Alkoholizm to choroba, z którą w Polsce codziennie walczą tysiące osób. Według ekspertów uzależnionych jest od 600 do 800 tysięcy osób, a ryzykownie piją aż 3 miliony. W poniższym artykule opisane zostały metody leczenia alkoholizmu.
Detoks alkoholowy – na czym polega?
Z alkoholem przesadzają osoby starsze, młodzi dorośli czy nawet nastolatkowie. Problem ten dotyka ludzi niezależnie od płci czy wykonywanego zawodu. Jeżeli zauważamy u siebie oznaki nadużywania alkoholu to warto zastanowić się nad rezygnacją z jego picia, dopóki jesteśmy w stanie to zrobić bez pomocy z zewnątrz. Do pierwszych oznak niezdrowej relacji z alkoholem należą:
- picie zbyt dużej ilości alkoholu i w niewłaściwych okolicznościach (np.: przed ważnym spotkaniem, w pracy),
- szukanie okazji do wypicia (np.: impreza),
- ciężki kac i zaniki w pamięci.
- tłumaczenia picia (np: piję żeby rozładować stres).
Kolejny etap to głód alkoholowy, nieprzerwane picie, po próbie odstawienia alkoholu następuje zespół abstynencyjny (drżenie rąk, wymioty, lęki).
W przypadku, kiedy pijemy już od kilku dni lub tygodni warto zdecydować się na detoks alkoholowy, który zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni. Polega on na odstawieniu trunków wysokoprocentowych, ale przy jednoczesnej minimalizacji skutków, jakie mogłaby przynieść gwałtowna abstynencja. Pod okiem specjalisty, usuwa się z organizmu toksyny i uzupełnia witaminy i minerały. Odstawienie alkoholu może poskutkować bólami głowy, wymiotami, problemami ze snem. Pacjentom podaje się często leki przeciwbólowe czy uspokajające. Detoks można wykonać na NFZ — w momencie przyjęcia trzeba być trzeźwym. Detoks alkoholowy można przeprowadzić również w domu, ale jest to mniej bezpieczna opcja — ten odbyty w placówce publicznej jest bezpłatny, a zapewnia profesjonalną opiekę i wsparcie od personelu. Po detoksie warto zgłosić się na odwyk.
Odwyk alkoholowy
Odwyk również może być bezpłatny. Wystarczy zgłosić się do placówki publicznej — dziennej lub całodobowej. Leczenie opiera się na sesjach terapeutycznych — indywidualnych i grupowych, a także na ćwiczeniach. W trakcie ich trwania pacjent lepiej poznaje swoją chorobę, jej źródła, emocje, które skłaniają go do alkoholu. Aż w końcu uczy się panować nad pragnieniem wypicia. Pobyt w ośrodku trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Odwyk alkoholowy to pomoc nie tylko dla uzależnionego, ale także dla jego rodziny, której nałóg odebrał bliską osobę. Po wyjściu z ośrodka warto stosować kilka metod pomagających utrzymać trzeźwość:
- nie chodzić na spotkania, na których będzie alkohol,
- poinformować znajomych o uzależnieniu (często namawia się inne osoby do picia, bez świadomości, że mogą mieć problem z alkoholem, informacja o powodzie abstynencji może uchronić od takich sytuacji),
- chodzenie na spotkania AA (na mitingach dostaje się wsparcie i zrozumienie od osób walczących z takimi samymi problemami).
Podsumowując, da się wyleczyć alkoholizm bezpłatnie. Wymaga to jednak chęci do rzucenia nałogu i stawienia się na odwyk w stanie trzeźwości, a po jego zakończeniu — dalszej pracy nad sobą.