Uzależnienie od pracy to poważny problem, choć przez wiele osób bagatelizowany. Wielu osobom wydaje się bowiem, że nie można uzależnić się od pracy służbowej. Niektórzy uważają zaś, że jest to zjawisko pozytywne. Warto byłoby więc dowiedzieć się, czym jest pracoholizm i jakie są właściwie jego objawy. Ponadto, trzeba także wiedzieć, w jaki sposób można z uzależnieniem od pracy walczyć. Pomocna może okazać się przede wszystkim psychoterapia, a niekiedy leczenie psychiatryczne.
Pracoholizm – najważniejsze informacje
Uzależnienie od pracy, określane mianem pracoholizmu to jedno z najczęstszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych uzależnień. Pracoholizm jest rodzajem uzależnienia psychicznego, chociaż powoduje ono również przykre dolegliwości fizyczne. Uzależnienie od pracy objawia się wewnętrzną koniecznością ciągłego wykonywania obowiązków zawodowych. Niestety, odbywa się to kosztem innych czynności dnia codziennego, takich jak sen czy odpoczynek. Przyczyny pracoholizmu mogą być naprawdę przeróżne. Wiele osób uzależnia się od pracy chcąc uciec od problemów w swoim życiu osobistym. Nadmierną uwagę swoim obowiązkom służbowym poświęcają także osoby, które prowadzą wyjątkowo ubogie życie prywatne.
Jak objawia się uzależnienie od pracy?
Objawy uzależnienia od pracy są dość charakterystyczne. Wśród nich można wyróżnić między innymi:
- zostawanie w pracy po godzinach,
- częste wykonywanie zadań służbowych w domu,
- brak czasu na odpoczynek,
- brak czasu dla bliskich,
- perfekcjonizm,
- chroniczne przemęczenie,
- rezygnacja z urlopu.
Symptomów mogących świadczyć o uzależnieniu od pracy jest znacznie więcej. U każdego, problem ten może wyglądać w nieco inny sposób i warto mieć to na uwadze. Jeśli czujemy, że mamy problem z pracoholizmem, najprawdopodobniej tak właśnie jest. Czasami jednak wydaje nam się, że nie dotyczy nas pracoholizm a rodzina twierdzi co innego. Być może warto byłoby wówczas baczniej się sobie przyjrzeć? U osób, których problemem jest pracoholizm, objawy mogą mieć różne nasilenie. Im bardziej zaawansowany jest problem, tym trudniej będzie go jednak zwalczyć.
Jakie są skutki pracoholizmu?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie skutki uzależnienia od pracy. Sporo osób zwraca niestety uwagę na pozytywne aspekty pracoholizmu. Wśród nich można wyróżnić, chociażby uznanie szefa oraz wysokie zarobki. Perspektywa awansu czy atrakcyjnej wypłaty jest bez wątpienia kusząca, ale nie można zapominać o tym, jak poważnym zagrożeniem jest pracoholizm. Przede wszystkim, narażamy swoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Nieregularne posiłki, brak snu i czasu na regenerację, prędzej czy później niekorzystnie się na nas odbije. Ponadto, pracoholizm stanowi poważne zagrożenie dla relacji rodzinnych. Uzależnienie od pracy może mieć więc negatywny wpływ na relacje w związku oraz na relacje na linii rodzic – dziecko.
Psychoterapia może pomóc w walce z uzależnieniem od pracy
Jeżeli cierpimy na pracoholizm, leczenie powinno zostać szybko wdrożone. W przeciwnym razie istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że jakość naszego życia ulegnie pogorszeniu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Z pomocą przychodzi nam między innymi psychoterapia. Doświadczony terapeuta uzależnień na pewno podpowie nam, jak radzić sobie z pracoholizmem. Musimy jednak zastanowić się nad tym, w jakim nurcie chcemy pracować. Do walki z uzależnieniami poleca się często psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważna jest regularność. Osoby borykające się z pracoholizmem mogą mieć zaś problem z systematycznym uczestnictwem w sesjach psychoterapeutycznych. Jeśli jednak będziemy co tydzień przychodzić na spotkania, efekty na pewno się pojawią. Istotne jest to, aby uzbroić się w cierpliwość, bo efekty terapii nie będą widoczne od razu. Dostrzeżemy je najwcześniej po kilku tygodniach regularnej pracy terapeutycznej. Ważne jest nie tylko zaangażowanie terapeuty, ale przede wszystkim pacjenta.
Pracoholizm – kiedy niezbędna jest konsultacja psychiatryczna?
Niestety, nie zawsze da się pokonać pracoholizm wyłącznie dzięki psychoterapii. Niekiedy konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem psychiatrą. Skierowanie do tego specjalisty nie jest konieczne. Możemy również skorzystać z prywatnej wizyty. W jaki sposób może pomóc nam lekarz psychiatra? Może on na pewno pomóc w zdiagnozowaniu uzależnienia. Niekiedy, uzależnienie maskuje różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, takie jak, chociażby depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Jeżeli lekarz je rozpozna, najprawdopodobniej trzeba będzie wprowadzić leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosuje się leki z grupy SSRI. Oprócz farmakoterapii konieczna jest również równoległa psychoterapia. Połączenie obu metod leczenia przyniesie bowiem najlepsze skutki. Wiele osób niepotrzebnie obawia się wizyty u psychiatry, ale warto się takich obaw pozbyć. Wizyta u lekarza psychiatry przebiega w miłej atmosferze, a lekarza obowiązuje oczywiście tajemnica lekarska. Oznacza to więc, że wszystkie wątki poruszone podczas spotkania z lekarzem nie będą nikomu ujawniane bez naszej zgody.