Uzależnienie to poważna choroba, która obejmuje nie tylko ciało, ale też, a może przede wszystkim, psychikę. Właśnie dlatego, do odzyskania trzeźwości konieczne jest nie tylko przejście detoksu, ale też leczenia. Jeżeli szukasz ośrodka terapii w Krakowie, skorzystaj ze wskazówek, które zebraliśmy w tym krótkim poradniku.
Ośrodki terapii w Krakowie
W stolicy Małopolski działają liczne ośrodki pomagające osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami. Znajdziesz tutaj placówki dla alkoholików, narkomanów, lekomanów, seksoholików, pracoholików, hazardzistów, zakupoholików czy osób uzależnionych od gier komputerowych lub Internetu. Trzeba więc zwracać uwagę, jaki jest zakres działania konkretnego ośrodka, ponieważ nie w każdym z nich pracują terapeuci z doświadczeniem w leczeniu Twojego problemu.
Jak znaleźć odpowiedni ośrodek terapii uzależnień w Krakowie?
Dostępne są zarówno publiczne, jak i prywatne ośrodki leczenia uzależnień w Krakowie. Największym plusem ośrodków działających na NFZ jest darmowa terapia. W wielu placówkach można skorzystać z pomocy nawet bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dowód posiadania ubezpieczenia oraz skierowanie lekarskie są jednak wymagane do przyjęcia na oddział szpitalny. W wielu krakowskich placówkach istnieje możliwość wystawienia skierowania na miejscu. Warto jednak pamiętać, że do rozpoczęcia terapii na NFZ w Krakowie wymagana jest trzeźwość. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w niektórych krakowskich placówkach czas oczekiwania na przyjęcie wynosi nawet ponad 200 dni. Działają jednak również ośrodki, do których dostaniesz się jeszcze tego samego dnia.
Największym plusem prywatnych ośrodków leczenia uzależnień jest wyższy standard. Terapia jest płatna, ale za to można liczyć na zakwaterowanie w pokoju jedno- lub dwuosobowym, a a wielu placówkach nawet dojazd na miejsce nieoznakowanym samochodem oraz całodobową opiekę lekarską. Tego typu ośrodki nie są przepełnione, dlatego personel może poświęcić więcej czasu każdemu z pacjentów.
Stacjonarna i ambulatoryjna terapia uzależnień w Krakowie
Większość osób uzależnionych wybiera terapię w ośrodku zamkniętym. Pozwala to odizolować się od środowiska i skoncentrować na walce z problemem. Jeżeli jednak nie chcesz zgłosić się do ośrodka lub jesteś w stanie pracować, dobrym wyjściem może okazać się terapia dochodząca (ambulatoryjna). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zachowanie trzeźwości poza ośrodkiem wymaga znacznie większej samodyscypliny.
Terapia różni się także pod względem długości trwania: możemy zgłosić się na leczenie krótko- lub długoterminowe. Terapia krótkoterminowa zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwa miesiące, ale taki czas jest wystarczający, aby osiągać trwałe efekty. Osoby, które zmagają się ze szczególnie poważnymi i skomplikowanymi problemami (zaburzenia osobowości, choroby psychiczne, uzależnienia krzyżowe i mieszane) mogą jednak zdecydować się na terapię długoterminową trwającą od pół roku do nawet dwóch lat.
Jak wygląda leczenie uzależnień w ośrodku?
W ośrodkach wykorzystywane są różne programy terapeutyczne, od których zależny jest rozkład dnia. Najważniejsze są jednak oczywiście indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne. W wielu prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień w Krakowie dostępne są też dodatkowe aktywności artystyczne i sportowe.
Ile kosztuje terapia uzależnień w Krakowie?
Koszty leczenia uzależnień w Krakowie oczywiście różnią się w zależności od długości trwania oraz standardu ośrodka. 6 tygodni terapii zamkniętej kosztuje ok. 11 000-12 000 złotych. Ceny zazwyczaj są nieco niższe w mniejszych miejscowościach poza Krakowem. W wielu ośrodkach koszt leczenia alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii jest wyższy, niż w przypadku uzależnień behawioralnych. W krakowskich ośrodkach można skorzystać również z terapii pogłębionej lub przeznaczonej dla osób przeżywających nawrót uzależnienia, która trwa 2 tygodnie i kosztuje ok. 5 000 – 6 000 złotych.
Koszty terapii ambulatoryjnej w Krakowie są oczywiście niższe niż w przypadku całodobowego pobytu w ośrodku. 6 tygodni takiego leczenia kosztuje ok. 9 000-10 000 złotych. Można uczestniczyć również w indywidualnych spotkaniach z terapeutą uzależnień. Ceny za jedną, godzinną konsultację zaczynają się w Krakowie od 120 złotych. Żeby terapia była efektywna, spotkania powinny się odbywać co tydzień lub maksymalnie dwa.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem leczenia uzależnień?
Najważniejszą kwestią jest zachowanie trzeźwości – w wielu prywatnych ośrodkach nie jest wymagane, jeżeli placówka prowadzi również odtrucia. Żeby jednak skorzystać z terapii uzależnień na NFZ, w znacznej większości przypadków należy wytrzeźwieć przed zgłoszeniem się na leczenie. Trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz dokumentację medyczną. Jeżeli zażywasz leki na stałe, zabierz ze sobą zapas na czas pobytu. Można mieć przy sobie papierosy, najlepiej fabrycznie zapakowane. W niektórych ośrodkach NFZ trzeba posiadać potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego. W placówkach prywatnych zazwyczaj panują mniej rygorystyczne zasady – można korzystać z telefonu czy laptopa, dlatego warto zabrać je ze sobą.
Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się bezpośrednio z ośrodkiem lub z nami pod numerem telefonu: +48 535 040 470 i adresem e-mail: [email protected].