Ciąża to zawsze wyjątkowy czas w życiu kobiety, czas odpoczynku, relaksu i szczególnej dbałości o swoje zdrowie, bo przecież to od niego będzie zależał rozwój dziecka, które ciężarna nosi pod sercem. Nie każda przyszła matka z taką czułością i troską podchodzi do stanu swojego zdrowia. Wiele kobiet, będąc w stanie błogosławionym, zupełnie nie przejmuje się skutkami, jakie mogą wywołać zażywane przez nie używki, do których najczęściej zaliczyć można alkohol.
Tylko jeden kieliszek
Wiele kobiet, w tym ciężarnych sądzi, że wypicie jednego czy dwóch kieliszków wina do obiadu nie zaszkodzi maleństwu, bo przecież alkoholizm dotyczy przyszłych matek odurzających się alkoholem do nieprzytomności. Jednak alkohol w ciąży, nawet w niewielkich ilościach, ale regularnie spożywany może nieść ze sobą szereg negatywnych dla płodu skutków, od niskiej masy urodzeniowej, zaburzeń zachowania, zaburzeń neurologicznych czy opóźnień rozwoju psychicznego i fizycznego oraz poważne wady rozwojowe. Dlatego spożywanie alkoholu w ciąży nigdy nie powinno mieć miejsca, bo zdrowie dziecka odgrywa w tym wyjątkowym dla kobiety okresie kluczową rolę i znaczenie.
Alkohol jako sposób na stres i niepowodzenia
Spożywanie alkoholu w ciąży to nie tylko efekt uzależnienia, z jakim zmagają się przyszłe matki. Często kobiety nie radzą sobie z nową dla nich sytuacją, jaką bez wątpienia jest ciąża, która być może trafiła się w najmniej oczekiwanym dla nich momencie. Stres i lęk o przyszłość, kobiety topią w alkoholu, tylko pogłębiając problemy. Wypicie kilku kieliszków wina na pewno nie sprawi, że przyszłe matki poczują się lepiej, a ich dzieci mogą odczuwać skutki alkoholu przez całe życie. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) należy do najcięższych form uszkodzeń, jakie dotykają płód w okresie prenatalnym. Noworodki rodzą się znacznie mniejsze, posiadają dysmorfie twarzy, czyli charakterystyczne cechy budowy twarzy, często małogłowie, niesymetrycznie osadzone uszy, spłaszczoną środkową część twarzy. Alkohol w ciąży wywiera poważny wpływ na wygląd i zdrowie nienarodzonych dzieci, więc kategorycznie zabrania się ciężarnym spożywanie go nawet w małych ilościach.
Alkohol w ciąży – wzorzec zaczerpnięty z rodziny
Zdecydowana większość uzależnionych od alkoholu kobiet ciężarnych to dzieci dorosłe dzieci alkoholików. Przyszłe matki, które opuściły domy rodzinne, gdzie panował alkoholizm i przemoc, już w dzieciństwie wykształciły cechy, predysponujące je do nadmiernego spożywania alkoholu. Odrzucenie, brak poczucia bezpieczeństwa, nieprzewidywalność reakcji poszczególnych pijących członków rodziny sprawiły, że w życiu dorosłym takie osoby bardzo często uciekają w alkohol, gdy tylko problemy zaczynają je przerastać. DDA w tym przyszłe matki pragną kontrolować siebie i innych, bo to zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, a brak kontroli skutkuje sięganiem po alkohol. Spożywanie alkoholu w ciąży staje się więc dla nich sposobem radzenia e ze stresem, nawet gdy skutki takiego działania będą tragiczne dla ich nienarodzonych jeszcze dzieci.
Spożywanie alkoholu w ciąży – nie pij, pomyśl o dziecku!
Kobiety pijące w ciąży często nie zdają sobie sprawy, że od ich decyzji zależeć będzie całe przyszłe życie ich dzieci. Wypicie kieliszka wybornego wina z koleżanką wydaje się być mało szkodliwe dla płodu, ale zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, może wywołać szereg bardzo negatywnych skutków dla jego rozwoju. Pierwszy trymestr ciąży to czas wyjątkowo intensywnego wzrostu płodu, a wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że noszą już pod sercem nowego człowieka. Dlatego każda kobieta, która planuje ciąże, powinna zrezygnować z picia alkoholu podczas starań o dziecko, by wykluczyć ewentualne szkody, jakie mógłby on spowodować w organizmie maleństwa. Kobiety, które świadomie spożywają alkohol w ciąży, muszą wiedzieć, że chwila ich znakomitej zabawy, jaką gwarantuje takowy trunek, może sprawić, że ich pociecha nigdy nie będzie rozwijała się prawidłowo.
Zdrowie dziecka najważniejsze
Spożywanie alkoholu w ciąży może spowodować opóźniony rozwój dziecka, jego problemy i trudności w nauce, a także anomalie w budowie twarzy. Matki pijące odrzucają takie myśli od siebie, nie chcą wiedzieć, jak bardzo krzywdzący dla ich dzieci może być choćby kieliszek wina czy piwo wypijane do obiadu. Objawy wywołane alkoholem nie muszą pojawiać się od razu po narodzinach dziecka. Mogą wystąpić tuż po porodzie, ale i w dalszych latach jego życia. Zaburzony rozwój fizyczny, psychomotoryczny, skłonności do uzależnień i nadpobudliwość często pojawiają się u dzieci, których matki spożywały alkohol w ciąży. Nie istnieje określona dawka alkoholu, która działałaby w sposób szkodliwy na płód. Jedne kobiety wypiją kilka kieliszków dziennie alkoholu i urodzą zdrowe dzieci, innym zaś wystarczy jeden, by wyrządził nieodwracalne spustoszenie w rozwoju ich potomka. Los dziecka leży w rękach jego rodziców, a zwłaszcza kobiet, bo to one przecież noszą pod sercem swoje pociechy i powinny wiedzieć, że spożywanie alkoholu w ciąży zawsze wiąże się z ogromnym ryzykiem skutków ubocznych dla nienarodzonego dziecka.