzo często znają odpowiedź na pytanie – “jak wyjść z depresji?” By zwalczyć objawy tej choroby niezbędna jest pomoc obu tych dziedzin. Leki na depresję wesprą i poprawią funkcjonowanie pacjenta na co dzień, jednak spotkania z psychologiem mają szansę wypracować i utrwalić zdrowe wzorce zachowania i myślenia tak, by nie dochodziło w przyszłości do przykrych nawrotów objawów chorobowych.
Istotną rolę zapewnia wsparcie środowiska osób bliskich. Rolą psychologa jest również rozmowa z rodziną pacjenta, psychoedukacja ich, opowiedzenie o naturze choroby i jej objawach oraz możliwościach uzyskania pomocy. Osoby bliskie, które mają bezpośredni kontakt z chorym i obserwują jego funkcjonowanie w życiu codziennym, są również cennym źródłem informacji dla specjalistów.
Depresja jest chorobą nawrotową, co znaczy, iż jej epizody mogą się powtarzać. Przy wsparciu zarówno psychologa, jak i psychiatry, stan chorego może jednak być stabilny i monitorowany tak, by przykre objawy nie nawracały.
Jak leczyć depresję?
“Jak leczyć depresję, aby szybko pozbyć się przykrych jej objawów?” – to kolejne pytanie, które zadaje sobie pacjent. By skutecznie leczyć depresję należy przyjmować systematycznie zalecane dawki leków oraz korzystać ze wsparcia psychologicznego. W przypadku pojawienia się u pacjenta myśli rezygnacyjnych lub suicydalnych – należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, które zapewnią mu bezpieczeństwo i opiekę medyczną. Szpitale psychiatryczne są normalnymi placówkami służby zdrowia, których wbrew obiegowej opinii – nie należy się bać. Pobyt chorego na całodobowym Oddziale Psychiatrycznym w formie stacjonarnej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i dopasowanie przez lekarzy psychiatrów odpowiedniej dawki leków, która zapewni powrót do stabilności psychicznej. W każdej placówce dostępny jest również psycholog, który zapewni wsparcie pacjentowi. Oddziały Dzienne Psychiatryczne zaś są placówkami, które oferują opiekę nad chorym od rana do godzin popołudniowych. W trakcie pobytu pacjenci odbywają sesje terapii grupowej, indywidualne spotkania z psychiatrą i psychologiem, arteterapię, muzykoterapię oraz relaksację w ramach terapii zajęciowej.