Uzależnienie czasem jest nazywane chorobą demokratyczną, ponieważ może dotknąć każdego. Mowa tutaj nie tylko o substancjach – lekach, narkotykach czy alkoholu, ale też konkretnych zachowaniach, jak w przypadku uzależnienia od hazardu, Internetu i gier komputerowych, pracoholizmu, seksoholizmu i zakupoholizmu. Z choroby da się wyjść, ale trzeba pozwolić sobie pomóc. Właśnie dlatego, przygotowaliśmy krótki poradnik dla osób szukających terapii uzależnień w Poznaniu i okolicach.
Jakie ośrodki leczenia uzależnień działają w Poznaniu?
W Poznaniu działają placówki oferujące detoks i terapię uzależnień na NFZ oraz prywatnie. Ośrodki prowadzą leczenie alkoholizmu, narkomanii, lekomanii, nałogowego hazardu, uzależnienia od gier i Internetu oraz seksoholizmu. Warto jednak pamiętać, że nie każda placówka zajmuje się terapią wszystkich tych problemów, wiele z nich specjalizuje się np. w narkomanii lub alkoholizmie. Niektóre ośrodki prywatne oferują też dodatkowe udogodnienia np. dowóz na miejsce nieoznakowanym samochodem. Ośrodki wyglądają z zewnątrz, jak zwyczajne hotele, aby zapewnić swoim pacjentom anonimowość i poczucie prywatności. Nad bezpieczeństwem czuwają nie tylko terapeuci uzależnień, ale też lekarze i pielęgniarki.
Jak wybrać terapię uzależnień w Poznaniu?
Duża część osób uzależnionych decyduje się na leczenie w prywatnym ośrodku terapii ze względu na krótki czas oczekiwania i wyższy standard. W większości ośrodków dostępne są pokoje jedno- lub dwuosobowe, co znacznie zwiększa komfort podczas pobytu. Do prywatnych ośrodków zazwyczaj można zgłosić się pod wpływem substancji uzależniających – wtedy terapia będzie poprzedzona detoksem.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na leczenie w ośrodku, dostępna jest również terapia ambulatoryjna (dochodząca). Warto jednak pamiętać, że wytrwanie w trzeźwości jest znacznie trudniejsze, jeśli na jakiś czas nie odizolujesz się od swojego codziennego środowiska.
Długość terapii uzależnień może być różna. Leczenie krótkoterminowe trwa od miesiąca do dwóch, a długoterminowe – od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat. Nawet sześciotygodniowa terapia daje już trwałe efekty. Jeżeli jednak zmagasz się z bardziej skomplikowanym problemem np. zaburzeniami osobowości czy uzależnieniem krzyżowym, dłuższe leczenie będzie dobrym rozwiązaniem.
Leczenie uzależnień w Poznaniu na NFZ
Nie każda osoba uzależniona może pozwolić sobie na płatne leczenie w prywatnym ośrodku terapii. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest terapia uzależnień na NFZ. Największą zaletą jest tutaj oczywiście darmowa pomoc, wiele poznańskich placówek pomaga nawet osobom nieubezpieczonym. Często trzeba się jednak liczyć z oczekiwaniem – średni czas w czerwcu 2022 roku wynosił w Poznaniu 40 dni. Do niektórych poradni czy oddziałów dostaniesz się kolejnego dnia, ale w innych – czas oczekiwania wynosi nawet około roku. Przez ten czas stan osoby uzależnionej może się znacznie pogorszyć.
Jak wygląda leczenie w ośrodku terapii?
Harmonogram dnia różni się w zależności od ośrodka, ale najważniejszą rolę odgrywają zajęcia terapeutyczne. Specjaliści spotykają się z pacjentami indywidualnie oraz grupowo. Oprócz tego, w wielu ośrodkach dostępne są dodatkowe zajęcia sportowe czy artystyczne. Najważniejsze jest poważne traktowanie leczenia, ponieważ bez zaangażowania osoby uzależnionej nawet najlepszy terapeuta nie będzie w stanie rozwiązać problemu.
Ile kosztuje leczenie uzależnienia w Poznaniu?
Koszty oczywiście różnią się w zależności od standardu ośrodka i formy terapii. Sześciotygodniowe leczenie zazwyczaj kosztuje ok. 10 000-11 000 złotych. Terapia ambulatoryjna oczywiście jest tańsza – jeden tydzień to koszt ok. 1500 złotych. Powinna trwać przynajmniej miesiąc, a zajęcia trwają zazwyczaj ok. 8 godzin dziennie. Można skorzystać również z indywidualnych spotkań z terapeutą uzależnień. Ceny za jedną konsultację zaczynają się w Poznaniu od 120 złotych. Sesje terapeutyczne zazwyczaj odbywają się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
O czym pamiętać przed zgłoszeniem się na terapię uzależnień?
Pakując rzeczy osobiste, pamiętaj o wygodnej, sportowej odzieży, ponieważ w wielu ośrodkach pacjenci uczestniczą również w różnego rodzaju ćwiczeniach i aktywnościach na świeżym powietrzu. Oprócz tego, trzeba zabrać dokument tożsamości oraz przyjmowane na stałe leki. Wszystkie szczegóły są wskazane w regulaminie – w wielu prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień w Poznaniu można korzystać z telefonu czy laptopa oraz utrzymywać kontakt z bliskimi. Z kolei do rozpoczęcia terapii uzależnień na NFZ, konieczne może okazać się posiadanie skierowania od lekarza oraz prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, chociaż nie jest to regułą.